Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Саботаж масового тестування. Чому бізнес відмовляється проводити тести на антитіла до коронавирусу


Опубликованно 05.08.2020 09:50

Саботаж масового тестування. Чому бізнес відмовляється проводити тести на антитіла до коронавирусу

Наприкінці травня вступив в силу закон, що передбачає масові перевірки населення України на наявність антитіл до Covid-19, а Моз вніс тестування методом ІФА в стандарти допомоги при коронавирусной хвороби.

Вже майже два місяці ІФА-тестування повинні проходити всі, починаючи від прикордонників, лікарів, патологоанатомів, нацгвардейцев, і закінчуючи тими, у кого ПЛР-тест показав негативний результат. А наприкінці червня київський мер, фактично, доповнив цей список, зобов\'язавши проводити ІФА-тестування для працівників бізнесу, які масово контактують з клієнтами.

Чи означає це, що тепер в магазинах столиці і в лікарнях по всій країні вас обслуговують люди з антитілами до коронавирусу, у скільки обходяться такі перевірки, і чи дійсно вони потрібні? Навіщо необхідно ІФА-тестування

Тестування методом імуноферментного аналізу активно застосовують в світі для розуміння реальної картини формування колективного імунітету. Адже перехворіти можна і без симптомів. Враховуючи, що у багатьох українців можуть бути антитіла до вірусу, ймовірно, він вже не представляє суспільству тієї загрози, з якою ми асоціюємо його. Правда, справедливості заради, навряд чи можна назвати відбуваються в Україні перевірки масовим тестуванням, адже у більшості громадян кров не беруть: тільки у тих, у кого шанси заразитися вище.

Також Україна розглядала можливість дозволу виїзду громадян за кордон на підставі так званого паспорта здоров\'я, який підтверджував би наявність у громадян антитіл. Чорногорія, до речі, включила ІФА-тести і змінила умови в\'їзду на свою територію для туристів. Сам по собі факт того, що людина вже хворів коронавірусом, недостатньо показовий. Далеко не у всіх перехворілих коронавірусом є антитіла. За даними Харківського обласного центру заготівлі та переробки плазми, 55% перехворілих пацієнтів антитіл до Covid-19 не мали. А отже, могли б заразитися ще раз.

Третій і, мабуть, найважливіший аспект застосування ІФА-тестування - той факт, що антитіла до коронавирусу можна вилучити і використовувати для лікування хворих Covid-19, у яких хвороба протікає складно. Антитіла необхідні для створення вакцини від коронавіруса. За час карантину у "Харків-Плазмі" у донорів зібрали лише п\'яту частину необхідної плазми. Масове тестування в даному випадку може рятувати життя.

ІФА-тестування відрізняється від звичайного експрес-тесту, який теж показує наявність антитіл, але з меншим ступенем вірогідності. При ІФА-методі відбувається забір сироватки крові з вени, а у випадку з швидкою перевіркою - самої крові з пальця. На відміну від експрес-тесту, результатів перевірки методом імуноферментного аналізу доведеться чекати кілька годин. А очікування підтвердження його результатів у лабораторії може затягнутися і на декілька днів.

ІФА-тестування буває різне. Можлива перевірка на імуноглобуліни G, наявність яких у крові говорить про те, що людина вже перехворів - з високою часткою ймовірності, безсимптомно. Ці антитіла проявляються приблизно через два тижні після хвороби.

Перевірка на імуноглобуліни А покаже, що пацієнт хворіє коронавірусом в гострій формі (репрезентативна приблизно на 4-й день). А тест на імуноглобуліни М підтвердить, що людина вже одужує від Covid-19, так як у нього почали вироблятися антитіла. Даний тип імуноглобуліну можна виявити приблизно через тиждень після початку хвороби. Він підкаже, наскільки легко людина здатна перенести коронавірус.

Якщо виявляються імуноглобуліни А або М, людини перевіряють ще й методом ПЛР. Так що, фактично, ІФА-тест визначає і хворих. Якщо ж аналізувати припис до тестування від Кабміну, то пропонується проводити комплексні перевірки - і на імуноглобуліни М, і на G.

