Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Він – його вирок: Навіщо Зеленський тягне у владу Саакашвілі?


Опубликованно 17.07.2020 12:30

Він – його вирок: Навіщо Зеленський тягне у владу Саакашвілі?

"Який там Netflix... Дивіться другий сезон – повернення головного реформатора в уряд", – так відреагувала мережу в середу, 22 квітня, на інформацію про можливе повернення до виконавчої влади Міхеїла Саакашвілі. Першою новину повідомила "Українська правда", посилаючись на джерела в президентській фракції "Слуги народу". "Саакашвілі може бути віце-прем\'єром з питань реформ. Ми зараз обговорюємо це питання, щоб розуміти настрої депутатів, бо їм же за це голосувати", – цитує УП своє джерело. А вже через кілька годин сам Саакашвілі похвалився запрошенням від президента.

"Віце-прем\'єр з питань реформ" – звучить як назва стрічки "Теорія всього", присвяченої відомому астрофізику Стівену Хокінгу. Це якщо продовжувати кінематографічні паралелі. А якщо повернутися до реального життя, то варто зазначити, що призначати Саакашвілі посадовою особою з питань реформ, чітко окресливши їх коло, досить ризиковано. Знаючи неусидчивый характер Міхеїла Николозовича, нескладно спрогнозувати, що він "отреформирует" буквально все. Від нижчих вузлів влади і до президентського крісла.

.end-video { position: relative; } .end-video .video-js .vjs-big-play-button { left: 50%; top: 50%; margin-left: -1.1em; margin-top: -0.8em; } .end-video .vjs-embed-button{ background: url("/img/icons/embed.png") no-repeat center center; } .end-video .vjs-embedoverlay{ position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; } .end-video .vjs-embedoverlay .vjs-embedoverlay-input{ background-color: rgba(0,0,0, .5); color: white; font-weight: 600; } --> --> --> --> 112.ua

"Зеленський думає, що зможе контролювати Саакашвілі, але насправді – ні. Коли він назвав себе вироком для Порошенка, але тепер, думаю, Саакашвілі стане вироком для Зеленського", – коментує для 112.ua політолог Кирило Сазонов. З ним та іншими експертами ми обговорюємо те, навіщо Зеленський покликав в Кабмін колишнього грузинського президента і колишнього одеського губернатора. А також те, які це матиме наслідки для чинного глави держави. Версія перша. Знайти цапа-відбувайла

"Зеленський акумулював усю владу на себе, а отже і весь негатив, який він продукує, "осідає" на ньому. Його гра полягає у створенні різноманітних противаг. Взяти хоча б Верховну Раду: і парламент в цілому, і монобольшінство зокрема служить одним з таких противаг. Те ж і з Саакашвілі. Незважаючи на те, що він – збитий льотчик, це досить яскравий персонаж, який також буде відтягувати негатив від Офісу президента. Можливо, так йому порадили політтехнологи. Нехай Саакашвілі – тричі неконтрольований, а свою функцію громовідводу він виконує. Ну а з приводу того, який він реформатор, вже висловився грузинський народ", – відзначає заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

.end-video { position: relative; } .end-video .video-js .vjs-big-play-button { left: 50%; top: 50%; margin-left: -1.1em; margin-top: -0.8em; } .end-video .vjs-embed-button{ background: url("/img/icons/embed.png") no-repeat center center; } .end-video .vjs-embedoverlay{ position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; } .end-video .vjs-embedoverlay .vjs-embedoverlay-input{ background-color: rgba(0,0,0, .5); color: white; font-weight: 600; } --> --> --> --> Twitter Роман Рябчук

Майже про те ж нам говорить і цитований вище Кирило Сазонов. "Це жест відчаю з боку Зеленського, адже він зрозумів, що самотужки абсолютно не справляється з керівництвом держави. Народ біднішає, все валиться з рук, з Росією нічого не виходить, жодна обіцянка не виконана. В економіці – криза, у зовнішній політиці – криза, і рейтинг йде вниз. Купа якихось скандалів, "розрахуйся собакою за газ", плюс незрозуміло, хто чим займається, посади продаються тощо. І ось від усього цього, від безвиході Зеленський наймає на роботу людини, яка в підсумку і зжере", – наполягає Сазонов.

