Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Чому в Україні досі немає міністра енергетики та при чому тут олігархи


Опубликованно 16.07.2020 22:20

Чому в Україні досі немає міністра енергетики та при чому тут олігархи

Кабінет міністрів на позачерговому засіданні призначив тимчасово виконуючого обов\'язки міністра енергетики та навколишнього середовища Ольгу Буславец, звільнивши з посади першого заступника міністра Віталія Шубіна, який після відходу міністра Олексія Оржеля виконував обов\'язки міністра.

Сталося це досить несподівано. Позавчора голова фракції "Слуги народу" Давид Арахамія повідомив, що міністра енергетики без приставки в.о призначить Верховна Рада. "У нас в четвер буде новий міністр. Не можу сказати хто, але міністр", – сказав Арахамія в ефірі одного з телеканалів. Він зазначив, що криза в енергетичній галузі вимагає наявності відповідальної особи, готового приймати рішення.

Той факт, що Рада може розглянути кандидатуру міністра для ключового в галузі енергетики відомства, 15 квітня телеканалу "112 Україна" підтвердив і нардеп від "Слуги народу" Андрій Герус. На посаду можуть бути призначені Ольга Буславец або Олег Семінський, повідомив нардеп.

Але питання призначення міністра енергетики в Раді так і не піднімали. А замість цього Кабмін призначив т.в.о. Ольгу Буславец. Чому навколо цього міністерства стільки невизначеності і досі немає повноцінного міністра? Буславец vs Семінський

Неабиякі пристрасті навколо призначення міністра енергетики після відходу Оржеля тривали майже півтора місяця. Прізвище Буславец фігурувала з самого початку. Голосування за її призначенням на посаду галузевого міністра без приставки в.о повинно було відбутися ще 30 березня, але цього не сталося: в останній момент це питання виключили з порядку денного. Спікер Дмитро Разумков повідомив, що це відбулося на прохання президента Володимира Зеленського, який надіслав відповідний лист.

"Її кандидатура була передана на затвердження профільного комітету Верховної Ради, який вона теж пройшла. Я, до речі, підтримав її кандидатуру, як і більшість депутатів. Але тут втрутився Андрій Герус, якому вдалося, мабуть, внести у вуха президента черговий міф, і президент Зеленський зняв з порядку денного питання призначення профільного міністра. І тут виникають питання не до Герусу, а вже до президента", - розповів 112.ua перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко.

13 квітня Арахамія в телевізійному ефірі повідомив, що Минэкоэнерго поки залишиться з тимчасово виконуючим обов\'язки. Він сказав, що призначення відразу через парламент – недоцільно, мовляв, треба дати випробувальний термін (?).

Опитані 112.ua експерти вважають, що таке рішення було прийнято у зв\'язку з тим, що в парламенті за затвердження на посаді Буславец не вдалося б зібрати необхідної кількості голосів. Її кандидатура не влаштовувала олігарха Ігоря Коломойського, який зберігає вплив у Верховній Раді.

Кандидатуру Буславец відкрито не підтримував голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних питань Андрій Герус, якого багато хто вважають людиною з орбіти Коломойського. 30 березня (в день, коли кандидатуру Буславец на посаді міністра повинна була затвердити Рада) Герус написав у Facebook, що "не зможе натиснути зелену кнопку під час голосування по кандидатурі міністра енергетики". Він пояснив, що вважає Буславец причетною до затвердження формули ціноутворення на імпортний вугілля "Роттердам+", яка, як стверджувалося, була вигідна Ахметову. "Цей порядок розробляла НКРЭКУ, а узгоджувало його міністерство енергетики, де на початку узгодження проходило у профільному департаменті. Очолювала його нинішня кандидат на посаду міністра енергетики Ольга Буславец. Відповідний підпис на узгодженні 5 лютого 2016 року", - написав Герус.

Джерела 112.ua кажуть, що неофіційно в кулуарах Буславец має прізвисько "бджілка" - з натяком на жовто-чорні кольори корпоративної символіки ахметовської компанії ДТЕК. Видання "Наші гроші", посилаючись на проект постанови уряду та пояснювальну записку до нього, повідомляло, що в 2019 році Буславец була одним з розробників проекту постанови Кабміну, яким пропонувалося надати ТОВ "ДТЕК Східенерго" ціну на газ нижче ціни продажу "Нафтогазом" населенню та іншим захищеним споживачам (ПСО) на 46-69%.

Раніше на круглому столі "Ризики та переваги нового ринку електроенергії" Буславец відкрито підтримувала теплову генерацію (сфера впливу Ахметова), повідомили в "Енергоатомі". При цьому прямо на зв\'язок Буславец з олігархом нічого не вказує. Буславец практично весь час працювала в Міністерстві енергетики – з квітня 2005 року по 10 лютого 2020 року. Вона займала посаду гендиректора Директорату енергетичних ринків, була членом наглядової ради держкомпанії "Укргідроенерго".

