Відставка Смолія: Чому долара за 100 гривень не буде, і кому насправді вигідно роздувати паніку
Опубликованно 27.07.2020 03:30
На наступний день після того, як Україна отримала транш у 350 мільйонів доларів від Світового банку, і незабаром після отримання 2,1 мільярда доларів від МВФ, глава НБУ подає у відставку "в зв\'язку з політичним тиском".
Соцмережі розриваються від емоційних коментарів не тільки фінансових аналітиків і політичних експертів, але й від усіх, хто хоч трохи цікавиться темою. Посил один: тепер національну валюту нібито будуть друкувати десятками тонн, а курс долара злетить до небес. Тому терміново потрібно викуповувати долари, євро і навіть тенге.
"Абсолютно очевидно, що буде тепер. Ми не можемо сказати, в які дати і що трапиться, але точно зрозуміло, що це буде Боляче... так, як ніби ти знову дивишся "Білий Бім Чорне Вухо". І мурашки йдуть по шкірі. Боляче, ніби бачиш, як хулігани б\'ють відмінника, і все відвертають свої очі. Боляче, ніби принижують жінку", - пише на своїй сторінці в Фейсбук один з інвестиційних банкірів.
Так критична ситуація насправді? Давайте розбиратися. Була хороша монетарна політика Нацбанку
Політика Нацбанку безпосередньо впливає на курс долара. НБУ при голові Якова Смолие робить все для того, щоб інфляція була низькою, активно викуповує валюту з ринку, зміцнюючи гривню. Саме Мінфін і Нацбанк винні в створенні так званої "валютної пружини", піраміди облігацій внутрішньої держпозики. Нацбанк штучно стимулював попит на гривню, створюючи її дефіцит і стерилізуючи нацвалюту з допомогою депозитних сертифікатів.
На перший погляд, для громадян низький курс долара - це позитивно. Але дешевий долар призводить до обмеженості бізнесу і дорогим кредитам, позахмарними іпотеках. В Україні інфляція - 3% при ставці рефінансування в 6%.
Джерела ЗМІ повідомляють, що до відставки Смолія підштовхнув Зеленський, який не задоволений результатами держпрограми дешевих кредитів під 5-7-9%. НБУ не дає хід цими кредитами. Облікову ставку треба було знижувати дуже давно, але Нацбанк штучно стримував ціни. Замість реструктуризації для підприємств боржників в карантин, вони просто змушені закриватися.
Поки НБУ бере курс на низьку інфляцію, центробанки інших країн таргетируют безробіття. В США інфляція становить 1,5%, а ставка рефінансування - 0%. Ставка рефінансування європейського Центробанку - взагалі негативна, - 0,05%. Для активізації української економіки теж потрібні дешеві гроші.
Крім того, низький курс призводить до того, що Україна недовиконує бюджет. У проекті скарбниці всі витрати і доходи розраховуються, виходячи з курсу 29,5 гривні за долар, тому доходів від податків не вистачає і в бюджеті утворюється дірка. Грошей на соцвиплати з-за цього немає. Торік, до речі, було практично те ж саме. У бюджеті курс був закладений на рівні 29,4, а фактично він становив 25. Якби монетарна політика Нацбанку була іншою, курс давно б прийшов до обґрунтованого рівня.
Всі ці проблеми назрівали давно. Тому не можна сказати, що новина про відставку Якова Смолія виявилася громом серед ясного неба.
"НБУ формує валютно-курсову політику виходячи з своєї стратегії, яка не завжди збігається зі стратегією Кабміну. Між урядом і Нацбанком України не було жодного погодження. НБУ був дуже самостійний, що і призвело до невдоволення президента, уряду і подальшої відставку", - розповідає 112.ua економічний експерт Олег Пендзин.
Експерт інституту Growford Олексій Кущ також раніше ділився зі ЗМІ думкою про те, що керівництво Нацбанку все ще залишається на своїх посадах лише заради позик міжнародних фінансових організацій. Аналітик прогнозував, що після отримання цих позик керівництво Нацбанку поміняють.
Ймовірно, поштовхом для відставки в підсумку стало те, що рада Нацбанку визнав роботу НБУ провальною, а заступнику Смолія по валютному ринку Олегу Чурию не дали продовжити контракт на новий термін. Тепер, якщо президент підпише відставку Смолія, не виключена подальша зміна одіозних заступників Смолія, розслідування діяльності Валерії Гонтарєвої, яка нібито вивела до 400 мільярдів гривень з фонду вкладників.
Що ще може змінитися після відставки голови НБУ? На що вплине відставка Смолія: середньостроковий прогноз курсу долара
Поки не прийнята відставка Смолія, прогнозувати середньостроковий курс долара складно. Посли G7 активно тиснуть на українську владу, захищаючи голову Нацбанку, щоб зберегти свій статус-кво. В цілому ж економісти коментарі 112.ua про майбутнє курсу валют приходять до двох позицій.
Перша - зміна уряду Нацбанку дійсно призведе до ослаблення гривні, але до об\'єктивного, закладеним у бюджет і давно очікуваному для зростання нашої економіки.
"Цілі Нацбанку будуть змінені, якщо президент прийме відставку глави. Прийде нова людина, яка буде формувати інший вектор. Це приведе у відповідність цифри в бюджеті", - говорить Пендзин.
"Паніка навколо цієї відставки - просто шум. Нічого поганого не сталося. Далі усе залежатиме від політики нового глави, від того буде вона консервативна. Всі оцінки поки передчасні", - підкреслює інвестиційний банкір Олександр Савченко.