І якими б не були мотиви Зеленського, він допускає дуже серйозний прорахунок, призначаючи Саакашвілі. Про це свідчить також і керівник фонду "Українська політика" Кость Бондаренко. "Призначення Міхеїла Саакашвілі на високі державні пости в свій час вже проходив Петро Порошенко, і його сумний досвід має бути врахований. Саакашвілі – дуже токсичний персонаж, який навряд чи додасть плюсів Зеленському. Якщо президент прийме таке кадрове рішення, це стане одним з його найбільших помилок", – говорить він. Версія друга. Зменшити вплив Авакова

Власне, друга версія випливає з першої. Тільки тут уже мова йде не стільки про пошук того, хто відтягне на себе негатив, скільки про нейтралізацію чиновника, який цей негатив іноді і провокує. "Саакашвілі призначають в уряд. Тобто не в Офіс президента чи ще куди. Це може бути пов\'язано зі спробою певним чином збалансувати Арсена Авакова, який сьогодні не має в уряді конкурентів. Стосунки у них не дуже хороші, і призначення Саакашвілі змусить Авакова працювати трохи з оглядкою, враховуючи хоча б харизму нового віце-прем\'єра", – зазначає директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

"Перше, про що можна говорити щодо призначення Саакашвілі, – це про поглиблення конфлікту між Єрмаком (главою президентського офісу) і Аваковим. І не тільки про поглиблення, але і про тригері до подальшого загострення антиаваковской внутрішньої опозиції у владі", – додає Богдан Петренко.

Дещо інакше бачить ситуацію Кирило Сазонов. Він не вважає, що Аваков і Саакашвілі будуть "сваритися", тому що від гострої фази протистояння їх вбереже елементарний інстинкт самозбереження. А в підсумку сокиру війни буде похований, а всі прояви прагнення до влади з боку чиновників – належним чином збалансовані.

"Двом яскравим, запальним, емоційним політикам, таким як Саакашвілі і Аваков – буде важко триматися разом в уряді, але обидва вони – люди досвідчені і розуміють, що в ситуації гострого конфлікту програють обидва, а виграє хтось набагато слабкіше, хто просто опиниться в потрібному місці в потрібний час. Набагато краще позначити кордони один одного і не перетинати їх", – упевнений Сазонов. Версія третя. Дати ляпаса Порошенко

Але справа, можливо, не тільки в Авакова і не тільки в екзистенціальному розпачі президента Зеленського. Віддаючи Саакашвілі одне з урядових крісел, він може переслідувати ще одну мету. Дрібну, але приємну за підсумками її досягнення. Це – помста людині, якого Зеленський вважає, мабуть, своїм головним ворогом і якого вважає ворогом також і Міхеїл Саакашвілі. Мова, звичайно, про Петра Порошенка.

"Призначення Саакашвілі може бути і ляпасом Порошенко. Той перебуває в опозиції, а його опонент іде у владу... Але справа в тому, що Порошенко грає роль антипода при Зеленском. При цьому власний рейтинг Порошенко досить низький, а антирейтинг – високий, і це рятує Зеленського від небажаних порівнянь з Порошенком. Тепер таким антиподом може стати і Саакашвілі", – каже Богдан Петренко.

З ним не зовсім згоден Руслан Бортник: "якби Саакашвілі призначили головою ДБР, можна було б говорити, що він йде, щоб покарати "папєрєдніков". Але посаду в уряді не дозволить йому насолити Порошенко. Можливо, це один з мотивів, але далеко не ключовий".

І в будь-якому випадку Порошенко не шкода. "Він сам у всьому винен, – зауважує Кирило Сазонов. – Це він привіз сюди Саакашвілі і віддав йому і його людям на прокорм всю Одеську область – і прокуратури, і Нацполицию, і губернаторство. І поставив перед ним одна завдання: боротися з особистими ворогами Порошенко. Що Саакашвілі і робив. Але коли він захотів за це неспівмірний з заслугами винагороду (мова, швидше за все, йшла про кріслі прем\'єра), Порошенко вирішив позбавитися від нього".

"Порошенко його породив, але "вб\'є" Саакашвілі не Порошенко, а Зеленського. Але в цьому немає нічого дивного, в природі відбувається кругообіг хижаків, і всі їдять один одного", – резюмує експерт.

Але поки триватиме цей канібальський бенкет, звернемо увагу на ще одну причину, яка могла спонукати Зеленського витягнути з нафталіну грузинського реформатора. Версія четверта. Догодити Америці

З Богданом Петренко 112.ua обговорює свіжий пост в телеграм-каналі Сергія Лещенка – колись депутата від партії Порошенка, а нині – члена Зе-команди. "Питання про призначення Міхеїла Саакашвілі на посаду віце-прем\'єр-міністра з реформ вирішене на рівні президента Володимира Зеленського. Він особисто запросив Саакашвілі зайняти пост в уряді", – інформує Лещенко.

