Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

У Кабміну "перемога" - ціни на газ для населення знизяться. Розповідаємо, чому це неправда


Опубликованно 13.07.2020 13:30

У Кабміну

Днями уряд бадьоро відрапортувало про новий досягненні – черговому зміну формули ціноутворення на газ для населення і "істотне зниження ціни" в результаті цього кроку. На цій підставі президент і Кабмін грунтовно узялися за "тепловиків", вимагаючи від них подальшого зниження тарифів ще на 25-30%. Але чи реально це? Адже газ насправді не подешевшав, якщо порівнювати з осінню.

Днями уряд бадьоро відрапортувало про новий досягненні – черговому зміну формули ціноутворення на газ для населення і "істотне зниження ціни" в результаті цього кроку. На цій підставі президент і Кабмін грунтовно узялися за "тепловиків", вимагаючи від них подальшого зниження тарифів ще на 25-30%. Але чи реально це? Адже газ насправді не подешевшав, якщо порівнювати з осінню. Цінова математика - здається, нас дурять

24 січня уряд прийняв постанову № 17, згідно з яким другий раз з початку опалювального сезону змінив формулу розрахунку цін на газ для населення, тепловиків і релігійних організацій (ПСО). Міністр енергетики та навколишнього середовища Олексій Оржель повідомив, що ціна на газ для населення в січні (без ПДВ і транспортування) складе 4650 грн за 1 тис. куб м. "Встановлена урядом ціна є граничним індикатором. Тобто вона повинна бути не більше ніж 4650 грн за 1 тис. куб. м. Але вона може бути менше", - заявив Оржель. Однак! Очевидне лукавство. Менше бути не може, тому що єдиним оператором, що продають газ за ПСО, був і залишається НАК "Нафтогаз України". На своєму сайті в той же день, коли з\'явилося повідомлення про новий розрахунку ціни на сайті міністерства (28 січня) і за один день до повідомлення міністра про те, що ціна може бути нижче, компанія повідомила, що в січні 2020 року ціна в рамках ПСО буде ті ж 4650 грн за 1 тис. куб. м, які і анонсував Оржель. При цьому і міністерство, і НАК заявили про те, що ціна на 25% менше, ніж у січні 2019 року. В результаті з\'явилася вимога Зеленського "вирівняти зниження (на тепло) до 25-30% у всіх областях країни". Прем\'єр-міністр Олексій Гончарук під час селекторної наради з керівниками облдержадміністрацій заявив, що в січні і лютому вартість тепла і води в платіжках повинна бути на 30% нижче.

Але, увага! Говорячи про 25-відсоткове зниження, "Нафтогаз" і уряд порівнюють ціни січня 2020-го до січня 2019 року. Але чи це коректно і чи є в цьому сенс? Напередодні цьогорічного опалювального сезону у вересні "Нафтогаз" знизив відпускні ціни на газ для населення до 4493,64 грн за 1 тис. куб. м (як домовилися, дивимося, без податку на додану вартість (ПДВ) і транспортних витрат). Ціна розраховувалася за формулою, прив\'язаною до бенчмарками хаба NCG. У жовтні вона знизилася на 4,9% порівняно з вереснем і склала 4 272,76 грн за 1000 куб. м. В листопаді ціна підвищилася до 4899 (плюс 627 грн) до жовтня. А вже в грудні ціна за ПСО впала на 12,69%, або на 622 грн/тис. куб. м, до 4277 грн/тис. куб. м.

Увага! Про зниження в січні йде мова, якщо в грудні ціна була 4277 грн, а на січень анонсована 4650 грн? І звідки взятися потенціалу для перерахунку цін на тепло в бік зниження на 25-30%, якщо ціна не знизилася, а зросла на 373 грн?

Варто відзначити, що в грудні постачальники тепла по всій Україні вперше перерахували в бік зменшення ціни на тепло. І сталося це тому, що до грудня вони просто не мали законодавчого механізму, який дозволяв би їм це зробити! В середині грудня директор структурного підрозділу "Енергозбут" КП "Київтеплоенерго" (найбільший постачальник тепла в Києві) Костянтин Лопатин повідомив, що з-за "певної законодавчої неузгодженості" постачальники тепла не можуть переглянути тариф оперативно, беручи до уваги зміну вартості природного газу. "Тариф на тепло (нинішній) буде діяти до травня 2020 року. Він повинен залишатися незмінним: газ подешевшає – тариф не зміниться, газ подорожчає – тариф не зміниться", - сказав тоді Лопатин.

