Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

В позі страуса: Чому Кабмін не може врегулювати кризу на ринку електроенергії


Опубликованно 23.07.2020 07:30

В позі страуса: Чому Кабмін не може врегулювати кризу на ринку електроенергії

Влада досі не змогли просунутися в напрямку врегулювання кризи в енергетичній галузі. Один з важливих етапів, який передбачав підвищення тарифу на передачу "Укренерго", провалився. У минулу суботу НКРЭКУ не змогла підвищити тариф держоператора магістральних мереж з 155 до 327,97 грн за Мвт/год, підвищивши його незначно - до компромісних 240 грн Мвт/год. Це призведе до незначного подорожчання електроенергії для люто протестували проти підвищення промислових споживачів – ціни для них зростуть у межах 5%, кажуть експерти. Але при цьому новий тариф не дозволить в повному обсязі закривати поточні виплати перед ГАРПОК, якому "Укренерго" компенсує дефіцит коштів по виконанню спецобязательств по високому "зеленим" тарифом, а також PSO для населення. Це означає, що якщо найближчим часом не буде вирішено питання щодо залучення банківських кредитів для погашення накопичених багатомільярдних боргів, змінені на законодавчому рівні правила гри на ринку електроенергії, криза буде посилюватися, борги продовжать зростати, загроза банкрутства "Укренерго" стане більш реалістичною. Незабаром влади можуть опинитися перед необхідністю відмовитися від штучного стримування цін на електроенергію для населення.

Влада досі не змогли просунутися в напрямку врегулювання кризи в енергетичній галузі. Один з важливих етапів, який передбачав підвищення тарифу на передачу "Укренерго", провалився. У минулу суботу НКРЭКУ не змогла підвищити тариф держоператора магістральних мереж з 155 до 327,97 грн за Мвт/год, підвищивши його незначно - до компромісних 240 грн Мвт/год. Це призведе до незначного подорожчання електроенергії для люто протестували проти підвищення промислових споживачів – ціни для них зростуть у межах 5%, кажуть експерти. Але при цьому новий тариф не дозволить в повному обсязі закривати поточні виплати перед ГАРПОК, якому "Укренерго" компенсує дефіцит коштів по виконанню спецобязательств по високому "зеленим" тарифом, а також PSO для населення. Це означає, що якщо найближчим часом не буде вирішено питання щодо залучення банківських кредитів для погашення накопичених багатомільярдних боргів, змінені на законодавчому рівні правила гри на ринку електроенергії, криза буде посилюватися, борги продовжать зростати, загроза банкрутства "Укренерго" стане більш реалістичною. Незабаром влади можуть опинитися перед необхідністю відмовитися від штучного стримування цін на електроенергію для населення. Навіщо потрібно було підвищувати тариф "Укренерго"

Як повідомляв 112.ua в результаті виконання взятих на себе державою зобов\'язань по збереженню для населення можливості купувати електроенергію за ціною нижче ринку (перші 100 кВт – з 90 коп. (з ПДВ), а решта – 1,68 грн (з ПДВ), і при цьому платити "зеленої генерації" ціну в два рази вище ринку – близько 5,6 грн за середньоринковою ціною 2,5 грн, утворився серйозний перекіс, що спровокувало серйозну кризу неплатежів та зростання заборгованості.

Зниження споживання електроенергії за теплої зими і Covid-19 загострило ситуацію.

ГАРПОК загруз у боргах перед "зеленкою". Заборгованість перед зеленої генерацією, в якій значну частину складають проекти, реалізовані іноземними інвесторами, за перше півріччя досяг близько 16 млрд грн, а до початку серпня, як очікується, зросте до 20 млрд грн. За останні 4 місяці рівень розрахунків перед "зеленої генерацією" не перевищує 5-10%, що створювало серйозні проблеми для функціонування підприємств, розповів голова Української асоціації відновлюваної енергетики Олександр Казакевич.

За його словами, у "зелених" виникли серйозні проблеми з обслуговування банківських кредитів і процентних ставок по ним. Крім того, почалися проблеми з виплатою податків і зарплат співробітникам: Податок на прибуток підприємства генерації платять за розрахунковим методом, тобто за весь обсяг електроенергії, за який вони повинні одержати оплату. У нинішній ситуації у них немає коштів на виконання цих зобов\'язань.

ins{ display:block; }

ГАРПОК також накопичив заборгованість перед "Енергоатомом", який продає йому в обов\'язковому порядку 80% електроенергії (у рамках виконання PSO). Станом на травень вона досягала 5 млрд грн і, за словами президента НАЕК "Енергоатом" Петра Котіна, кожен місяць збільшується на 2 млрд грн. Це створює проблеми в розрахунках по заробітній платі, закупівлю палива для АЕС. У червні "Енергоатом" був змушений навіть взяти великий кредит – 400 млн грн у "Таскомбанку".

