Ще один невидимий ворог, або Чому, навіть перебуваючи вдома, ви шкодите своєму здоров\'ю
Опубликованно 08.08.2020 06:25
Уряд доручив Міністерству охорони здоров\'я у 10 разів підвищити дозволений рівень електромагнітного випромінювання для поліпшення бізнес-клімату. Що це означає, як вплине на життя звичайних людей і чи є привід говорити про небезпеку подібних рішень - в матеріалі "112.ua"
Уряд доручив Міністерству охорони здоров\'я у 10 разів підвищити дозволений рівень електромагнітного випромінювання для поліпшення бізнес-клімату. Що це означає, як вплине на життя звичайних людей і чи є привід говорити про небезпеку подібних рішень - в матеріалі "112.ua"
1 липня Кабінет Міністрів України доручив Міністерству охорони здоров\'я збільшити гранично допустимий рівень ЕМВ для діапазону дуже високих (діапазон 30-300 МГц), ультрависоких (300-3000 МГц) і дуже високих частот (30-300 ГГц) в 10 разів – з 10 мкВт/см2 до 100 мкВт/см2, шляхом внесення відповідних змін у наказ міністерства №239 від 1 серпня 1996 року. Це рішення було прийнято для розвитку 4G і в перспективі – 5G в Україні.
Нагадаємо, що в травні 2017 року подібні зміни були внесені в санітарні норми і правила захисту населення від впливу електромагнітного випромінювання, тоді допустимий рівень ЕМІ був збільшений в 4 рази (з 2,5 до 10 мкВт/см2).
Разом з тим, петиція про "заборону впровадження 5G з-за вкрай негативного його вплив на здоров\'я" набрала більше 25 тис. підписів, що вказує на високий рівень занепокоєння українців щодо безпеки подібних змін. Більше того, інтерес до рішення уряду підігрівають і офіційні заяви Всесвітньої організації охорони здоров\'я, яка ще в 1995 році (а це задовго до появи 3G та 4G) визнала, що проблема забруднення, викликаної електромагнітними полями, відноситься до числа пріоритетних проблем, які ставлять під загрозу здоров\'я всього людства.
Чи виправдані ці зміни і як вони вплинуть на самопочуття українців? Про все по порядку. Що таке ЕМІ і як збільшення його рівня впливає на бізнес-клімат?
Перш ніж розглядати причини і можливі наслідки рішення Кабміну, згадаймо фізику старших класів і розберемося, що взагалі являє собою тема збільшення електромагнітного излученияи і яким чином вона впливає на життя пересічного громадянина.
Електромагнітні поля (ЕМП) – це змінні електричні і магнітні поля, що поширюються в просторі у формі хвиль зі швидкістю світла.
Такі хвилі випромінюють не тільки радіо, телебачення, радіолокації і стільникові телефонні антени, лінії електропередач, бездротові Wi-Fi мережі, мобільні телефони або пристрою Bluetooth, радіочастотні поля яких становлять від 10 МГц до 300 ГГц. Але і інші звичні для нас побутові електроприлади: електробритва, фен, праска, персональний комп\'ютер, мікрохвильова піч, електрочайник, холодильник, пральна машина і будь-які інші прилади, підключені до лінії електропостачання. Приміром, навіть пульт від телевізора випромінює електромагнітні хвилі у вигляді інфрачервоного спектру.
Чим більше напруга струму, при якому працюють прилади, тим більше негативний вплив вони надають на здоров\'я людини. Найбільш небезпечними з приладів-випромінювачів є: високовольтні лінії електропередач, лазерні зварювальні апарати, трансформаторні підстанції і базові станції мобільного зв\'язку (вишки).
Мобільний зв\'язок здійснюється саме за допомогою таких вишок, які піднімають якомога вище, для того щоб вони забезпечували пряму видимість до приймачів цього випромінювання (мобільні телефони). За рахунок того, що це випромінювання відбивається від якихось предметів, радіозв\'язок можлива навіть за відсутності прямої видимості (але це є ненадійним варіантом — зі слабким сигналом).
