Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

В Україні знову змінюють правила ввезення автомобілів: Навіщо і кому це вигідно?


Опубликованно 31.07.2020 09:45

В Україні знову змінюють правила ввезення автомобілів: Навіщо і кому це вигідно?

В Україні на законодавчому рівні можуть знову змінитися правила ввезення автомобілів, зокрема підходи до обов\'язкових платежів при розмитненні. 9 липня комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики розгляне законопроект № 3704, який передбачає зміни діючих правил гри, які вже зазнали кардинальні зміни в 2018 році. Новий законопроект, зокрема, передбачає скасування акцизного збору. В Україні на законодавчому рівні можуть знову змінитися правила ввезення автомобілів, зокрема підходи до обов\'язкових платежів при розмитненні. 9 липня комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики розгляне законопроект № 3704, який передбачає зміни діючих правил гри, які вже зазнали кардинальні зміни в 2018 році. Новий законопроект, зокрема, передбачає скасування акцизного збору.

Автори документа впевнені, що реалізація запропонованих норм дозволить остаточно вирішити проблему "евроблях", поставивши крапку в історії з гучними протестами та перекриттями вулиць автомобілістами, ездящими на іноземних номерах. Втім, вже можна з упевненістю говорити, що легким проходження в Раді документа не буде – документ викликає серйозні заперечення в учасників ринку: мовляв, радикально міняти "правила гри" щорічно шкідливо для інвестиційного клімату. Крім того, за їх словами, по відношенню до тих, хто чесно розмитнив свої автомобілі, сплативши всі податки і збори, несправедливо давати нові послаблення та пільги "евробляхерам".

У Раді зареєстровано ще один законопроект № 3704-1, що пропонує альтернативний підхід до зміни правил: збереження акцизу і мита з фіксацією на одному рівні. Але цей законопроект може призвести до зростання обов\'язкових платежів при оформленні авто в Україні і подорожчання нових автомобілів на 1-1,5 тис. євро. Як в Україні розмитнюють автомобілі і чому це не влаштовує "евробляхеров"

В Україні тривалий час діяло законодавство, згідно з яким ввозити в країну б/у автомобілі було практично недоцільно. З-за високого акцизного збору українцеві, який бажає придбати уживаний автомобіль в Європі або США, доводилося платити в 7-20 разів більш високий акциз за авто віком до 5 років, ніж за нове, і в 10-28 разів більше, якщо машині більше 5 років. Це породило схеми, з допомогою яких люди стали обходити закон. Країну заполонили машини на європейських номерах: нерозмитнені і незареєстровані в Україні. Щоб уникнути сплати мита і акцизу, такі автомобілі ввозилися або в режимі тимчасового ввезення, або в режимі транзиту. Вони зареєстровані на європейських громадян або європейські компанії, а українцям передавалися по довіреності. За різними оцінками, загальна кількість таких автомобілів в 2018 році в Україні оцінювався від 1 до 2 млн.

 

Держава особливо не перешкоджало сірими схемами: порушуючи правила ввезення, власники "евроблях" спокійнісінько їздили по вулицях, їх ніхто не штрафував. Як відомо, чимало водіїв на нерозмитнених авто і зараз безперешкодно працюють в службах таксі. Страждали від масштабної схеми офіційні дилери, дотримуються всі правила: з-за демпінгу з боку "евробляхеров" вони втрачали продажі своїх авто. Як наслідок, число автомобілів на українських дорогах зростала, а надходження до бюджету – не підвищувалися. У 2018 році Верховна Рада прийняла законопроект, який повинен був покласти край автомобільної вакханалії. Документ змінив систему підрахунку акцизу. Якщо до його прийняття діяло безліч ставок, які треба було множити на кубічні сантиметри двигуна, положеннями нового закону були затверджені всього чотири ставки та формула, яка враховує кубатуру двигуна та віку автомобіля. Акциз жорстко прив\'язали до віку авто.

У законі депутати передбачили і 90-денний пільговий період, під час якого акциз бажають легалізувати "евробляху" коштував в два рази дешевше. "Однак поки Кабмін приймав так званий порядок проведення законопроекту, залишилося всього 34 дні (з пільгового періоду, протягом якого діяв 50%-й дисконт). За цей час в Україні растаможилось 200 тис. автомобілів, з них 140 тис. - ті, які були ввезені відразу після вступу закону в силу", - пояснив 112.ua голова громадської організації "АвтоЕвроСила" Олег Ярошевич.