Правда, місцева влада в ці нюанси часто не вникають. В Одесі, приміром, здійснили закупівлі 15 тисяч тестів на імуноглобуліни А і М, а про G забули. У компанії Vitrotest, яка виробляє ІФА-тести, нам підтверджують, що дані тести закуповуються рідше.

"Першу систему IgG ми передали клінікам в кінці квітня. Потім у травні в лінійці з\'явилися ІдА та ІдМ. На 2-3 такі системи в середньому припадає одна IgG", - говорить комерційний директор компанії Андрій Петров.

Київський голова ніяких уточнень до перевірок обслуговуючого персоналу взагалі не дав. Це означає, що представники бізнесу, які не розберуться у всіх видах тестів і будуть робити перевірки тільки на імуноглобуліни G, можуть пропустити хворих вірусом, у яких дані антитіла ще не виробилися. Ті ж, хто буде тестувати на імуноглобуліни А і М, пропустять тих співробітників, у яких хвороба давно пройшла, але антитіла вже є. Як бізнес проводить ІФА-перевірки

В одному з найпопулярніших столичних торгово-розважальних центрів Gulliver нам повідомили, що подібне розпорядження центру не стосуються. Виконувати його повинні самі торговельні мережі, тобто бренді і марки, які орендують у торговому центрі приміщення. У девелопера ж немає власних магазинів, в яких співробітники працювали з клієнтами. Таким чином, представники торгового центру, які вимірюють відвідувачам температуру, проходити ІФА-тестування не будуть. В "Гуллівері" кажуть, що зробили зі свого боку все можливе, і навіть більше": систематично проводять клінінг, впровадили вимога носити маски і поставили дезінфектори.

На онлайн-сервіси, що працюють за принципом фріланс-майданчиків, такі як "Кабанчик", Glovo, Uklon, вимога теж не поширюється. Так що таксистів, транспортування їжі, домашніх майстрів на всі руки на антитіла не тестують.

Більшість опитаних нами ресторанів і магазинів (більше 15 бізнесів різних сфер діяльності), які раніше активно готові були співпрацювати і в стислі терміни надавали інформацію про свою діяльність, ігнорують запити на інформацію по даній темі. Підтвердження компанією факту проведення таких перевірок показало б, що вона піклується про своїх співробітників і як не можна краще відбилося б на її репутації.

Враховуючи цей факт, відмову надати інформацію можна розцінити хіба що як підтвердження того, що дані перевірки бізнес не проводить. Принаймні, поки що. Співробітники опитаних ресторанів неофіційно підтверджують: ІФА-тестування не проходили жодного разу.

Виразну відповідь не надав навіть такий гігант як McDonalds. Тільки одна з компаній з продажу нерухомості проводила таке тестування, але повторювати його поки не планує, всупереч постанові. Найімовірніше, бізнес зараз "взяв паузу", щоб зрозуміти, чи можна обійтися без щомісячного виконання даної норми.

В Союзі українських підприємців нам повідомили, що бізнес в цілому згоден з вимогою влади. Однак думки окремих підприємців та представників Українського ради бізнесу, з якими поспілкувався 112.ua, кардинально відрізняється. Член цієї ради та засновник Intecracy Group Юрій Сивицький переконаний, що оплачувати тестування підприємці не повинні.

"Це дороге задоволення, а бізнес зараз не в кращому стані. Такі речі зазвичай робляться за рахунок фондів. Ми всі платимо внески в фонди соціального страхування, ми платимо податки. Були виділені гроші на боротьбу з Covid-19, і куди вони пішли? Чому вони пішли на ремонт доріг, а не на тести? Як працює Фонд соціального захисту в Києві і де звіт цього фонду?" - задається питанням Сивицький. Ціна спокою під час пандемії

Україна стала п\'ятою країною в світі, яка розробила власні ІФА-тести. Виробники заявляють, що собівартість одного тесту вітчизняного виробництва без витрат на лабораторні дослідження - 50 гривень проти 1050 гривень за закордонний примірник.

Це робить проведення ІФА-тестування вельми вигідним. Крім того, лабораторій для аналізу ІФА-тестів в Україні в рази більше, ніж для ПЛР.

