Чому Зеленський втрачає довіру українців
Опубликованно 03.08.2020 15:10
"Все проходить", – говорив цар Соломон, який ніколи не мав клопоту з власним рейтингом. Президентові ж Зеленському не випадає бути меланхолійним філософом в ситуації, коли популярність тріщить по швах. І коли останні соціологічні дослідження фіксують цей "тріск". Цифри вниз
Сухою мовою фактів: 56% українців зараз не задоволені діяльністю президента України Володимира Зеленського. Так стверджує соціологічна група "Рейтинг", яка проводила свої заміри 15-20 липня. Задоволених натомість 36%.
При цьому Зеленський не один такий, у кого антирейтинг переважає. Наприклад, Дмитром Разумковим, спікером Верховної Ради, не задоволені 55%, а задоволені лише 24%. Роботу прем\'єр-міністра Дениса Шмигаля не схвалюють 62%, а схвалюють лише 12%, при цьому ще чверть опитаних не можуть оцінити його діяльність. Найбільше не щастить Верховній Раді в цілому: цілих 80% учасників опитування "не люблять" наш парламент, а задоволені зараз близько 10%.
На партійному полі теж не все в порядку. Рейтинг "Слуги народу" впав до 28%. Саме стільки респондентів готові голосувати за СН – серед тих, хто визначився з вибором. При цьому за "Опозиційну платформу" – майже 16%, за "Європейську солідарність" – 14%, за "Батьківщину" – близько 10%. Близько 4% підтримали б Радикальну партію і партію "Сила і честь", близько 3% готові підтримати Партію Шарія", "Свободу" і "Українську стратегію Гройсмана".
Цікаво, що, за даними того ж "Рейтингу", наприкінці червня "Слугу народу" підтримували 29,3%. Звичайно, різниця – в межах статистичної похибки, але якщо партія президента буде щомісяця втрачати хоча б один відсоток голосів, вже через пару років її проходження в парламент наступного скликання взагалі опиниться під питанням.
Що ж стосується Володимира Зеленського, то 56% незадоволених – це серйозний сигнал для глави держави. Буквально два тижні тому вийшло інше дослідження, де говорилося, правда, не про задоволення від роботи президента, а про довіру до нього. З\'ясувалося, що довіряють "гаранту" 44%, а не довіряють 49% – такі дані оприлюднив тандем Центру Разумкова і Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва.
Можна припустити, що якби зараз соціологи запитали населення про довіру до глави держави, подальше домінування недовіри було б неминучим. Очевидно, антирейтинг чинного президента буде тільки рости, що в принципі є цілком поширеним явищем, говорять опитані нами політологи. Ось тільки Володимир Зеленський також доклав руку до того, щоб його величезна популярність стала нарешті танути. Тримався довго, але...
"Тут є і об\'єктивні чинники, – коментує для 112.ua заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. – Рівень підтримки будь-якого президента з часом знижується, і треба віддати належне Зеленському, тому що він у нього досить довго протримався".
Петренко перераховує те, що довгий час працював на Зеленського: "В плюс йому зіграли переговори в "нормандському" форматі", повернення наших полонених, а також, як не дивно, карантин. Тобто на початку карантину людям "сильна рука" у виконанні влади ще подобалася. Втім, чим довше карантин тривав, тим менше було задоволених і тим більше тих, хто вважав, що за його благополуччю нанесений серйозний удар. І це зрозуміло, тому що жодна економіка не витримає такого простою. Ті заходи, які спочатку вважалися прийнятними, надалі якраз і посприяли падіння рейтингу Зеленського".
Тим часом разом з собою президент тягне на електоральне дно і свою партію. "Політична сила Зеленського підпадає під критику відразу з двох сторін. З одного боку, вона є мішенню для, скажімо так, націонал-патріотичного табору, з іншого – для проросійських діячів. А в умовах, коли власної ідеології в партії не було і немає, немає і стрижня, протистояти подібним ударів досить складно", – говорить експерт.