Нагадаємо, в 2018 році після затвердження нових підходів до акцизами Ярошевич демонстративно палив свій Land Rover 2008 року випуску на єврономерах. Відео він виклав у мережу. Таким чином, голова громадської організації висловив свою незгоду з тим, що згідно з новим законодавством легалізація авто обійшлася б йому в 100% від суми покупки. Згідно з новими правилами, будь-який автомобіль 2017-2018 року випуску в Україні розмитнювався за 40% від вартості, а будь-який автомобіль випуску початку 2000 рр. з ціною 2-3 тис. євро буде розмитнюватися зі ставкою близько 200% до вартості. За Renault Laguna 2003 року випуску, об\'ємом 2,2, дизель, приміром, потрібно заплатити близько 3 тис. євро, а коштує такий автомобіль близько 1,5 тис. євро. Принципова позиція "Авто Євро Сила" полягала в тому, щоб можна було розмитнити за 40% від вартості як автомобіль 2018 року, так і автомобіль 2000 року.

Термін дії 50%-ої знижки при розмитненні остаточно закінчився 22 лютого 2019 року. Всі, хто не встиг вкластися у відведений термін, опинилися перед вибором: оплачувати повну вартість без дисконту або позбавлятися від автомобілів на іноземних номерах. У пакеті із законопроектом, змінюють правила сплати обов\'язкових платежів при ввезенні автомобіля, був прийнятий законопроект, що передбачає збільшення штрафів за їзду на нерозмитнених машинах, а також посилення відповідальності за передачу таких автомобілів в користування (від ввозившего її за схемою "верблюда" українському замовнику).

З 24 травня ті, хто вчасно не розмитнив "евробляху", повинні були платити штраф у розмірі 170 тис. грн. "Зелене світло" війни з порушниками митного режиму був дан. Але "евробляхеры" в свою чергу дали неабиякий відсіч: почалися масові протести. Тому спочатку парламент відтермінував на 90 днів початок застосування санкцій. Потім введення штрафів Кабмін відклав Гончарука. Було анонсовано, що в середині січня уряд розгляне законопроекти, які повинні були б врегулювати ситуацію, протягом місяця вони повинні були бути прийняті Радою. Однак сталася відставка Гончарука, і процес загальмував. Які будуть змінювати правила ввезення

За даними ГФС в листопаді 2018 року, на момент прийняття нового законодавства, що регулює правила розмитнення, в Україні перебувало 1,5 млн автомобілів на іноземній реєстрації. Після прийняття нового законодавства 550 тис. транспортних засобів були вивезені за межі митної території України або знищені, або розукомплектовані. Таким чином, за офіційними даними, станом на 1 травня 2020 року на митній території україни, в режимі тимчасового ввезення (до одного року і на 60 днів), також транзиту перебувало 750 тис. автомобілів на іноземній реєстрації. Значна частина з цього числа автомобілів – орієнтовно 500 тис. – перебували в країні з недотриманням термінів і умов дотримання митних режимів. Це ті самі безкарно порушують правила "евробляхи".

19 червня у Верховній Раді був зареєстрований проект закону про внесення змін до Податкового кодексу щодо впорядкування структури акцизного податку № 3704, авторами якого зазначено рекордне число 45 (!) народних депутатів. Координував підготовку законопроекту нардеп, член комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Мар\'ян Заблоцький, розповів 112.ua Ярошевич. Він уточнив, що законопроект вже узгоджений з МВФ, Мінфіном, Держмитслужбою, Міністерством транспорту та інфраструктури. "АвтоЕвроСила" підтримує законопроект № 3704, так він "зрівнює у правах і того, хто може дозволити собі купівлю дорого автомобіля і, наприклад, студента, які приганяє собі б/у автомобіль з Польщі: неважливо варто автомобіль 100 тис. дол. і 1 тис. дол. – заплатити в бюджет потрібно 30% вартості", підкреслив Ярошевич. Документ є фінальною редакцією компромісу, який влаштовує "евробляхеров".