Компенсувати дефіцит коштів ГАРПОКу зобов\'язаний оператор магістральних мереж "Укренерго" з тарифу на передачу. Діяв до останнього часу тарифу (155 грн за Мвт/год) для цього було недостатньо: у зв\'язку з цим заборгованість "Укренерго" вже досягла 20 млрд грн. Для того, щоб покрити борги та забезпечити ритмічні виплати в повному обсязі, тариф держоператора повинен був бути підвищений до 604 грн Мвт/год. Однак НКРЭКУ попередньо схвалила підвищення в половину менше, до 327,97 грн Мвт/год. На цьому рівні тариф мав бути затверджений на засіданні регулятора в минулу суботу 11 липня.

"Гасити заборгованість, що накопичилася тариф 327,97 грн Мвт/год не дозволив би, але принаймні "Укренерго" з 1 серпня по грудень могла б ритмічно розраховуватися з ГАРПОК, не збільшуючи борг", - повідомив 112.ua аналітик ринку електроенергії компанії ExPro Дмитро Сидоров.

В. о. голови правління "Укренерго" Володимир Кудрицкий на засіданні НКРЭКУ підкреслив, що для врегулювання ситуації необхідний комплексний підхід: поряд з підвищенням тарифу необхідно імплементувати в законодавчій площині положення меморандуму з зеленими (передбачає зменшення тарифів) і змінити нинішній механізм PSO. За попередніми розрахунками, навіть перехідна модель фінансового PSO дозволила б додатково згенерувати 5,2-5,5 млрд грн за 5 місяців. Промисловість проти підвищення тарифу на передачу

Рішення про можливе підвищення тарифів зустріли шквалом критики з боку великих промислових підприємств, які представляють їх інтереси профільних Асоціацій. Незважаючи на те, що згідно з розрахунками, при підвищенні тарифу "Укренерго" до 327,97 грн, поточна ціна для кінцевих споживачів могла вирости в середньому на 16 коп КВт/год від нинішнього рівня, що не вище ринкової ціни в 2019 році, промисловці заявили про прийдешні катастрофічні наслідки.

"Як можна порівнювати ціни з 2019 роком? У 2019 році не було кризи. Економіка зростала. Не було Covid-19", - обурювався на засіданні НКРЭКУ (на якому розглядалося підвищення тарифу "Укренерго") голова Федерації транспорту Володимир Гусак. Він заявив, що за 5 місяців року, промислове виробництво впало на 10%, вантажні залізничні перевезення скоротилися на 16%, а пасажирські-на 43%.

"З ухваленням рішення (про підвищення тарифу на передачу) металурги заплатять додатково 5,2 млрд грн році. І це при тому, що за минулий рік металурги вже понесли збитки 32 млрд грн", - заявив на засіданні комісії президент об\'єднання підприємств "Укрметалургпром" Олександр Каленков. "Ви виштовхуєте продукцію підприємств, які і без того зазнають збитків за межі усією можливою не тільки рентабельності, але і можливості покривати реальні та змінні витрати. Реально це призведе до того, що підприємства, у яких електроенергія займає велику частку в собівартості, будуть змушені скорочувати обсяги виробництва і зупинятися", - заявив він, нагадавши, що з аналогічною позицією в ході громадських обговорень тарифу виступали феросплавні та електрометалургійні заводи.

Представники Запорізького феросплавного комбінату і Марганецького Гзк також намагалися виступити на засіданні регулятора, однак, з технічних причин не змогли це зробити.

Із закликом не допустити з 1 серпня дворазового підвищення тарифу на передачу електроенергії до Кабміну і НКРЭКУ звернувся і інноваційний електросталеплавильний комплекс "Інтерпайп Сталь". У компанії заявили, що запропоноване підвищення тарифу здорожить електроенергію для металургів на 13%. "За підсумками першого півріччя 2020 року вітчизняні метпідприємства істотно скоротили виплавку сталі.

Тільки "Інтерпайп Сталь" за 5 місяців поточного року скоротила виробництво на 17%. Крім того, підприємства "Інтерпайп" продовжують працювати в умовах різкого зниження попиту на продукцію. У першому півріччі обсяги виробництва знизилися на 30-40%. Прогноз на друге півріччя також негативний. Зростання тарифу на передачу електроенергії означатиме удар по 250 тис. осіб - працівників ГМК і 600 тис. осіб з урахуванням суміжників", наголошується в заяві компанії.