Але вже 10 січня, після того як уряд схаменувся і прийняв постанову № 1082 (24 грудня 2019 року), що містить формулу, яка дозволяє коригувати ціни на тепло, пропорційно цінам на газ, тарифи на послуги централізованого теплопостачання та гарячої води в Києві зменшилися на 22-23%, або на 300-400 грн, хоча це й не означало пропорційного зменшення сум в платіжках.

Виходить, що з початку опалювального сезону, коли ціни були набагато вищі грудня (4272,6 – у жовтні (не сильно відрізняється від 4277 в грудні), 4899 – в листопаді), тільки кияни переплачували в межах 20%? І хто ж поверне або компенсує небажання уряду кілька місяців помічати "певну законодавчу неузгодженість"? Як повідомляється в телеграм-каналі Гончарука, також здійснили перерахунок 143 теплопостачальних підприємства в 21 області України.

У грудні, після затвердження урядом чергових змін у механізм ПСО, "Нафтогаз" повідомив, що в січні буде діяти гарантована ціна 5500 грн за 1 тис. куб. м (без ПДВ і транспортування), і такою вона буде залишатися до кінця опалювального сезону. Для тих категорій ПСО, хто хотів би купувати газ за ціною, розрахованої на базі формули (з прив\'язкою до хабу NCG), вона також становила б 5500 грн за 1 тис. куб. м, але без гарантії, що "щомісячна ціна в наступних місяцях опалювального сезону може бути і вище гарантованої, і нижче". При цьому важлива деталь: для тепловиків механізму відмови від гарантованої ціни і переходу на щомісячну передбачено не було.

І ось тут сталося найцікавіше! Ринкова ціна залишилася низькою. Навіть промислові підприємства купували газ у межах близько 4700 грн за 1 тис. куб. м, а "Нафтогаз", який традиційно продає газ промисловості за найвищим серед всіх трейдерів ціною, анонсував навіть на лютий 4661-5208 грн за тис. куб. м (значно нижче гарантованої ціни для населення). Приватні облгази кинулися купувати газ на ринку в надії збути його через прокладки за ціною ПСО і заробити на різниці! Адже ніякого законодавчого обмеження, що закріплює за "Нафтогазом" виключне право продавати газ для населення, немає: просто, враховуючи, що до останнього часу ціна ПСО була нижче ринкової і для промисловості, охочих не було. Ось тут Кабмін і підметушився з черговою зміною цін для населення, затвердивши розрахунок, за яким ціна стала 4650 грн за тис. куб. м в січні. Тобто очевидно, що ні про яке прориві і геніального вирішенні мові і близько немає, просто виправили помилку і не дали заробити облгазам. Якою буде остаточна ціна на газ для населення?

Якщо додати до нової "проривний" ціною на газ для населення ціну транспортування, вона ще менше схожа на "ціну прориву" і ще менше буде відрізнятися від ціни за нинішнього опалювального сезону. Все дуже просто: НКРЭКУ пішла на зустріч облгазам і підвищила тарифи на прокачування, при цьому знизивши їх для магістральних газопроводів (ОГТСУ). У середньому розклад вийшов такий: при ціні в вересні (без транспортування та ПДВ) 4493,64 грн за 1 тис. куб. м з урахуванням націнки газсбытов ціна коливалася в залежності від регіону в межах 5-6 тис. грн, а якщо додати витрати на транспортування магістральними газопроводами і ПДВ, то виходила на все ті ж 6-7 тис грн.

Січнева ціна з ПДВ, за даними профільного міністерства, складе 5580 грн за 1 тис. куб. м, "кінцева ціна в залежності від розцінок облгазів і компаній, що надають послуги з розподілу, становитиме близько 6-7 тис. грн". У чому відмінність? Де зниження на 25-30%?

"Що стосується заявленого зниження цін на газ для населення, тут головна мета уряду і "Нафтогазу" - показати виконання своїх політичних обіцянок. Хоча на ділі кінцева вартість газу для населення з січня не знизилася. З урахуванням транспортування ціни на газ для населення в залежності від регіону складуть від 6,2 до 6,9 тис. грн (з ПДВ) за 1 тис. куб. м, що на 25-40% вище сьогоднішньої ринкової ціни на газ для промислових споживачів", - зазначає директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль.