"№ 3704 врегулює багато моментів, у тому числі відображених в Акті з "АвтоЕвроСила". Він спрямований на підтримку звичайних українців, які хотіли б стати автомобілістами. Я сподіваюся, що цей документ остаточно зніме проблему "евроблях" з порядку, створивши прийнятні умови для розмитнення", - сказав 112.ua співавтор законопроекту, народний депутат (член комітету з питань фінансів, податкової та митної політики) Олексій Устенко.

Текстом документа, передбачається звільнення від акцизу при ввезенні автомобілів легкових, кузовів, причепів, напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше. Під час розмитнення транспортних засобів цієї категорії акцизний податок не стягуватиметься. Норма повинна вступити в силу з 1 січня 2020 року. "Акциз як такої - всі роки був головним каменем спотикання, оскільки він здорожує розмитнення в десятки разів. Буде тільки три платежу – багаті і бідні сплачують однаковий податок – це мито в розмірі 10% і ПДВ – 20%. Таким чином, 30% від вартості авто сплачується від ввезення як нового авто, так і б/у, незважаючи на його вартість. Також передбачена оплата 3% у пенсійний фонд і 1,5% надходжень в бюджет армії.

Законопроект передбачає, що вживані транспортні засоби (товарна позиція 8703 - легкові автомобілі) і (8704 - вантажні автомобілі масою до 3,5 т), що ввезені в Україну до 1 травня 2020 року у митних режимах тимчасового ввезення та транзиту і не розмитнені (що є порушенням закону), звільняються від сплати акцизного податку до кінця 2020 року в порядку винятку. Норма не поширюється на транспортні засоби старше 1 січня 1995 року, а також мають походження в країні-агресора Росії. Після набрання чинності норм законопроекту (з 1 січня 2020 року) "евробляхам" буде дано ще додатковий 180-денний період для внесення всіх митних платежів, але вже плюс мінімальний штраф 8500 грн. У цьому випадку за середньостатистичний автомобіль з європейської реєстрацією вартістю 2 тис. євро 2,5 куб.см, дизель, 2003 року випуску, доведеться заплатити 785,5 євро, у тому числі мито – 200 євро, ПДВ – 398 євро, добровільний внесок 8500 грн. "Наведений розрахунок показує, що при митному оформленні 750 тис. автомобілів на іноземній реєстрації, в тому числі 500 тис. автомобілів, які перебувають в Україні з порушенням митного режиму, до Держбюджету додатково поставить близько 17,3 млрд грн", - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Крім іншого, законопроект № 3704 дає пільги з ввезення автомобілів учасникам бойових дій, особам з інвалідністю, в тому числі внаслідок війни.

У четвер, 9 липня, законопроект буде винесений на перше розгляд законопроекту в комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики.

В якості альтернативи був поданий тільки один законопроект № 3704-1, авторами якого є народні депутати Сергій Тарута і Олег Семінський. Їм пропонується встановити єдину ставку акцизного податку на рівні 0,1 євро і ставку мита 0,75 євро за 1 куб. см об\'єму циліндрів двигуна для легкових автомобілів товарної позиції 8703. Термін подачі альтернативних законопроектів закінчився вчора (7 липня) і крім № 3704-1.

Варто зазначити, що участь Тарути в проблематиці авторинку виглядає дивно. Фігура політика чітко асоціюється з іншою галуззю – металургійної. "Я вважаю, що Тарута (з законопроектом № 3704-1) представляє інтереси Васадзе (Таріела Васадзе) та Ко, просувають такі проекти. Пропонований ним варіант законопроекту призведе до підвищення цін на розмитнення як нових, так і б/у автомобілів", - сказав 112.ua Ярошевич. Він не виключає, що бізнесмени зацікавлені у введенні протекціоністських заходів у контексті планів налагодити збірку на Запорізькому ЗАЗ автомобілів модельного ряду LADA. ЗМІ писали про те, що проект може бути реалізований з російськими партнерами, але також є відомості, що партнером у ньому виступить французька Renault. Заперечення є до обох законопроектів

Заперечення в учасників ринку та представників профільних асоціацій є до обох законопроектів. Реалізація норм законопроекту № 3704-1 може призвести до істотного підвищення оподаткування нових автомобілів, вважає директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко. "Якщо законопроект приймуть, то нові автомобілі в Україні подорожчають на 1-1,5 тис. євро. Сьогодні в середньому мито на популярні нові автомобілі становить 5% від вартості авто (350-100 євро). Якщо стягувати 0,75 євро за 1 куб. см об\'єму двигуна, то сума зросте до 900-2250 євро на авто 1,2-3 літри. При тому, що зараз акциз при ввезенні нових авто становить 50-200 євро, він виросте (при нормі 0,1 євро за 1 куб. см об\'єму двигуна) до 120-300 євро на авто 1,2-3 літра".