Панікери прогнозують дорогий долар, так як припускають: тепер буде включений "друкарський верстат", щоб закрити дефіцит бюджету. Смолій ж активно виступав проти емісії гривні. Головні побоювання засновані на спогадах про те, як у 2014-2015 роках Нацбанк поставили перед фактом: друкував гривню, тому що нам потрібно купити газ у "Газпрому". Тоді надрукували близько 200 мільярдів гривень, і національна валюта істотно подешевшала.
Емісія дійсно веде до знецінення національної валюти і зростання курсу долара. Однак у контрольованому вигляді вона непогана. Завдяки траншу від МВФ в резервах НБУ є 27-28 мільярдів, що для кризи - хороший показник.
Якщо середньорічний курс, закладений в бюджеті, становить 29,5, а вже минуло більше половини 2020 року, то долар явно повинен бути трохи дорожче 30 гривень, щоб бюджет був виконаний. Піде новий глава Нацбанку по цьому шляху - неясно, але шанси високі.
Є в експертів також і друга позиція - що фактично вплив Смолія на НБУ перебільшено. Він - англійська королева Нацбанку і керує ним чисто номінально. А це означає, що на практиці істотних змін курсу не буде.
"Яке відношення Смолій взагалі має до курсу долара? За всю історію України жодного разу відставка глави Нацбанку ніяк не впливала на гривню. Мало того, Нацбанк взагалі практично не впливає на котирування. Незабаром всі взагалі будуть волати про те, що в країні ревальвація", - каже економічний експерт Олександр Охріменко.
Про це заявляє і фінансовий аналітик Руслан Чорний.
"Реально на курс долара це ніяк не вплине. Хто б не прийшов в Нацбанк, це збалансований механізм, і одна людина нічого не змінить. Всі, хто з нами співпрацює, знали, що сам по собі Смолій нічого не вирішує. Інвестори не вели з ним жодних справ. Друкарський верстат включать в будь-якому випадку, як би цього не уникав Смолій. Емісія була неминуча, адже треба якось закривати дефіцит бюджету. Питання тільки в тому, наскільки великий буде. Можливо, частина її дійсно піде на покупку долара і курс трохи підскочить", - говорить він.
Таким чином, впливає персона глави НБУ на монетарну політику чи ні, але в середньостроковій перспективі на стрімке подорожчання валюти до 40 гривень, і тим більше до 100 гривень розраховувати не варто. Курс на 30 - більш реальний. І те, такі прогнози можуть і не збутися. Кому на руку роздувати паніку
На даний момент немає ніяких об\'єктивних причин для зростання курсу долара. Сальдо активних операцій в плюсі на 5 мільярдів доларів за перші 5 місяців року. Експорт впав приблизно на 5%, імпорт - на 15%, що для кризи прийнятно. Перерахування заробітчан за 5 місяців приблизно рівні попереднього періоду з невеликим падінням.
Сьогодні, на хвилі новин про відставку, можливо тільки спекулятивний тиск на гривню. На тлі безлічі заяв про те, що нацвалюта обвалиться, люди побіжать скуповувати долари і євро, але панічні настрої дуже скоро можуть заспокоїтися. Сам по собі попит на долар до цього не виходив на докарантинный рівень.
Однак валютні панікери апелюють до фактору падіння інвестицій. Нібито після заяв про політичний тиск на Смолія інвестори не будуть вірити в незалежність НБУ і згорнуть свої вкладення. У день відставки Україна провела розміщення єврооблігацій на 1,75 мільярдів доларів, і після відставки інвестори дійсно намагаються скасувати угоду. А голова Dragon Capital Томаш Фіала заявив про призупинення нових фінансових вливань на тлі новин.
"Інвесткомпанії розганяють паніку навмисно, адже вони в цьому кровно зацікавлені. Вони купили номіновані у гривні держоблігації і в минулому році заробили 30% річних. Яка економіка це витримає? Але їх цікавить лише те, що падіння курсу гривні автоматично принесе їм збитків, а не прибутки. А курс гривні об\'єктивно впаде, якщо прийде людина, яка буде наповнювати економіку реальними грошима. Вони захищають не Смолія, а себе", - говорить Пендзин.
Економісти кажуть, що інвестиції в цьому році фактично взагалі не планувалися. Зовнішні вливання в цьому році в мінусі на 2,5 мільярда. Крім того, якщо говорити про Фиале - він навіть не зовнішній, а скоріше внутрішній інвестор, адже він в Україні вже вважається резидентом. Позиція МВФ досить коректна. Представники фонду сподіваються, що НБУ залишиться незалежною, що звучить обнадійливо.
Експортери, швидше за все, дійсно припинять активну продаж валюти на деякий час. Протягом кількох днів можна очікувати деяке напруження і курс буде рухатися до 27,5 гривень за долар. Щось подібне ми спостерігали після відставки прем\'єра. На скандальних новинах гривня завжди трохи падає, а інвестори займають вичікувальну позицію. Але коли песимістичні прогнози не справджуються, ринок швидко відновлюється. Погіршити ситуацію може тільки сам НБУ, якщо він влаштує саботаж і не підтримає гривню продажами валюти зі своїх резервів.
Так що не варто піддаватися паніці і грати на руку валютним спекулянтам, активно скуповуючи долар. Пам\'ятайте, що найкраще ваші фінанси зберігає диверсифікація вкладів в різні валюти, включаючи національну.
Ганна Пєшкова
Категория: Новости
Відставка Смолія: Чому долара за 100 гривень не буде, і кому насправді вигідно роздувати паніку