З вас 400 гривень: Чому українці, які не користуються газом, все одно за нього платять?
Опубликованно 10.08.2020 08:25
В результаті зміни підходів до нарахування оплати за газ з 1 січня в українців з\'явилися не тільки дві платіжки і збільшилися витрати за транспортування, але і... величезні, на 300-400 грн платіжки за відсутності фактичного споживання газу. За попередніми оцінками, такі платіжки отримали не менше 10% споживачів. На останній прес-конференції в Кабміні прем\'єр-міністр Олексій Гончарук повідомив, що НКРЭКУ прийняла "надзвичайно важливе рішення", яке має врегулювати цю ситуацію. Його представив голова Нацкомісії Валерій Тарасюк. Якщо коротко і по суті: рента на користь операторів газорозподільних мереж повинна стати не максимальної, як зараз, а мінімальної. Але навіть це "рятівне" рішення все ще остаточно не затверджено. Поки ж українцям доведеться платити по максимуму. В іншому випадку штраф у подвійному розмірі та відключення газу.
В результаті зміни підходів до нарахування оплати за газ з 1 січня в українців з\'явилися не тільки дві платіжки і збільшилися витрати за транспортування, але і... величезні, на 300-400 грн платіжки за відсутності фактичного споживання газу. За попередніми оцінками, такі платіжки отримали не менше 10% споживачів. На останній прес-конференції в Кабміні прем\'єр-міністр Олексій Гончарук повідомив, що НКРЭКУ прийняла "надзвичайно важливе рішення", яке має врегулювати цю ситуацію. Його представив голова Нацкомісії Валерій Тарасюк. Якщо коротко і по суті: рента на користь операторів газорозподільних мереж повинна стати не максимальної, як зараз, а мінімальної. Але навіть це "рятівне" рішення все ще остаточно не затверджено. Поки ж українцям доведеться платити по максимуму. В іншому випадку штраф у подвійному розмірі та відключення газу. Не користуєшся газом – все одно плати!
Житель Вінницької області Вадим Когут розмістив на YouTube відеозвернення, в якому показав отриману ним у січні платіжку за розподіл газу в розмірі 385 грн – (4620,6 грн за 12 місяців), нараховану за його дім, в якому ніхто не проживає (триває ремонт) і газ ніхто не споживає, що зафіксовано нульовими показаннями лічильника. У місцевому облгазі, розповідає він, пригрозили: "Якщо не заплатиш, ми порахуємо пеню і відріжемо газ". "Якби я користувався газом, я б платив. За куб, за доставку. Я згоден. Але якщо я не користуюся, чому я повинен платити?" - обурився автор відеозвернення. Зазначимо, що відео подивилися вже більше ста тисяч користувачів, які залишили більше 2 тисяч коментарів.
В аналогічній ситуації, за попередніми оцінками, виявилися не менше 10% українців, повідомила 112.ua координатор енергетичних програм ГО "Опора" Тетяна Бойко.
Мова йде про недобудованих будинках, які вже підключені до газу, про дачі, які в зимові місяці не опалюються (але до газу підключені), про порожніх будинках, в яких проживали померлі родичі людей і щодо яких вони досі не прийняли ніякого рішення, а також про домогосподарствах, які перейшли на альтернативні джерела опалення (дрова, торф), але не відключилися від газу. Звідки з\'явилися космічні цифри при нульовому споживанні?
Вся справа в зміні методики НКРЭКУ, згідно з якою з 1 січня 2020 року вартість послуг з розподілу природного газу визначається виходячи з розміру замовленої потужності споживача і оплачується рівномірними частинами протягом календарного року. Результат – дві платіжки: в одній виставляється рахунок за фактичну вартість спожитого газу, його транспортування магістральними газопроводами, націнку постачальника (облгаз) і податки, друга – оплата оператора газорозподільної мережі (ГРС) за доставку газу плюс ПДВ, пояснює Тетяна Бойко.
Щодо користувачів, які раніше не споживали газ (не були до нього підключені), а також тих, хто підключений, але при цьому з власних міркувань газом не користувався, плата розраховувалася виходячи з розмірів витрат газу на квадратний метр. Тому вона вийшла такою величезною. Такий порядок, мовляв, прописаний в кодексі газорозподільних систем.
Таким чином, для категорії споживачів, що не використовують газ, єдиний вихід на сьогоднішній день – написати заяву про відключення від ГРС. Але є ризик, що підключитися знову буде не так просто і це потребуватиме витрат: "Відключення – це платна послуга, її вартість не така вже й велика. Але проблема в тому, що, якщо треба буде знову підключитися, швидше всього користувач зіткнеться з тим, що управляюча газовими мережами компанія скаже: крім плати за підключення ви повинні виправити проект. У підсумку це виллється у витрати 5-15 тис. грн", - говорить Бойко.