"Існують зони, де погана зв\'язок, це означає, що поблизу немає такої вишки, вона десь далеко і не забезпечується пряма видимість цієї вишки з того місця, де ви знаходитесь", — пояснює доцент кафедри фізики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, доктор технічних наук Анатолій Виноградов.
Для того щоб пояснити взаємозв\'язок між збільшенням рівня ЕМВ і поліпшенням умов роботи бізнес-структур, з\'ясуємо походження терміна "стільниковий (мобільний)", який походить від слова "соти".
"Бджоли будують стільники (воскові осередку бджіл — ред.), куди вони складають мед. Навколо кожної вежі є свій сот-комірець, де забезпечується зв\'язок. Якщо вишки знаходяться дуже далеко один від одного, то ці соти один до одного не стикаються і утворюється "мертва зона", де взагалі немає зв\'язку", — пояснює Анатолій Виноградов.
Експерт також зазначає, що розмір такого сота-комірця залежить від рівня сигналу, тому в інтересах бізнес-структур збільшувати рівень сигналу, щоб збільшити розмір стільники і тим самим зменшити кількість вишок (кожна вежа — це великі гроші). Таким чином, підвищуючи допустимий рівень електромагнітного випромінювання, держава збільшує ці соти, що обходиться дешевше, ніж нарощувати кількість вишок. Чи є небезпека для здоров\'я людини і в якому випадку?
На думку експертів ВООЗ, вплив електромагнітних хвиль на протязі тривалого часу дійсно може стати причиною розвитку онкозахворювань, змін у поведінці, проблем з пам\'яттю (до повної її втрати), хвороб Паркінсона й Альцгеймера, синдрому раптової дитячої смерті і підвищення рівня суїцидальних нахилів.
Систематичне дія ЕМІ високої і надвисокої частоти на організм людини (протягом декількох років) становить найбільшу небезпеку для організму людини, адже внаслідок такого опромінення можуть виникати як гострі, так і хронічні ураження, порушення в роботі систем і органів, функціональні порушення діяльності нервово-психічної, серцево-судинної, ендокринної та інших систем організму людини. Подібні прояви найчастіше зустрічаються у людей, працюючих під впливом надмірного електромагнітного випромінювання, а без належного захисту або поліпшення умов праці це перетворюється на незворотний процес.
У будь-якому приміщенні відносну небезпеку представляє електротехнічне обладнання, а саме кабельні лінії, що підводять електрику до квартир, розподільні щити і трансформатори.
Для пересічного громадянина небезпеку можуть представляти лінії електропередач — здоровій людині може нашкодити опромінення внаслідок його тривалого перебування в полі впливу ліній електропередач або базових станцій мобільного зв\'язку (значення якого варіює в діапазоні від 0,0062 до 12,5 мкВт/см2).
Короткочасне ж опромінення (протягом декількох хвилин) може викликати негативну реакцію лише у гіперчутливість людей або у хворих деякими видами алергії. Також чутливими до впливу ЕМІ є вагітні жінки та діти.
Якщо поруч з місцем, де живуть люди, знаходиться вишка, яка забезпечує мобільний зв\'язок, у цьому місці вище рівень сигналу радіохвиль. Залежність виглядає так: при зміні відстані від вишки сигнал зменшується обернено пропорційно квадрату відстані - відстань збільшилася вдвічі, а сигнал зменшився в 22 (4), відстань збільшилася в три рази, а сигнал зменшився в 32 (9) рази.
"Якщо, скажімо, ваша квартира знаходиться від цієї вишки на відстані 100 м, то сигнал досить потужний. Якщо на відстані 1 км, то сигнал зменшується в 100 разів. Якщо це 10 км, то, відповідно, - 10 тис. разів. Сигнал зменшується, якщо змінюється відстань від цієї вишки", — пояснює Анатолій Виноградов.