Назаренко проти змін правил гри і вважає, що якщо вже міняти систему, було б доцільно змінювати її радикально, наприклад, замінити всі нинішні види платежів при ввезенні єдиним автоналогом, який, наприклад, в Грузії становить 0,5-1 євро за 1 куб. см об\'єму двигуна. На його думку, це б дозволило усунути вплив людського фактора на оцінку автомобіля і, відповідно, розмір платежів. "Потрібно скасувати все, що може бути пов\'язано з людським фактором і допускає можливість приймати рішення чиновниками на місці. Згідно з чинною методикою Кабміну, один і той же автомобіль може бути оцінений і в 1 тис. дол., і в 10 тис. дол., що, відповідно, впливає і на розмір платежів. "Вилка" - завжди грунт для зловживань", - сказав він в коментарі 112.ua.

Підходити з обережністю до змін встановлених правил пропонує і директор інформаційно-аналітичної групи AUTO-Consulting Олег Омельницький. "Я вважаю, що на даному етапі для автомобільного ринку в цілому, для створення інвестиційного клімату необхідна стабільність і прогнозованість: не можна щороку переглядати податки", - сказав він, підкресливши, що необхідно передбачити достатній (не менше півроку) період, протягом якого бізнес міг би підготуватися до змін. "Акциз – це податок, який є досить значущим для формування дохідної частини бюджету. Рішення повинно бути продуманим і зваженим. Якщо ми десь від чогось відмовляємося, то це повинно бути компенсовано", - зазначає Омельницький.

Назаренко також проти запропонованого законопроектом № 3704 повернення до практики техоглядів, який пропонується встановити для автомобілів нижче вимог стандарту ЄВРО-4. Згідно з законопроектом, їх зобов\'яжуть проходити техогляд через 3 місяці з дня держреєстрації та в подальшому один раз на два роки. "В якості заступника голови Ради автомобілістів при Кабміні я був ініціатором скасування корупційного техогляду для автомобілів", - зазначив Назаренко.

Директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів також закликав бути обережними з нормою про пільги при ввезенні: "Я за пільги. Я сам учасник бойових дій. Але я вважаю, що цю норму необхідно доповнити таким чином, щоб категорії громадян, для яких передбачені пільги, могли користуватися ними тільки для власних потреб. Інакше можновладці можуть скористатися цією опцією в якості лазівки для ввезення елітних автомобілів в особистих цілях".

Співрозмовники 112.ua також скептично оцінили перспективи врегулювання ситуації з "евробляхами" з допомогою пропонованих законодавчих норм. "Скільки можна мусолити тему з "евробляхами"? Рік тому були надані пільги – хто хотів, той розмитнив. А той, хто цього не зробив, мабуть, має інші причини", - обурюється Олег Омельницький. "Під ті пільги, які давали рік тому, частина "евробляхеров" растаможились. Але виходить, що ті, хто чесно сплатив всі податки при ввезенні, зробили це даремно? Значить, потрібно було їздити з порушенням митного режиму, як "евробляхи", чекаючи нових пільг? Ті, хто порушував, по суті, закон, виходить, будуть у виграші?" - і додає Олег Назаренко.

Діючі правила розмитнення (у відповідності з прийнятим в 2018 році законодавством) влаштовують учасників ринку. Вони дозволяли сегменту нових автомобілів рости з темпом близько 30% в місяць ще на початку року, каже Омельницький: "З-за коронавіруса стався спад, і в підсумку за півріччя падіння склало мінус 5% до аналогічного періоду минулого року". Зараз, за словами директора інформаційно-аналітичної групи AUTO-Consulting, співвідношення приблизно один до чотирьох: на тлі ввезення близько 30 тис. б/у автомобілів, що ввозиться близько 7 тис. нових за місяць.

Олена Голубєва



Категория: Новости

В Україні знову змінюють правила ввезення автомобілів: Навіщо і кому це вигідно?


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.