"Я не можу сказати, що Буславец на сьогодні – це найкраща кандидатура. Вона, безумовно, спеціаліст, і прекрасний фахівець в енергоринку. Але сказати, що він готовий міністр – я б не взяв на себе таких ризиків, але якщо вона буде затверджена на посаді, особисто я буду їй допомагати. На комітеті, я за неї голосував", - сказав 112.ua Олексій Кучеренко.

Зазначимо, що і доказів зв\'язку Олега Семінського з Коломойським, як про це розповідають у кулуарах парламенту та експертних колах, в публічній площині немає. "Кандидатура Олега Семінського "намалювалася" після візиту Геруса Зеленського. Поки я бачу його як кандидатуру, яка пливе у фарватері Геруса, і це найкраща лакмусовий папірець", - сказав Кучеренко.

Семінський – член фракції "Слуги народу", заступник Геруса в комітеті з енергетики і ЖКГ.

З 2003 по 2011 рр. Семінський був генеральним директором видобувної компанії "Нафтогазвидобування", що володіє ліцензією на великому нафтогазовому ділянці. Навесні 2013 року ДТЕК Ріната Ахметова викупила 25%-й пакет акцій цієї компанії у Миколи Рудьковського. За рік до цього, на початку 2012 року, Семінський був викрадений. За його власними словами, він перебував у полоні більше трьох років. А після повернення головний бенефіціар "Нафтогазвидобування" Рінат Ахметов відмовився прийняти його назад на роботу. В інтерв\'ю "Українській правді" Семінський заявив, що замовником свого викрадення вважає Рудьковського. Також, за його словами, "за всім цим стоїть нинішній бенефіціар компанії (Ахметов)". Лавірувати між Коломойським і Ахметовим

В якості кандидатів на посаду міністра енергетики, за інформацією 112.ua також розглядалися Іван Плачков (у лютому 2005 — серпні 2006 року міністр палива і енергетики України, екс-голова "Київенерго"), Олег Дубина (з 24 грудня 2007 року по 2 березня 2010 року — голова правління НАК "Нафтогаз України"), а також заступник гендиректора "Укртранснафти" Андрій Пасішник.

Проблема полягала в тому, що кандидатури, які влаштовували Ахметова, не влаштовували Коломойського, і навпаки, говорять джерела 112.ua, добре знайомі з ситуацією. Нічого дивного: обидва олігархи мають інтереси в сфері енергетики, але вони часто перебувають у конфлікті. Якщо Коломойський, який зацікавлений в дешевій електроенергії для своїх феросплавних заводів, влаштовував збиває ціни імпорт електроенергії з Росії та Білорусі (був відкритий завдяки поправці Геруса"), то Ахметов, який контролює теплову генерацію, зацікавлений продавати електроенергію за завищеними цінами. Також не в інтересах Ахметова імпорт вугілля з Росії, який нещодавно взяли під контроль структури Коломойського (постачали цей вугілля на "Центренерго" - державну ТЕЦ, що потрапила в орбіту впливу олігарха). При цьому шахти Ахметова несли збитки і змушені були відправляти працівників у вимушені простої. Коломойський розгорнув справжню війну з "зеленої генерацією", в якій Ахметов володіє великою часткою генерації ВДЕ.

До речі, кажуть, що звільнений Кабміном Віталій Шубін, який виконував обов\'язки т.в.о. в міністерстві з 10 березня (після відходу Оржеля), був людиною, який влаштовував Коломойського. Закривав очі на все.

Але говорити про однозначної перемоги тих сил, що були зацікавлені у призначенні Буславец, в нинішній ситуації не доводиться. Її повноваження, як і її попередника, який працював з приставкою в.о, будуть дуже обмежені. "Якщо говорити про ефективність процесів, то управляти в статусі в. о. повноцінно неможливо. У в. о. міністра, наприклад, немає права голосу на засіданнях уряду, немає патронатної служби, немає інструментів мотивації та залучення людей в команду, так як всі кадрові питання та конкурси заморожені. Для нового уряду в. о. – чужорідне тіло з минулого, яке ось-ось має назавжди в ньому розчинитися", - говорив в інтерв\'ю Віталій Шубін.

Про те, що міністерство має очолити повноцінний міністр без приставки в.о, говорить і Кучеренко: "Виконуючий обов\'язки — це не член уряду, це тимчасовий людина, що висить у повітрі, який нічим не захищений і, як правило, воліє ні з ким не сваритися і не напружувати відносини – ні з конкуруючими органами управління, ні з суб\'єктами ринку, ні з депутатами. Міністр з приставкою в. о. – це нуль або близько до нуля. Бувають винятки, наприклад Уляна Супрун, яка для своєї реформи тримала дуже стійку позицію. Але ця підтримка базувалася на особистих відносинах з президентом і підтримки однієї країни. На жаль, звичайні громадяни це повною мірою не усвідомлюють, але ті, хто хоч трохи попрацював у владі, прекрасно розуміють, про що йдеться".