Але не варто у всьому звинувачувати відомі вишки. Експерти стверджують, що оскільки сьогодні у кожного вдома є телевізор, мікрохвильова піч або будь-яка інша техніка, яка пов\'язана зі споживанням електрики, то це означає, що ви вже отримуєте рівень випромінювання істотно вище того, що дають вишки. Адже жоден побутовий прилад не може похвалитися безпечними показниками (безпечним вважається рівень випромінювання 0,2 мкТл/см2): холодильник випромінює 0,5 мкТл/см2, електрочайник — 1 мкТл/см2, пральна машина — 3 мкТл/см2, роутер — 5 мкТл/см2 мікрохвильова піч — 10 мкТл/см2 праска — 15 мкТл/см2, фен — 200 мкТл/см2, електробритва — 400 мкТл/см2.
Наприклад, дослідники з США та Швеції встановили такий факт, у дітей розвиваються пухлини при впливі на них магнітних полів частотою 60 Гц протягом декількох днів або навіть годин (такі поля випромінює телевізор). Результати спостережень за людьми, які регулярно користувалися електродрилем, свідчать про несприятливий вплив низькочастотних електромагнітних полів частотою 50-60 Гц (при цьому в Україні діапазон частот від 50,0 Гц до 300,0 ГГц – є вимогою до безпеки умов праці працівників, що займаються виготовленням, експлуатацією, обслуговуванням та ремонтом обладнання, при роботі якого виникають постійні магнітні поля та електромагнітне випромінювання).
Взагалі тема згубного впливу випромінювання на здоров\'я людини викликає багато дискусій. Так, Міжнародна комісія з захисту від неіонізуючого випромінювання (ICNIRP) вказує, що при дотриманні встановленого допустимого рівня ЕМВ вплив електромагнітних хвиль від 100 кГц до 300 ГГц незалежно від радіотехнології не завдає шкоди здоров\'ю людини, а саме: електричної активності мозку, нейроендокринної системи, серцево-судинної системи, нервової системи, терморегуляції, імунній системі, не призводить до зміни складу крові, а також не підвищує ризик розвитку онкологічних захворювань.
ВООЗ зазначає, що за результатами проведених численних досліджень не було виявлено шкідливого впливу на здоров\'я людини бездротових радіотехнологій, в тому числі 2G, 3G, 4G і 5G. Висновки грунтуються на дослідженнях, проведених у всьому спектрі радіочастот.
Однак також зазначається, що при тривалому впливі випромінювання інтенсивністю близько 20 мкВт/см2 (нагадаємо, що уряд підвищує його до 100 мкВт/см2) реєструється зменшення частоти пульсу, знижується артеріальний тиск, при інтенсивності 6 мВт/см2 з\'являються зміни у статевих залозах, у складі крові, відбувається помутніння кришталика ока, надалі – зміни здатності крові згортатися, в умовно-рефлекторної діяльності, патологічні зміни в клітинах печінки і корі головного мозку, потім – підвищення кров\'яного тиску, розрив капілярів і крововиливи в легенях і печінці.
Випромінювання інтенсивністю до 100 мВт/см2 викликає стійкі гіпотонію і функціональні зміни серцево-судинної системи, двосторонню катаракту. Подальше опромінення справляє помітний негативний вплив на тканини організму людини, що викликає больові відчуття.
Чому дані показники суттєво відрізняються? Справа в тому, що ступінь біологічного впливу електромагнітних полів на організм людини залежить від ряду факторів: від інтенсивності та тривалості опромінення, фізичних особливостей різних діапазонів частот, а також від функціонального стану і стійкості організму до впливу різних факторів, можливостей адаптації (негативні прояви дії можуть мати місце і при дуже невисокою інтенсивності ЕМВ, яка незначно перевищує гігієнічні нормативи). Можливо мінімізувати негативний вплив випромінювання?