За словами Кобаля, нинішні ціни (після останнього зміни механізму ПСО, коли вони були прив\'язані до цін на хабі TTF) могли б бути нижче, тому що ціни на цьому хабі традиційно нижче, ніж на NCG (у прив\'язці до якого ціна розраховувалася в останні роки), TTF – найбільш розвинений і ліквідний хаб Європи (в силу обсягів торгів та кількості пропозицій). Його цінові бенчмарки використовуються як референтна ціна в пропозиціях міжнародних трейдерів. Проте у нашу формулу введено складова "різниці між ціною на газовому хабі TTF і на кордоні України". На офіційному сайті "Нафтогазу" сказано, що вона "розраховується як сума двох складових. Перша – середньоарифметична різниця (спред) між хабом TTF і найближчою до України ліквідним хабом NCG". З цієї причини ціна нового ПСО (прив\'язаного до TTF) і не відрізняється від цін у поточному опалювальному сезоні.

ins{ display:block; }

"Не виключаю, що зараз всі кинуться звинувачувати "Нафтогаз" у бажанні заробити, в прагненні зробити ціну для ПСО вище, ніж вона могла би бути. Але ситуація суперечлива: адже, з одного боку, в медійному просторі "Нафтогаз" нібито прагне продати газ населенню подешевше, а з іншого - "Нафтогаз" прагне збільшити доходи і прибуток. До того ж з компанії досі не зняті зобов\'язання за ПСО продавати весь видобутий "Укргазвидобуванням" газ на потреби населення", - говорить Кобаль.

У самій УГД неодноразово говорили про те, що, так як торгуватися в вільному ринку, орієнтованому на імпортний паритет, вона не може, компанія не може самостійно генерувати достатньо коштів для розвитку та нарощування обсягів видобутку, якого всі від неї чекають. Як повідомлялося, компанія не наростила, а навіть знизила обсяги видобутку товарного газу до 13,62 млрд куб. м газу, тоді як в 2018 році обсяг склав 13,78 млрд куб. м. Програма 20/20, якою передбачався вихід на заповітні 20 млрд куб. м, попри багатомільйонні вливання інвестицій з держбюджету, була безнадійно провалено.

Нагадаємо, що в інтерв\'ю "Українській правді" екс-глава УГД Олег Прохоренко, повідомляв, що вартість повного циклу видобутку газу ввіреній йому держкомпанією – від початку буріння і видобутку до закриття свердловини – може варіюватися від 180 до 250 дол. за тисячу кубометрів. Незважаючи на те, що в 2018 році курс долара був вище цього, "Нафтогаз" купував газ у своєї дочки за ціною 4849 грн за 1 тис. куб. м. Порівнянно з ціною в нинішньому опалювальному сезоні. Таким чином, очевидно, чому менше, ніж 4650 грн, нікого влаштує. А адже до ціни викупу НАК додає ще й свої торгові націнки при продажу для потреб населення.

Зафіксована на рівні січня ціна з величезною ймовірністю збережеться до кінця опалювального сезону, вважають експерти. "В цілому, зараз підстав для підвищення цін на газ для населення немає. На газовому ринку України і Європи встановилися рекордно низькі ціни. Цьому сприяють декілька факторів: аномально тепла зима, а значить низьке споживання, значні запаси газу в ПСГ і збільшені поставки LNG. Короткочасне підвищення цін можливе тільки у випадку форс-мажору, наприклад, різкого і тривалого похолодання", - сказав 112.ua Геннадій Кобаль. При такому підході підстав для зниження цін на тепло немає

Таким чином, цілком очевидно, що подальших економічних підстав для зниження цін на тепло немає – адже в тарифах в середньому ціна на газ становить 80%, а вона, як бачимо, не змінилася. Проте влада вимагають зниження, і досить категорично.

Наслідки згоди піти на зустріч цим вимогам ТКЕ можуть бути найсумнішими. Вони можуть призвести до загострення кризи неплатежів і загрози відключення десятків населених пунктів від газопостачання. Як повідомляє "Нафтогаз", з 24 січня 2020 року лише 19 з 37 підприємств-боржників сплатили необхідний мінімальний платіж за спожитий газ і "уникли ризику відключення від газопостачання".

У той же час 18 виробників тепла все ще перебувають у зоні ризику, оскільки "не виконують вимог щодо розрахунків для отримання газу за умовами ПСО". На початку жовтня (початок опалювального сезону) таких підприємств було 116 з 1316.

Зрозуміло, після закінчення опалювального сезону за літні місяці фінансове становище тепловиків ніяк не покращиться і на початку опалювального сезону 2020-2021 року "Нафтогаз" буде змушений відмовляти багатьом з них в підключенні до газу. Загостриться і проблема несанкціонованих відборів. Не кажучи вже про те, що підприємства будуть відчувати ще більш гострий дефіцит коштів на ремонт зношеної на 80-90% інфраструктури та вулиці ще частіше буде заливати окріп, тоді як в будинках, підключених до аварійних ділянках, гарячої води і тепла тривалий час не буде.

Олена Голубєва



Категория: Новости

У Кабміну "перемога" - ціни на газ для населення знизяться. Розповідаємо, чому це неправда


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.