Столичні штучки: Що Київрада хотів сказати Зеленському своїм посланням?
Опубликованно 10.07.2020 04:35
Якщо одні міські ради (переважно на Західній Україні) борються з геями, то чому б і Київраді не забути про свій функціонал і не прийняти петицію проти політичних репресій в Україні? Місце сидіння визначає масштабність порушеного питання. Тому що якщо "провінціалам" в голові – сімейні цінності, то столиця мислить більш глобально. Днями Київрада, який довгий час не міг зібратися навіть на чергове засідання, провів позачергове. На порядку денному – не діряві мости і бардак у транспортній сфері, а... переслідування екс-президента Петра Порошенка.
Про колишньому главі держави депутати написали чинним. І попросили його залишити попередника в спокої. "Депутати Київради глибоко стурбовані і обурені тим конвеєром з кримінальних проваджень, якими нова влада вже рік намагається дискредитувати своїх політичних опонентів", – йдеться в епістолі до Володимиру Зеленському. Природно, що ініціатива такого звернення виходила від депутатів "Солідарності" – фракції політичної сили Петра Порошенка. Але підтримали її не тільки люди Петра Олексійовича. На кнопку "за" під час голосування натиснув і сам мер Києва Віталій Кличко. Мер дає добро
Ясна річ, що позачергове засідання Київради було продуманим і спланованим дійством. На нього прийшли народні депутати України, зокрема, Вікторія Сюмар, Ахтем Чийгоз, Софія Федина, Олексій Гончаренко. Останній був багатослівним, пафосним і непримиренним по відношенню до діючої влади. Одним словом, таким, як завжди.
"5 років тому, вибираючи вас – міську владу, кияни голосували за європейську столицю, європейський вибір і європейські цінності. А що таке Європа? Європа – це демократія і верховенство права. І демократія – це не коли ви можете побачити опозицію тільки у судових засіданнях замість сесійної зали парламенту. Верховенство права – це не тоді, коли не садять тих, хто краде у народу, а тих, хто критикує владу. Це розуміють на кожній вулиці київській. На жаль, крім одного – вулиці Банковій, де знаходиться Офіс президента", – зазначив Гончаренко.
Ще далі пішов секретар Київради і голова київського осередку "Європейської солідарності" Володимир Прокопів. Він заявив, що міська рада не буде мовчати, "коли в країні почалися політичні репресії". У тексті звернення, зачитаному Прокопивым, зазначається, що "політичні переслідування, розправи над громадськими та опозиційними лідерами, активістами Евромайдана, репресивні дії силових структур, керівництво яких асоціюється з колишнім режимом Віктора Януковича, тотальне домінування в інформаційному просторі проросійського наративу – це свідчення того, що Україна в черговий раз опинилася перед великими політичними потрясіннями".
А коли справа дійшла до голосування, з\'ясувалося, що таку позицію поділяє більшість депутатів. "За" насамперед голосував мер Віталій Кличко. Крім нього, звернення у повному складі підтримали фракції "Солідарність" і "Самопоміч", майже в повному складі – "Батьківщина" (6 з 8 членів), група "Київська команда" (7 з 8), фракція "Свобода" (9 з 10) і один член "Єдності" з 5 у складі фракції, а також 3 з 4 позафракційних. А єдиним, хто був "проти", стала депутат з фракції "Єдність" Алла Шлапак.
Перед голосуванням депутат Олександр Пабат намагався нагадати колегам, що "ми все-таки депутати Київради", тому "давайте не будемо перетягувати на себе політичні повноваження", але його не почули. А отже "Київрада не реалізував ті функції, які він повинен реалізовувати. Але у нас взагалі місцевих рад занадто часто приймають рішення з питань, до яких вони взагалі не мають відношення. Межі своїх повноважень всі давно перетнули і на Конституцію не дуже звертають уваги", – констатує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. І принагідно нагадує, що такий modus vivendi місцевих органів влади свого часу посприяв перемозі сепаратизму на тимчасово окупованих територіях.
Проте мова зараз йде не про порушення Конституції (нас цим не здивуєш), мова про те, навіщо Віталій Кличко став на захист Петра Порошенка? Тут, як мовиться, можливі варіанти. Стара дружба або вічний інтерес?
На думку політолога Євгена Шпильки, одна з можливих версій полягає в тому, що Кличко зобов\'язує до такого кроку спільне з Порошенком минуле. "Віталій Кличко – одне з осіб Майдану. Зараз це вже призабулося, але він був активним скрізь – на сцені, на Банковій, під час переймів. І зараз, коли правоохоронні органи мають претензії до Порошенка як ще одному учаснику тих подій, мовчання з боку Кличка і так затягнулося. Зараз він заявив про свою позицію. Нехай і не прямо, без гучних публічних заяв, а опосередковано", – говорить Булавка.