Мінімізувати ризик негативного впливу ЕМІ дійсно можна. Для цього необхідно використовувати спеціальні засоби захисту (для працівників, які мають справу з електромагнітним випромінюванням), а також спеціальний одяг, фарби або матеріали (поглинають електромагнітну енергію). Також дієвими є екранування джерела випромінювання до робочого місця.
Щоб запобігти негативний вплив ЕМВ на здоров\'я людини дому: Розташуйте меблі для відпочинку на відстані 2-3 м від розподільних щитів і силових кабелів. При встановленні підлоги з електропідігрівом вибирайте той, який забезпечує низький рівень магнітного поля. Купуючи побутову техніку, звертайте увагу на позначку про відповідність приладу МСанПіН 001-96 "Міждержавним санітарним нормам допустимих рівнів фізичних факторів при застосуванні товарів народного споживання в побутових умовах". Розмістіть мікрохвильовку задньою поверхнею (ділянка найбільшого випромінювання) до стіни або вікна, це ж стосується і монітора. Для розмов по телефону використовуйте гарнітуру "hands-free", розміщуйте його антену в геометричному центрі даху автомобіля (пам\'ятайте головне правило щодо носіння мобільних телефонів — не носити його поруч з життєво важливими органами).
Також слід запам\'ятати безпечну відстань від побутової техніки і рекомендовану тривалість її використання (особливо це стосується вагітних жінок і дітей). Наприклад, найбільш небезпечні в будинку мікрохвильова піч, телевізор, ноутбук і смартфон.
Перша, навіть незважаючи на екранування, на відстані 30 см випромінює 8 мкТл, що є небезпечним для здоров\'я людини. Тому фахівці радять перебувати від мікрохвильовки на відстані 1-2 м від корпусу.
Дивитися телевізор безпечно на відстані 1,5 м (для телевізорів 29 дюймів і більше – відстань слід збільшити до 2 і більше метрів). На відстані не ближче 80 см від екрану слід тримати ноутбук. Що стосується смартфона, фахівці радять утриматися від тривалих дзвінків і використовувати блютуз або гарнітуру з навушниками.
Від працюючих електрочайника, холодильника або електроплитки краще триматися на відстані від 30 см до 1,5 м. Не ближче 60 см варто перебувати до пилососа і пральній машині.
Політика країни у виробництві побутових електроприладів також повинна бути спрямована на зменшення рівня опромінення. Приміром, у США ряд фірм випускають безпечні в плані випромінювання ЕМІ електроприлади (праску з бифиллярной намотуванням, неизлучающие комп\'ютери тощо). ***
Сьогодні у світі насправді не існує однозначних норм, що обмежують дії ЕМВ частотою 50 Гц. Тому, встановлюючи відповідні обмеження і норми, більшість країн використовують рекомендації провідних міжнародних організацій у цій сфері — IRPA, ICNIRP, CENELEC та ВООЗ.
На перший погляд, запропоновані урядом норми допустимого напруги електромагнітного поля для населення є навіть більш жорсткими, ніж чинні міжнародні норми. Наприклад, у країнах Скандинавії, в Словенії і Німеччини — 100 мкВт/см2, а в США, Японії і Канаді — 1000 мкВт/см2 (проект змін передбачає збільшення діючих граничних норм ЕМІ до 100 мкВт/см2, що навіть нижче рекомендованих ВООЗ та Радою Європи — 450 мкВт/см2).
Безумовно, де-юре звучить красиво, але чи вдасться Україні де-факто утримати норми в зазначеному діапазоні, враховуючи те, що насиченість виробничих, адміністративних і побутових приміщень потужними електронними та електричними пристроями постійно підвищується? Хочеться в це вірити, але, як кажуть...
Ірина Шостак
Категория: Новости
Ще один невидимий ворог, або Чому, навіть перебуваючи вдома, ви шкодите своєму здоров\'ю