Залишилося тільки зробити тести методом імуноферментного аналізу доступними простим українцям. Небайдужі до свого здоров\'я громадяни давно роблять ці тести в приватних клініках і платять за них у рази дорожче."Здала в ДНК-лабораторії за порадою лікаря ІФА імуноглобулін G, тобто тільки антитіла. Вартість 420 грн. Якщо здавати до 8 ранку, тоді результат буде ввечері", - пише Валерія Бородіна в соцмережі.

У клініці "Борис" 112.ua повідомили, що розширений тест обійдеться у 850 гривень, тільки IgG - 650. В "Добробуті" вартість тесту на ІдМ не назвали і без консультації лікаря його проводити відмовилися. А ось тест на IgG там можна придбати за 950 грн. У клініці Adonis його вартість становить 350 гривень, "Сінево" - 600 гривень.

У "Євролабі" ІФА-тест найдорожчий. Сам він обійдеться в 1 410 гривень, консультація, без якої його робити відмовляться - ще 200. Також забір крові буде коштувати 61 гривню.

З 3 липня кожен бажаючий може пройти тестування і в державних лікарнях. Правда, не безкоштовно, але значно дешевше, ніж у приватних клініках. У київських закладах, за словами мера - за 300 гривень. В обласному диспансері Чернівців - за 210 гривень. У Хмельницькій області - в середньому за 170 гривень. А в Житомирській області тест коштує 153 гривні. Така різниця в ціні спостерігається через закупівель місцевої влади в кожному регіоні країни їх проводять окремо.

В Одесі тест на імуноглобулін М взагалі можна пройти безкоштовно по напряму від сімейного лікаря. У Харкові за тестування ви теж не заплатите ні копійки, і навіть можете пригоститися чаєм з печивом, якщо погодитеся на донорство плазми при наявності таких антитіл. Однак наскільки такі способи заощадити може застосувати бізнес - незрозуміло.

Деякі клініки організовують виїзд медиків на підприємство для тестування мінімум 10 співробітників. Приїжджає медик в повній захисній екіпіровці. Задоволення недешеве - за один тест доводиться віддати більше тисячі гривень.

Якщо в ресторані працює 20 чоловік, то розпорядження від київського мера влітає його власникові в копієчку. ІФА-тестування обійдеться в місячну ставку одного з членів команди. Крім того, необхідно купувати співробітникам засоби захисту, дезінфектори, доплачувати прибиральникам за переробки. Всі ці карантинні витрати вже обходяться приблизно в тисячу доларів в місяць. Вся ця навантаження - в умовах посткарантинної кризи, коли бізнес тільки відкрився після простою і намагається пристосуватися до постійно мінливих правил гри.

Чи означає це, що власників кафе і магазинів чекають штрафи, чи будуть у них вимагатися довідки, що підтверджують наявність антитіл? Швидше за все, бізнесу нема чого боятися. У протоколі засідання штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації КМДА номер 45 мова йде лише про рекомендації. ІФА-тестування залишається на совісті бізнесу.

Пасивність бізнесу недивна ще й тому, що навіть має обов\'язковий характер розпорядження Кабміну по відношенню до держслужбовців виконується слабо. Перевірки проходять держслужбовці

Станом на 9 липня, лише 7% медиків Ужгородського пологового будинку пройшли ІФА-тестування. У Київській області тести зробили менше 10% медперсоналу. У відповіді Центру охорони здоров\'я "Укрзалізниці" на запит Zik йдеться про те, що закупили експрес-тести, а не ІФА, спираючись на те, що вони теж працюють методом імуноферментного аналізу.

Прикордонників масово теж не тестують. Держприкордонслужба повідомляє у відповідь на запит УНН, що тести робляться в першу чергу для тих, хто був у групі ризику інфікування. Що ж стосується поліції, то, за станом на 18 червня, перевірки пройшли менше 2 тисяч осіб з приблизно 130 тисяч співробітників - лише 1,5%. До речі, 112 чекає від Нацполиции можливості провести фотофіксацію даної процедури.