Зазначимо, що автор відеозвернення повідомив, що витратив на проект і підключення до газу свого будинку, що будується в 2018 році 35 тис. грн! НКРЭКУ пропонує не відключатися: плату не скасують, але можуть зменшити
Як розповів на брифінгу Валерій Тарасюк, комісія пропонує встановити новий порядок, згідно з яким новий побутовий споживач і його об\'єкт, який має фактичний період споживання природного газу менше 9 місяців або за умови відсутності споживання природного газу побутовим споживачем (його об\'єктом) протягом усього попереднього року, отримує нарахування, виходячи з нормативів: 39 куб. м – для об\'єкта споживача, у якого природний газ використовується виключно для приготування їжі (плити з газовими конфорками), 126 куб. м – якщо газ використовується для підігріву води (бойлер, колонка) і приготування їжі, і 314 куб. м – для тих, хто використовує газ комплексно, у тому числі і для опалення.
За розрахунками, які озвучив Тарасюк, таким чином для першої категорії оплата складе близько 2,8 грн в місяць, другий – 8,9 грн і третьої – 21,9 грн. "Буде мінімальна платіжка. Але плата за транспортування все одно залишиться. За зміст інфраструктури платежі все одно будуть", - підкреслив Тарасюк.
Таким чином, якщо рішення буде прийнято, наприклад, у випадку, якщо ваші померлі родичі встановили у своєму приміщенні котел, а ви все ще не змогли продати будинок, в якому ніхто не живе і не користується газом, ви повинні будете щомісяця платити оператора газорозподільних мереж ренту 21,9 грн в місяць або 262,8 грн за рік. А не будете платити, будете оштрафовані.
Проект рішення був затверджений на засіданні комісії 11 лютого. "Чинною процедурою передбачено, що даний проект рішення повинен пройти процес обговорення. Як і було відзначено на засіданні регулятора, остаточне рішення може бути затверджено на початку березня", - сказала 112.ua комерційний директор АТ "Житомиргаз" Людмила Усік.
Але! Проблема в тому, що якщо рішення буде затверджено в березні, за всіма законами здорової логіки воно почне діяти не раніше березня (зниження плати споживачі побачать квітневих платіжках).
Таким чином, всі платіжки, які приходять з сумами 300-400 грн з січня, потрібно буде сплатити, інакше оператори ГРС можуть виставити штрафи у подвійному розмірі, сказав 112.ua координатор "Платформи з Енергоефективності" Ігор Черкашин. Експерт зазначив, що містить норму про врегулювання проблеми "нульового споживання" документ НКРЭКУ не містить чіткого визначення того, за якими параметрами споживачів відносити до категорії нульового споживання. Або споживач повинен бути відключений шляхом опломбування його вхідного вентиля (знаходиться перед лічильником), або сторони визначають, що це повинно регулюватися показаннями лічильника. Але в такому випадку можуть бути несподіванки, наприклад, самохід лічильника (під впливом кліматичних або ж температурних факторів). В цьому випадку споживач ніколи не доведе, що насправді не використовував свої прилади в разі підключення до газу.
Також вимога про обов\'язкову опломбування вентиля допомогло б уникнути свідомих маніпуляцій з газом несвідомих споживачів або ж свідомих помилок (наприклад, приїхали гості запалили газову плиту, яку господар вирішив не користуватися).
Також варто відзначити, що абсолютно неясно, як оператор ГРС зможе переконатися, що в будинку або довгобуді, які не споживають газ і до того ж коштують на замку, і правда немає підключеного котла або газової колонки? Як може перевірити відповідність нульовим показниками лічильника в будинку, в який просто не можна потрапити з-за тривалої відсутності господарів? Якщо норма жорстко не прописана – це завжди шлях до зловживань, вважає Черкашин. Це плата не за повітря, а за обслуговування мереж
Після того, як проблема плати за "нульове споживання" спливла, в експертних та навколовладних колах спалахнула запекла дискусія. Коротко її суть зводиться до того, що одні вважають нарахування операторів ГРС "платою за повітря", а інші – правомірної оплатою за підтримання газових мереж в працездатному стані. "Якщо людина підключений, у нього повинна бути технічна можливість включити конфорку і отримати газ у будь-який момент, навіть якщо до цього він не користувався такою можливістю. Для цього оператори ГРМ повинні підтримувати мережу в належному стані, підтримувати в ній тиск. Вони несуть певні витрати. Але головне питання – скільки платити?" - говорить Тетяна Бойко.
За її словами, на засіданні регулятора представник ГРС навів приклад: "А що, якщо газом не користуються, але станеться витік? Ви ж все одно зверніться до 104, і до вас виїде аварійна бригада. Витік ліквідують, але чи це справедливо, що за фактом цю роботу оплатив ваш сусід, який справно платив за споживання газу і його розподіл?"