Втім, додає експерт, тут не виключений і сухий розрахунок. "Кличко за давньою українською традицією розкладає яйця в різні кошики. Та він і не єдиний, хто зараз диверсифікує свої ризики. Незважаючи на те, що Кличко відмовився йти на вибори від "Європейської солідарності" під її прапором, остаточно мости він не спалює. Який-ніякий предмет діалогу або приводу для потенційного співробітництва з Порошенком він залишає", – говорить Булавка.
Кличко дійсно відштовхнув протягнуту до нього руку Порошенко. Про цю обставину в коментарях для 112.ua сказав і Богдан Петренко. Міський голова заявив, що піде на вибори з власною політичною силою. Однак у нього з Порошенком спільне електоральне поле, а тому відкрите протистояння не вигідно ні одному, ні другому.
"Київ є патріотичним містом, і багато з тих, хто зараз підтримує Порошенко і виступає проти його переслідувань, як раз і є частиною цього патріотичного Києва, – пояснює Петренко. – До того ж "Європейська солідарність" нещодавно заявляла про те, що не виключає підтримки Кличка на виборах. Це, можливо, не з-за такої великої симпатії до Кличка, а від розуміння того факту, що Кличко має найбільші шанси на перемогу і що він є не єдиним кандидатом від патріотичних сил. Можливо, згодом на цю нішу буде претендувати Притула або ще хтось, але на сьогоднішній день ставка робиться на Кличка".
"А Кличко зі свого боку (хоча він і не прийняв пропозицію від "Європейської солідарності") розуміє, що основна частина його електорату – це і є той патріотичний сегмент, який згуртовує навколо себе "ЄС". Завдяки йому він зможе перемогти свого конкурента у другому турі, бо, очевидно, що, ким би не був цей конкурент, він буде представляти іншу нішу. А Кличко зможе з легкістю розіграти карту патріотизму", – вважає експерт.
Про те, що зв\'язки між Кличком та Порошенком є давніми і міцними, а партія екс-президента є достатньо сильною на електоральному полі, нам говорить і директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.
"Умовна партія Порошенка зберігає вплив у місцевих органах влади по всій Україні. Адже місцеві вибори 2015 року привели в більшості випадків до формування коаліції з Блоком Петра Порошенка та "Народним фронтом". І це маркер того, "Європейська солідарність" продовжує значною мірою контролювати ситуацію в Києві. І це одночасно пояснення того, чому президент Зеленський не відмовиться в цьому році від місцевих виборів", – говорить він.
І додає: "Не будемо забувати і про те, що, коли сам Кличко був у списку Блоку Порошенко, він був одним з топових прихильників цієї політичної структури, її обличчям. І за цей час "Європейська солідарність" зберігає домінуючий вплив на Київ". Те, чим займається зараз Київрада не має значення
Одним словом, Віталій Кличко і Петро Порошенко просто приречені якщо не дружити, то принаймні не виявляти неприязні і взаємні претензії (якщо вони є). Саме тому мер Києва і поставив свій підпис під вимогою припинити переслідування давнього партнера по Майдану. Втім, це лише одна з точок зору. Так, на думку політичного експерта Кирила Сазонова, ініціатива підтримати Порошенка відбувалася зовсім не від Кличка. Так, він приєднався до неї, але зовсім не тому, що відчуває себе зобов\'язаним колишньому президенту або боїться втратити його повагу.
"Ситуація, що склалася, – нейтралітет з Єрмаком та Зеленським – Віталія Кличка цілком влаштовує, і зайві конфлікти йому не потрібні. Тим більше що він може бути переобраний і провести свою фракцію в Київраді і без участі Петра Олексійовича. Якщо ж він почне кидати виклик Зеленському, той зможе суттєво зіпсувати йому життя на виборах", – упевнений Сазонов.
"Думаю, що подібний демарш із зверненням до Зеленському – це, швидше, ініціатива депутатів Київради, яких Кличко в принципі перестав контролювати. Пам\'ятаєте, як вони просто не з\'являлися на сесію? Так було рік тому, коли акціонери більшості в Київраді намагалися домовитися з Банкової. Зокрема, про участь у парламентських виборах і т. д. Тоді депутати готові були спровокувати дострокові вибори Київради. Але тільки за умови, що Зеленський надав би їм якісь гарантії. Але гарантії надані не були, і депутати повернулися до промерської більшості. А зараз вони просто розігрують свою гру – можливо, для того, щоб поторгуватися з Зеленським на місцевих виборах", – продовжує він.
На уточнююче питання, як Кличко ставиться до такого стану речей, Сазонов відповідає: індиферентно. "Те, що депутати Київради просувають власний інтерес, для Кличка не новина. Як і Зеленський, він намагається зрозуміти, що, власне, зараз відбувається. Мета Кличко – бути переобраним на другий термін і провести свою фракцію в Київраді".