Станом на 24 червня, тобто за місяць масового тестування, за даними Моз провели близько 150 тисяч ІФА-перевірок. Поліцейських - понад 130 тисяч, прикордонників - 53 тисячі. У Нацгвардії служить 60 тисяч осіб. Всіх їх повинні були перевірити на антитіла за цей час хоча б раз. Всього медиків, яких повинні перевіряти раз на місяць - 570 тисяч. А ті з них, хто працює з коронавирусными хворими, повинні проходити перевірки навіть частіше. Крім того, тестування було заплановано і для тих, хто контактував з хворими, і у кого ПЛР показав негативний результат. Тобто проведено всього 150 тисяч перевірок проти мільйона запланованих.

Це доводить, що повноцінне тестування, для якого знадобилося б близько 38 мільйонів тестів на місяць, для українських реалій - з розряду фантастики. Яка мотивація повинна бути у бізнесу для виконання рекомендації, якщо тестування на антитіла так і не стартувало на державному рівні?

Проблеми швидше можуть виникнути з українськими лабораторіями. У Моз повідомляли, що наша лабораторна мережа готова проводити мільйон тестів на добу. Але дані в інші ЗМІ. Медики говорять про те, що лабораторії перевантажені, зокрема, на Заході України. Директор Львівського обласного лабораторного центру заявляв про затримки результатів досліджень до 5-6 днів через брак співробітників. Ми раніше вже писали про те, що деякі тести просто губляться. А в умовах того, що тести стали необхідні для допуску громадян до операцій, такі затримки стали ще більш небезпечні.

Причина може бути в нестачі ІФА-тестів. Потужностей українських виробників для того, щоб сумарно виробляти мільйон тестів в місяць, судячи з їхніх заяв, вистачає. Але до 22 червня їх не можна було закуповувати за спрощеною процедурою.

Крім того, гостро стоїть фінансове питання. Самими закупівлями займається місцева влада і клініки. Держава, видаючи наказ про тестування, самоусунулася від проблеми забезпечення тестами. І це - на тлі недофінансування медустанов і брак грошей у місцевих бюджетах.

"Не знаю, наскільки поточне тестування можна назвати масовим, але з прийняттям відповідного законодавства попит на нашу продукцію однозначно зріс: до нас почали активно звертатися державні лікарні, адже ІФА-тести потрібні і перед проведенням операції. Попит є і з боку дитячих садків. Але контактів безпосередньо з Моз немає. Держава централізовано до нас не звертався", - підтверджує комерційний директор Vitrotest Андрій Петров.

З "коронавирусного" фонду бюджету безпосередньо на боротьбу з Covid-19 вже виділили 38,17 мільярдів гривень. На ІФА-тести в бюджеті грошей не знайшлося. Зате гроші з фонду були виділені на будівництво доріг: вони виявилися краще тестування на антитіла.

До чого призведе саботаж масового тестування

Безумовно, як ще один показник безсистемності боротьби з владою коронавірусом, поточна статистика тестування пригнічує. З іншого боку, є підстави вважати, що це не настільки критично, так як ідея масового тестування в Україні явно провальна.

ІФА-тест насправді, всупереч сформованій думці, далеко не самий надійний. Є ризик, що проявляться антитіла, що захищають організм від Covid-19, а від інших інфекцій цієї групи коронавірусів. Виявлення ж колективного імунітету може перешкодити вплив статистичної похибки.

По-перше, спочатку Україна фокусується на групах осіб з високою ймовірністю зараження, що робить вибірку нерепрезентативною. З 11 тисяч досліджуваних Львова у 8% були антитіла, у Харкові - лише у 0,57 % з 16 тисяч. У другому випадку перевірки проходили не тільки для медиків і тих, хто контактував з зараженими, але і для всіх бажаючих бути донорами плазми крові.

По-друге, в Україні поки занадто мало заражень коронавірусом для проведення масового тестування. Центр по контролю за захворюваннями США заявляє про те, що тести на антитіла до Covid помиляються в половині випадків. Колишня ректор медуніверситету Богомольця Катерина Амосова пояснює це так: якщо перехворіли 5%, половина позитивних результатів насправді будуть псевдопозитивними. А ось якщо перехворіли буде більше половини населення, у тест-системи буде менше 5% хибнопозитивних результатів. Розуміння про колективний імунітет ми отримаємо, коли (і якщо) коронавірусом перехворіє більшість населення.