Втім, додає він, "Слуги народу" дуже пощастило, що вибори у нас – в жовтні, і що тоді ще не прийдуть перші платіжки за опалення. Тому сказати, що восени рейтинг партії суттєво впаде, я не можу. Рейтинг буде на рівні 20%", – вважає Петренко.
"Щоб зрозуміти результати цього опитування, слід згадати інше – те, яке показало, що основною емоцією, яку переживають українці, є розчарування, – включається в розмову політексперт Євген Булавка. - І лише невеликий відсоток опитаних відчуває надію або щось в цьому роді. У більшості ж це страх або зневіру. Зрозуміло, що зараз все це невдоволення сягнуло критичної маси, запас міцності вичерпався, і теза "а давайте дамо йому ще сто днів" більше не працює. Якщо це ще не фінал, то принаймні логічний крок до фіналу".
Шпилька продовжує: "Негативні явища в економіці, загальне сум\'яття у майже всіх сферах, постійні зміни у складі уряду, земельна реформа, адміністративна реформа з її скороченням районів – все це ще відгукнеться, і люди відчують наслідки подібних рішень з тимчасовим відстрочкою. Додайте сюди і ситуацію на Донбасі, і те, що електорат Зеленського складався з дуже різних верств суспільства, і кожна з груп його прихильників проходить свій пік розчарування".
А ось колега Шпильки Кирило Сазонов бачить у падінні рейтингу Зеленського навіть певний позитив. Або, як мінімум, цілком природну річ. "Люди взагалі не довіряють владі, так було завжди, і це нормальний процес. Рейтинг довіри з часом зростає тільки де-то в Росії чи Північної Кореї. Цілком природно, що українці довіряють в першу чергу армії, волонтерам, а тепер ще і медикам – новітнім героям нашого часу. Але разом з тим Зеленський перемагає на виборах і Порошенко, і Бойко". І все-таки кращий
А ось з цього моменту, що називається, дещо докладніше. У вже згаданому опитуванні Центру Разумкова і Фонду "Демократичні ініціативи" міститься інформація про те, що в гіпотетичному другому турі (за умови, якщо б президентські вибори відбулися зараз) Володимир Зеленський переміг би будь-якого суперника, який отримує друге місце.
"Я не раз говорив, що медовий місяць для Зеленського і так затягнувся: за рік президентства у нього і так рейтинг був вище, ніж за такий же період у Порошенка, Ющенка чи Кучми. Хоча кілька факторів останнім часом прискорили його падіння. Це те, що люди не відчувають результатів обіцяного президентом плюс складна економічна ситуація, помножена на коронавірус. Але електоральної трагедії в такому падінні рейтингу немає", – наголошує керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.
"На виборах "у найближчу неділю", – продовжує експерт – все одно перемагає президент Зеленський. І все завдяки тому, що у нього є потужне ядро виборців, яке до цих пір бачить уві Володимира Олександровича справжнього "слугу народу". Поки таке ядро зберігається, він може спокійно ставитися до рейтингових коливань. Ситуація може ускладнитися восени, коли в одній точці зійдеться відразу все – і політика, і економіка, і можливі протестні виступи".
І якщо, на думку Золотарьова, частина виборців все ще вірить у "служіння" Зеленського благу народу, то Богдан Петренко вказує на інший секрет президента. "Тут є психологічний момент, – коментує він. – Зеленський для багатьох зіграв роль своєрідного дзеркала. Образ Зеленського був настільки розмитим, що кожен знаходив у ньому речі, близькі для себе, тобто, по суті, самого себе. Ви ж пам\'ятаєте, як він говорив, що президенти тут всі ми? А тому розчаруватися в Зеленском – це як розчаруватися в собі. Свій ядерний електорат Зеленський ще буде утримувати деякий час, оскільки нікому не хочеться раптом взяти і перестати вірити в самого себе".