Нардеп підкреслив, що сьогодні в енергетиці потрібен авторитетний міністр, "який поверне керованість галузі, а для цього йому доведеться входити в конфлікт з іншими членами уряду, депутатами, серед яких є і такі, хто представляє інтереси конкретних олігархів". "З урахуванням наявних реалій, для енергетичної галузі потрібно не просто призначення на посаду профільного міністра, а, як мінімум, віце-прем\'єр-міністра, тобто міністра зі значно посиленими повноваженнями. Внаслідок реформ останніх років галузь розпорошена: "Нафтогаз України" управляється Кабміном, а не профільним міністерством, "Укренерго" - Міністерством фінансів, ще ряд серйозних енергетичних активів управляється Фондом держмайна (як "Центренерго", - ред.). На моє тверде переконання, на посаду профільного міністра має бути призначена людина, що має серйозний авторитет у енергетиків, щоб він своїм авторитетом міг компенсувати відсутність реальних важелів впливу, яких міністр енергетики в результаті проведення останніх реформ, позбавлений. Це повинні бути люди рівня Юрія Продана, Дубини, Плачкова", - сказав Кучеренко. Новому міністру буде непросто

В енергетичній галузі накопичився цілий пул проблем, які вимагають рішучих дій, які були б під силу лише міністру, а не т.в.о., відзначають співрозмовники 112.ua. "Нинішня ситуація в енергетиці не просто критична, а критична як ніколи серйозно, і для врегулювання просто необхідний повноцінний профільний міністр", - наголосив Олексій Кучеренко. "Все, що стосується будь-якого міністерства, важливо, особливо в період кризи, який ми зараз переживаємо. Те, що стосується Міністерства енергетики, особливо важливо. Тим більше, що позиція керівника відомства досі залишається вакантною. Вже тривалий період часу працює в. о. Новий міністр повинен бути призначено найближчим часом", - підкреслив в коментарі 112.ua радник президента, член наглядової ради Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко незадовго до оголошення про призначення нового в.о. Буславец.

За словами Устенка, є цілий ряд завдань, які повинні бути вирішені негайно: "На порядку денному питання, пов\'язані з внутрішнім видобутком газу, завдяки яким забезпечується енергетична незалежність України. Дотепер не укладено жодного УРП з компаніями - переможцями у внутрішній газовидобутку. Зволікання в цьому напрямку, в умовах, коли із-за кризи в цілому знижується інтерес володіють фінансовим ресурсом інвесторів у напрямку видобутку газу, означає, що ми можемо втратити шанс, який потім ризикуємо взагалі не отримати в найближчому майбутньому. Гостро стоїть і вимагає негайного вирішення питання, яке стосується "зеленої енергетики". Є питання, пов\'язані з постачанням газу населенню та регулюванням цього напрямку (скасування з 1 травня ПСО і відкриття ринку газу для населення). Маса проблемних питань накопичилася у вугільній галузі. І ці питання має вирішувати не президент в системі негайного втручання як кризовий менеджер, а профільний міністр, який повинен оперативно реагувати на проблеми в секторі в цілому, так і у вугільній галузі".

Як повідомляв 112.ua, негайного вирішення потребує ситуація з наростаючим кризою неплатежів, з-за якої в непростому становищі опинився "Енергоатом". До речі, після звільнення з ініціативи екс-міністра Оржеля з посади президента атомної генерації Юрія Недашковського менш ніж за півроку в компанії вже змінилося два керівника. Зараз вона опинилася в ситуації, коли в результаті заборгованості за поставлену електроенергію від ДП "Гарантований покупець" в 4 млрд грн не може забезпечити закупівлю та вивезення ядерного палива, що зачіпає питання нацбезпеки.

Експерти попереджають: якщо склалася в галузі ситуація не поліпшується, її очікує глибоку кризу, вийти з якого буде непросто.

Відповідальність за цю ситуацію у результаті буде покладено на президента Володимира Зеленського, переконаний Кучеренко: "Може бути, я надмірно категоричним, але беруся стверджувати: практично повну відповідальність за ситуацію в енергетиці зараз несе президент Зеленський. Хоча, можливо, сам цього й не підозрює. Адже саме він став об\'єктом маніпуляцій з боку свого найближчого оточення. І сам того не підозрюючи, став відповідальним і за рішення сформованої його указами НКРЭКУ, і за провали "Нафтогазу", членом наглядової ради якого є заступник голови Офісу президента Юлія Ковалів".

Олена Голубєва



Категория: Новости

Чому в Україні досі немає міністра енергетики та при чому тут олігархи


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.