"Багатьох турбує, не буде робота Саакашвілі супроводжуватися скандалами, – продовжує він. – Моя відповідь така: за останні роки я провів багато годин в спілкуванні з Саакашвілі. Він – за здоровий кіпіш. Він скандалить через почуття несправедливості, з благих намірів. І цей імідж його теж обтяжував. Тому якщо Саакашвілі не будуть заважати у проведенні реформ, якщо буде покладено край схемами, то для скандалів буде набагато менше причин".

"Якщо Лещенко топить за Саакашвілі, – коментує Петренко, – це може означати ще й те, що американці, з якими у Саакашвілі були зв\'язки, "продавлюють" його у владу. Так як існує думка, що кредит МВФ залежить від виконання не тільки публічних, але і непублічних умов. У цьому непублічному списку може бути і призначення людей, у яких зацікавлені наші партнери".

"Американську версію активно підтримує і Руслан Бортник. "Повернення Саакашвілі – це спроба покращити імідж Зеленського та влади на Заході, оскільки в комунікації з західними партнерами виникли проблеми після відставки Гончарука та Рябошапки. Функцію комунікаторів з Заходом на себе перебрали представники "Європейської солідарності", "Народного фронту", "Батьківщини", а у Зеленського тут позиції дуже слабкі, і він змушений спиратися на "чужих" переговорників. Саакашвілі має це виправити, тим більше, що сам він може похвалитися непоганими зв\'язками по той бік кордону. І донести, що, незважаючи на ряд відставок, Україна залишається другом і партнером Заходу".

"Америці цікаво контролювати Україну, а особливо в період кризи – тут зараз зручно купувати і землю, і приватизовані об\'єкти. І Саакашвілі, як підконтрольний ряду іноземних структур гравець, буде зручний цим структурам", – зауважує зі свого боку Кирило Сазонов.

З такою точкою зору, втім, не погоджується керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов. Причина незгоди проста: він не вважає нинішнього Міхеїла Саакашвілі настільки значущою фігурою, щоб Захід покладав на нього вирішення тих чи інших доручень. "Ще п\'ять років про нього говорили як про реформатора, а зараз майже не згадують", – говорить експерт. Слово – за парламентом?

"Призначення Саакашвілі – міна уповільненої дії, особливо враховуючи його запальний характер. Він вже давно довів, що руйнувати у нього виходить краще, ніж будувати. Хоча про це Зеленський зараз, мабуть, не думає", – додає до сказаного Андрій Золотарьов.

При цьому самого Саакашвілі стримати від бажання закріпитися в Україні не так просто. "Це називається абстинентний синдром відлучення від влади: люди, які перебували на високих посадах, і до того ж дуже амбітні люди – такі, як Саакашвілі, – мають залежність від того, щоб бути залученими в усі процеси. Стояти в стороні для них досить боляче", – зазначає Золотарьов.

При всьому цьому, судячи за словами Сергія Лещенка, питання про призначення Саакашвілі можна вважати вирішеним. Формально – останнє слово за парламентом, але він, швидше за все, піде назустріч побажанням президента.

"У цьому сенсі показовою є реакція групи Коломойського. Коли вони зрозуміли, що зупинити рішення вже не здатні, основні пристосуванці на чолі з Дубинським почали говорити, що підтримують Саакашвілі. Бужанський за інерцією ще пише фігню, але подивимося, йому вправлять мізки до п\'ятниці чи ні", – інформує Лещенко.

Те, що група нардепів, яку контролює Ігор Коломойський, не в захваті від перспективи побачити в уряді Саакашвілі, можна зрозуміти. Цих двох персонажів також пов\'язує давній конфлікт – а саме ті часи, коли "Саакашвілі активно витісняла "Приват" з Одеської області і мав серйозний конфлікт з Коломойським", – нагадує Бортник. Але, продовжує він, "голоси за призначення цілком можуть знайтися – допоможуть "Голос" і група "Довіра". А значить чекаємо на п\'ятницю – цього дня в парламенті пройдуть одразу дві позачергові сесії, і одна з них буде включати в порядок денний і питання про Саакашвілі.

Між іншим, каже в укладенні Андрій Золотарьов, є один чоловік, який мав би першим висловити своє ставлення до кадрових пертурбацій, і це – прем\'єр Денис Шмигаль. Але "Шмигаля ніхто не питав його просто поставили перед фактом", – зазначає політолог.

Що ж, не дарма, як жартують у "Фейсбуці", в Україні побудована президентсько-президентська республіка. Ось тільки жарт це виходить зовсім не смішний.

Наталія Лебідь



Категория: Новости

Він – його вирок: Навіщо Зеленський тягне у владу Саакашвілі?


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.