Примітно, що з цього приводу висловилася і екс-глава НКРЭКУ Оксана Кривенко, перебування якої на посаді оператори ГРС так і не змогли домогтися підвищення тарифів, з-за чого виникла проблема їх величезного боргу за газ на виробничо-технологічні витрати перед "Укртрансгазом".
"Правда життя полягає в тому, що тариф на розподіл природного газу (доставку) пов\'язаний виключно з експлуатацією та утриманням мереж і не є платою за користування газовими мережами. Хто повинен платити за зміст/обслуговування мереж? Той, кому ці мережі потрібні. Хто повинен платити за послугу з розподілу газу? Той, хто користується мережами: вчора – це той, хто споживав газ (і платив за резерв і за готовність системи доставляти газ іншим), а сьогодні – всі, кому потрібні мережі, хто планує ними користуватися – тобто цей пропорційний підхід більш справедливий. Споживач, який планує користуватись мережею, платить за це гроші, а оператор ГРС (спеціалізований професійний виконавець-підрядник) обслуговує ці мережі і забезпечує їх цілодобову готовність і безпеку", - написала Кривенко. Вона також зазначила, що "газова мережа – це розміщений у просторі "газовий балон", в якому під тиском знаходиться горюча суміш, яка, якщо буде залишена без уваги, представляє загрозу територій і громадам. "Газова мережа без нагляду – це бомба, закладена під наші з вами міста і села", - підкреслила екс-глава НКРЭКУ. Відображення кривого дзеркала
Сформована ситуація є нічим іншим, як відображенням непривабливого стану сегменту споживання газу побутовими споживачами, кажуть експерти. "У Європі немає подібних проблем. Приміром, у Німеччині споживач може вибрати для себе пакет, орієнтований на його індивідуальну норму споживання, до якої вже входить плата за розподіл (використання мереж). Якщо споживач спожив менше, по закінченні договірного строку він може отримати компенсацію. Ця процедура відбувається прозоро, зрозуміло, її можна проконтролювати", - говорить Ігор Черкашин. "Гуляй-хата – це українське ноу-хау. У Європі не так багато споживачів, які підключені, але не використовують газ. Утримувати житло там дорого: люди приймають рішення швидко, часто просто швидко продають нерухомість, якщо не тягнуть її або вона не потрібна", - погоджується Тетяна Бойко.
В Україні ситуація склалася в її нинішньому вигляді, в зв\'язку з особливостями нашої країни, де практично всі більш або менш прибуткові бізнеси підконтрольні олігархічним структурам. У свій час олігархи отримали контроль над газопроводами малого і середнього тиску (ГРС) – держава зберегла за собою тільки магістральні газопроводи.
Щоб усунути існуючу диспропорцію, після Майдану в Україні були реалізовані європейські норми, згідно з якими було проведено нібито анбандлинг – компанії, що здійснюють постачання газу (облгазів), і компанії, що надають послуги транспортування, (оператори ГРС) були розділені. Але по факту вони залишилися підконтрольні тим же олігархічним групам, які контролювали їх до поділу. У результаті поділу повинні були з\'явитися нові альтернативні постачальники газу, які повинні були конкурувати між собою, пропонуючи газ побутовим споживачам, а мережі ГРС не мали б жодних підстав відмовляти їм у здійсненні послуг транспортування, підсуджуючи компаніям загальних власників. Але на ділі ця схема провалилася, оскільки ринок газу для населення так і не сформувався: остерігаючись соціального невдоволення, Кабмін Гройсмана стримував ціни на газ для побутових споживачів механізмом ПСО: протягом останніх років, вони були нижчими від цін для промисловості і тому комерційної зацікавленості брати участь в цьому сегменті ні в кого з трейдерів не було.
Це зараз, варто сказати, настав неймовірне час – населення купує газ за ціною вище, ніж промисловість! Але до змін це поки не призвело: минуло ще надто мало часу і не факт, що така ситуація надовго.
Область поставки газу населенню в Україні як і раніше залишається під контролем олігархів, які використовують кожну шпаринку, щоб вичавити зі свого непривабливого бізнесу побільше грошей. "Якщо міста будуть мати політичну волю, вони цілком можуть зайнятися поверненням мереж у власність. Це відкриває можливість використовувати їх не на підставі вигідних ГРМ норм кодексу, які дозволяють їм стягувати плату за фактом за повітря, а на підставах договорів, в яких можуть бути прописані більш справедливі по відношенню до споживача умови. Як вихід – може бути створення кооперативних ГРС", - сказав 112.ua Ігор Черкашин.
Була б політична воля.
Олена Голубєва
Категория: Новости
З вас 400 гривень: Чому українці, які не користуються газом, все одно за нього платять?