Андрій Петров, комерційний директор компанії-виробника каже, що хибнопозитивні результати можуть бути пов\'язані з якістю тест-систем. За його словами, продукція деяких українських виробників залишає бажати кращого.

"Іноді, звичайно, лікарні купують найдешевші варіанти. Але дуже багато лікарень, які хочуть бути впевнені в достовірності тіста, роблять порівняльні тести. У нас була зустріч з Віктором Ляшко, на якій ми говорили про те, що потрібно порівняльне тестування щоб у лікарень і лабораторій було розуміння про якість тестів. До цих пір це не було проведено", - говорить Андрій.

Однак Амосова підкреслює: навіть тести з високим рівнем точності при очікувано низької поширюваності нової інфекції за законами статистики показуватимуть переважно хибнопозитивний результат. Тому дуже сильно покладатися на ІФА-тестування, на її думку, не варто, а тим більше - використовувати його результати для прийняття рішення про допуск на роботу, в школу.

Але навіть якщо б тести були максимально достовірними, не зовсім зрозуміло, як бізнесу використовувати їх результати. Якщо у співробітника не виявиться антитіл, хіба він не зможе працювати з клієнтами? А якщо зможе - у чому тоді сенс даного тестування?

Дані про наявність антитіл можна використовувати і для ослаблення карантинних заходів обережності. Справа в тому, що особи з антитілами з певним ступенем ймовірності можуть заразитися. Тому їм доведеться носити маски в громадських місцях навіть при позитивному результаті IgG-тесту. Німецька рада з етики проти тестування на антитіла, так як вона може призвести до того, що запобіжні заходи повально не будуть дотримуватися.

Ще одна проблема пов\'язана з періодичністю тестування, оголошеного в Моз. Якщо аналізувати постанова Кабміну, тести будуть робити до моменту, поки вони не опиняться позитивні. Тобто, якщо антитіла виявлені раз, більш перевіряти людини не будуть.

Тривалість імунітету від коронавіруса залежить від того, наскільки важко чоловік хворів. Якщо говорити про близькосхідної епідемії MERS 2015 року, то у безсимптомних хворих антитіла переставали вироблятися вже через три місяці після захворювання. Те, скільки в крові людини будуть перебувати антитіла до коронавирусу - невідомо. Вони можуть повністю зникнути через місяць після перевірки, але повторного його тестувати не будуть. Виходить, він буде помилково переконаний у своїй безпеці. З рекомендацією київського мера і зовсім незрозуміло, чи передбачається перевірка після позитивного аналізу.

Президент Всесвітньої Асоціації Медичного Туризму Віолетта Янышевская розповідає 112.ua, що немає сенсу орієнтуватися на антитіла в частині додаткових можливостей для громадян. Простіше впроваджувати сертифікати безпеки для ресторанів, готелів і курортів, клінік. У департаменті охорони здоров\'я Нью-Йорка також прямо заявляють, що ці тести не варто використовувати для діагностики інфекції, для оцінки імунітету. Навіть сам головний санлікар України Віктор Ляшко каже, що масове тестування нічого не дасть, крім помилкового відчуття безпеки. Так чи варто витрачати на нього фінанси і потужності лабораторій?

За рейтингом ПЛР-тестування Україна перебуває у другій сотні країн, але по ІФА планує увірватися в п\'ятірку. Хоча це лише допоміжний механізм виявлення коронавіруса, а не основний: при хворобі коронавірусом антитіла виробляються не завжди. Можливо, варто було б вкласти більше фінансів закупівлю ПЛР - систем та збільшення кількості робочих місць для епідеміологів?

Доцільно масштабне тестування на антитіла чи ні, необхідні централизированные закупівлі ІФА-тестів і чіткі правила для бізнесу. А інакше дії влади у запобіганні нового спалаху Covid і далі будуть нагадувати боротьбу з вітряними млинами.

Ганна Пєшкова

 



Категория: Новости

Саботаж масового тестування. Чому бізнес відмовляється проводити тести на антитіла до коронавирусу


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.