Крім того, додає Петренко, "Зеленському досить важко знайти альтернативу. Чому? Тому що люди кинулися в крайнощі і не підтримали політика. Запропонувати когось кардинально іншого досить складно. Тому що ось тут є політики, а ось тут – не політики, і третього не дано. Хтось намагається зараз говорити, що нам потрібні професіонали, але старі і досвідчені гравці міцно тримають оборону і не пускають на це поле когось ще. А значить, і нізвідки взяти нових лідерів нації. Може, хтось і готовий себе уявити, але тут важливо не повторити досвід Вакарчука, який стартував рано". Осінь як випробування
Зеленському дійсно важко підібрати альтернативу, погоджуються інші експерти. Але не тому, що він такий ідеальний або незамінний. А, можливо, тому, що люди з оточення глави держави на його тлі виглядають ще дрібніше. Взяти хоча б Дмитра Разумкова. Буквально місяць чи два тому соціологи фіксували цілком пристойний рейтинг у голови парламенту – так що ж змінилося тепер?
Золотарьов та Сазонов вказують на те, що рейтинг спікера – це рейтинг всієї Верховної Ради. "Ще до недавнього часу він був дуже високим, власне, мабуть, найбільшим за останні 20 років. Коли пішли непопулярні рішення – щодо землі, грального бізнесу – люди сприйняли це негативно", – каже Золотарьов. І коли "посипалася" популярність парламенту, відразу впала і підтримка її голови. Адже Разумков, як підкреслює Кирило Сазонов, "ділить з Верховною Радою рейтинг довіри/недовіри".
Що ж стосується прем\'єра, то українська історія знає три прецеденту, коли глава уряду нарощував таку популярність, що пересідав з прем\'єрського крісла у президентське. Цей шлях пройшли Кучма, Ющенко і Янукович, але нинішньому главі Кабміну Денису Шмыгалю до подібного успіху – далеко. Недарма кожен четвертий респондент взагалі не зміг сформувати своє ставлення до нього.
"Люди фактично не можуть зрозуміти, хто такий Шмигаль. Як особистості його немає. Це не Гройсман, який останній рік активно піарився і блискуче вирішив одне стратегічне завдання – не асоціюватися з Порошенком. І хоча саме Порошенко навів його на цю прем\'єр-лігу, йому вдалося дистанціюватися від президента. І зараз до Гройсмана досить непогане ставлення. Шмигаль ж – суто технічна фігура, і цим пояснюється багато", – переконаний Золотарьов.
А між тим, якщо повернутися до Зеленському і його команді, то головне питання полягає вже навіть не в тому, що є зараз, а в тому, що чекає їх незабаром.
"Можна з упевненістю стверджувати, що далі буде тільки гірше і гірше. Тут все буде залежати від самого Зеленського і від "слуг народу". Але ніяких тенденцій, які б говорили про те, що вони можуть змінити свою модель поведінки або стиль правління, ми не спостерігаємо. Невиконання Зеленським його обіцянок призвело до падіння рейтингу, але він не відмовляється від політики зламаного слова. Він зараз псує відносини з усіма своїми контрагентами. На Заході до нього втрачають довіру, а українська умовна патріотична середовище довіри до нього як не мала, так і не має", – констатує Євген Булавка.
Істотно підірвати довіру до президента і фактично помножити її на нуль може, на думку Кирила Сазонова, насамперед один чинник – політика глави держави по відношенню до Росії і до розв\'язаної нею війні. "На рейтинг дуже сильно вплине капітуляція перед Росією – в будь-якому її вигляді. Але вплинуть також економічні проблеми: думаю, що основна хвиля кризи після коронавіруса нас накриє в жовтні-листопаді. І, незважаючи ні на що, Зеленський зберігає лідерські позиції, а змінюються в президентському рейтингу лише треті-четверті місця", – зауважує він.
"В уяві багатьох Зеленський все одно не настільки дискредитований, як ті політики, які вже багато років працюють на цій ниві, – додає Євген Булавка. - Як на мене, це якась хибна логіка, але люди справді не бачать йому альтернативи. Плюс спрацьовує це багаторічна "цар хороший, це бояри погані". Так що за Зеленського будуть готові голосувати знову за принципом вибору меншого з двох зол".
Що ж, принаймні, в цьому Україна зберігає стабільність, адже такий принцип у нас застосовують давно. Інше питання, чи успішно. Але це вже окрема історія.
Наталія Лебідь
Категория: Новости
Чому Зеленський втрачає довіру українців