"На наших підприємствах працюють 11 тисяч співробітників, а близько 50 тисяч членів їх сімей залежать від того, чи продовжать заводи працювати в поточних умовах. При цьому попит на нашу продукцію на внутрішньому і зовнішніх ринках різко впав на тлі економічної кризи, викликаного пандемією. На сьогоднішній день 85% нашої продукції експортується, а подорожчання електроенергії призведе до катастрофічних наслідків - аж до повної втрати продажів на зовнішніх ринках і зупинці наших підприємств", - заявив директор по економіці і фінансам "Інтерпайп" Денис Морозов.

Не допустити підвищення тарифу президента Володимира Зеленського закликала і Федерація роботодавців, де підрахували, що у разі двократного підвищення тарифу, реальний сектор економіки заплатить додатково 11,5 млрд грн, а промисловість – 8,5 млрд грн.

Чи насправді все настільки сумно, як намагаються представити представники галузей і лобісти з Асоціацій? Навряд чи. Але їх можна зрозуміти: держава взяла на себе зобов\'язання платити одні з найвищих у Європі зелених тарифів, дозволило в три рази збільшити обсяг ВДЕ з моменту старту, а чек за це тепер хочуть перекласти на плечі бізнесу. Ні Богу свічка, ні чорту кочерга

Вислухавши всі сторони, в минулу суботу НКРЭКУ голосувала за підвищення тарифу до 327,97 грн. Достатньої кількості голосів для затвердження рішення не набрало: представники комісії пішли на закриту нараду. За його підсумками вони повідомили, що тариф з 1 серпня буде підвищений до 240,23 грн Мвт/год. Почасти підвищення буде нівельовано зменшенням з 1 серпня тарифу на послуги з розподілення електроенергії, в середньому по країні для першого класу напруги – на 2%, другого на 1%. Відповідні рішення також були затверджені на суботньому засіданні.

Таким чином, кінцеві ціни для промисловості зростуть незначно – в середньому на 5%. У той же час, коштів буде недостатньо, щоб закривати поточні зобов\'язання "Укренерго" перед ГАРПОКом, що поставить оператора магістральних мереж перед необхідністю залучати кредити в більшому розмірі ніж планувалося спочатку, каже Дмитро Сидоров: "на погашення боргів з урахуванням періоду до 1 серпня "Укренерго" планував залучити 128 млн євро в ЄБРР і 92 млн євро ЄІБ". Аналітик підкреслює, що якщо кредити залучити взагалі не вдасться, а інших інструментів з врегулювання ситуації запропоновано не буде, все одно доведеться повернутися до питання підвищення тарифу на передачу.

Виходом із ситуації могло б бути рішення відпустити у вільне плавання ціни для населення, однак влада зважитися на це поки не можуть. Виконуюча обов\'язки міністра енергетики Ольга Буславец нещодавно знову заявила, що тарифи на електроенергію для населення підвищувати не будуть. "Я хочу заспокоїти наше населення, яке має затверджений тариф на електроенергію. Він незмінний вже з 2017 року. І, як неодноразово підкреслював прем\'єр-міністр, ніхто не готує рішення про підвищення цього тарифу", — сказала вона.

Не виключено, що вже восени ця позиція під тиском обставин зміниться. Це може статися в разі, якщо імплементувати на законодавчому рівні передбачені в меморандумі пункти, зокрема, в частині реструктуризації тарифів, не вдасться. Ще на початку липня, після того як Рада не погодилася розглянути законопроект №3658 у другому читанні за скороченою процедурою, стало ясно що до відходу на літні канікули депутати його не візьмуть. Нещодавно з\'явилися повідомлення, що законопроект можуть розглянути на позачерговому засіданні 14 липня.

"Якщо закон буде відкладено на період "після канікул", це загрожує галузі дефолтом", – заявляв голова правління вітроенергетичної Асоціації Андрій Конеченков.

В цій непростій ситуації, уряд веде себе дивно – як страус, який ховає голову в піску, відзначають експерти. По суті, Кабмін перекинув "угольок" проблеми на "Укренерго" і продовжує діяти. "Але саме уряд, а не оператор магістральних мереж, повинно вишукувати можливість залучити кредити на погашення боргів, можливо, випустити ОВДП (для покриття боргів). Це функція держави", - говорить Дмитро Сидоров.

Олена Голубєва



Категория: Новости

В позі страуса: Чому Кабмін не може врегулювати кризу на ринку електроенергії


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.