"При цьому Київради в нинішньому вигляді вже не буде, туди зайдуть нові люди. Якщо Притула поведе свою фракцію, то він туди зайде, і досить потужно. Якщо Пальчевський піде, то він теж туди зайде. Тобто цей орган влади суттєво оновиться, і відстежувати дії чинних депутатів, які незабаром складуть повноваження, Кличко не дуже цікаво. Займатися демаршами окремих фракцій немає сенсу: до місцевих виборів залишилися лічені місяці", – каже Сазонов. А тим часом на Банковій
І якщо з відносинами між Кличком та Порошенком (а також з намірами самого Кличка) все більш-менш зрозуміло, то неясно, як заяву Київради сприйняли його адресата, тобто в Офісі президента Володимира Зеленського. Адже ще недавно в експертному середовищі домінувала думка, що Зеленський на мерських виборах зробить ставку на Кличка, а тому "Слуга народу" навмисне виставить проти нього слабкого і заздалегідь програшного кандидата.
Коментуючи цей момент, Богдан Петренко радить не плутати вибори з таким золотим дном, як київська земля. Вибори можна програти, а ось втратити доступ до столичного пирога вкрай небажано.
"Окрім електоральних мотивів тут є і зацікавленість іншого роду. І ці два моменти треба чітко розрізняти. Так що ця ескапада Київради навряд чи відіб\'ється на відносинах Кличка з Офісом президента. Там у них є свої інтереси, пов\'язані, зокрема, із забудовою Києва. Перебувати в постійному конфлікті з Банкової Кличко також не зацікавлений. Забагато у нього є бюджетних питань та питань місцевого самоврядування. Зайвий раз сваритися з ОП ніхто не стане, тому що для Кличка це буде означати зменшення своїх можливостей і повноважень", – вважає Петренко.
Нічого фатального не сталося, і "війна між Кличком і Зеленським не оголошена. Те, що відбулося в Київраді, швидше, відображає суперечність в Офісі президента", – заявляє Руслан Бортник.
Пояснюючи свою думку, експерт каже: "Частина оточення Зеленського переконана в тому, що його попередник не повинен нести ніякого покарання. І я не виключаю, що звернення Київради було погоджено з окремими керівниками з Офісу президента. Одночасно з цим Кличко нагадує всім, що він самодостатній гравець. Хоча останній демарш Київради таки створює для нього певні проблеми, тому що він може ускладнити формальну підтримку Кличка з боку Зеленського".
Але, власне, кого і як поведе на місцеві вибори партія "Слуга народу"? І як це буде корелювати з її лояльністю до Кличка і небажанням зовсім зіпсувати з ним стосунки? Це окрема велика тема для розмови, однак зараз експерти відповідають на це питання так.
"Плани "Слуги народу" на ці вибори залишаються незрозумілими, – зазначає Євген Булавка. – Дуже багато людей скупчено на одному майданчику – і Тищенко, й Качура, і Дубинський. Навіщо робити шоу навіть по висуненню кандидатів в мери, мені незрозуміло. Можливо, у Зеленського досі не визначилися, що робити з Кличком?"
"Після усунення Богдана і приходу на її місце Андрія Єрмака, – продовжує він, – у мера і голови ВП сформувалися цілком робочі стосунки, і всі конфлікти зняті. Але навіть якщо на Банковій зроблять ставку на Кличка, це голосування в Київраді йому не зашкодить. Навпаки, з політтехнологічної точки зору воно зіграє в плюс. Тому що Кличко отримає можливість позиціонувати себе як людина, який підтримав Порошенко і який є не надто "зеленим" кандидатом".
А Руслан Бортник додає до сказаного наступне: "Слуга народу" має непогані шанси на те, щоб провести в Київраду потужну фракцію. Але тут багато чого буде залежати від того, кого "слуги" висунутий в мери. Якщо ця кандидатура буде свідчити про змову з Кличком, фракція буде слабкіше. Але якщо в мери піде серйозний чоловік, який ставить собі за мету як мінімум поборотися з Кличком, а можливо, навіть усунути його, то фракція вийде сильніше і могутніше".
"Ставку на столицю в середовищі "слуг народу", роблять достатньо серйозну, – зазначає Кирило Сазонов. – Але, налаштовані там на справжню боротьбу без декоративних кандидатів, невідомо. Це питання навіть не до Зеленському, а до його політтехнологам. Швидше за все, в мери не підуть ні Селезня, ні Дубинський, ні Верещук, ні Тищенко. Вони можуть пограти в свою гру, але серйозні технологи висунуто кандидата, який є відомим, популярним і не викликає неприйняття".
Хто ним буде, поки не зрозуміло. І це дійсно досить дивно, враховуючи те, як мало часу залишилось до місцевих виборів в цілому і до виборів мера Києва, зокрема. Але схоже, що "турборежим" для "слуг народу" залишився в минулому. Настав час повільних рішень і ще більш повільних дій.
Наталія Лебідь
Категория: Новости
Столичні штучки: Що Київрада хотів сказати Зеленському своїм посланням?