Американська компанія хоче постачати скраплений газ в Україну. Пропонує контракт на 20 років і 5,5 млрд кубометрів щорічно
Опубликованно 09.07.2020 04:35
Кабмін 27 травня схвалив меморандум про співпрацю з компанією Louisiana Natural Gas Export Inc (LNGE). Мова про постачання американського скрапленого газу в Україну. Міністр енергетики Ольга Буславец вчора на прес-конференції, відповідаючи на питання 112.ua про долю домовленостей і її позиції щодо проекту з американською компанією, повідомила, що уряд поки тільки попередньо схвалив документ, доручивши його доопрацювати всіх ключових міністерствах. "Лише після цього буде прийнято остаточне рішення", - сказала міністр. Як повідомив 112.ua головний виконавчий директор LNGE Бен Бланшет, саме Буславец внесла питання про схвалення меморандуму в повістку засідання Кабміну 27 травня з голосу.
Кабмін 27 травня схвалив меморандум про співпрацю з компанією Louisiana Natural Gas Export Inc (LNGE). Мова про постачання американського скрапленого газу в Україну. Міністр енергетики Ольга Буславец вчора на прес-конференції, відповідаючи на питання 112.ua про долю домовленостей і її позиції щодо проекту з американською компанією, повідомила, що уряд поки тільки попередньо схвалив документ, доручивши його доопрацювати всіх ключових міністерствах. "Лише після цього буде прийнято остаточне рішення", - сказала міністр. Як повідомив 112.ua головний виконавчий директор LNGE Бен Бланшет, саме Буславец внесла питання про схвалення меморандуму в повістку засідання Кабміну 27 травня з голосу.
Учасники газового ринку і експерти вельми насторожено сприйняли підписання меморандуму з Кабміном невідомої американською компанією. Що примітно – спроможність проекту поставив під сумнів голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв. Він запевнив, що НАК не буде брати участь у проекті. У найбільшої в газовому секторі України "нафтогазі" повідомили, що запропонований проект може бути комерційно неуспішним. І це судження має величезну вагу, оскільки саме НАК розглядався в якості однієї зі сторін проекту з американцями.
Далі більше: з\'ясувалося, що LNGE була зареєстрована в Луїзіані в 2018 році, її кінцеві бенефіціари невідомі. Видання zn.ua опублікувало документ, згідно з яким Louisiana Natural Gas Exports навіть в офшорному Делавері офіційно визнана злісним неплатником податків. Видання стверджувало, що нібито співвласник компанії і за сумісництвом її директор — якийсь Вільям Міллер – був судимий в 1980-е за шахрайство і фіктивну продаж акцій компанії, в якій тоді працював. Отримав десять років, відсидів вісім. В 2019-му став фігурантом ще одного великого судового розгляду, також пов\'язаного з шахрайством з цінними паперами.
Проект меморандуму з LNGE офіційно Кабміном не був опублікований. Експерти іронічно зауважують, що як би у Зе-команди не повторилася історія з підписанням скандального мільярдного договору про LNG-терміналі на півдні країни. У часи президентства Віктора Януковича Київ підписав документи про великому проекті з... лижним інструктором. Цікаво, що як повідав 112.ua Бен Бланшет, американці хочуть запропонувати Україні контракт на обов\'язковий викуп 5,5 млрд кубометрів газу щорічно. Від подібного контракту з "Газпромом" Україна ледве відбулася в Стокгольмському арбітражі.
Через всього вищесказаного, 112.ua записав інтерв\'ю з керівником американської компанії, у якому чоловік, який представився Беном Бланшетом, розповів кореспонденту 112.ua подробиці обговорюваного з українським Кабміном проекту. Він також підтвердив, що обговорював проект з президентом Володимиром Зеленським. PR-служба LNGE засвідчила коректність формулювань, описаних нижче.
В інтерв\'ю Бланшет не заперечував, що з українською стороною обговорюється контракт на покупку протягом 20 років 5,5 млрд куб м газу в рік у Louisiana Natural Gas Export (трохи менше половини всього імпорту в країну, що в 2019 році становив 14,2 млрд куб м). Американські підприємці розраховують укласти його з однією з держкомпаній – "Нафтогаз" або МДУ. Їх компанія поки не має однозначної підтримки влади США чи Польщі. Вона розраховує отримати її, а також фінансування великих міжнародних фінансових держустанов на будівництво необхідних для реалізації проекту великих об\'єктів інфраструктури, зокрема польського газового інтерконектора. Для цього LNGE потрібно заручитися згодою українського уряду протягом 20 років викуповувати у них обумовлений обсяг зрідженого газу з США. * * *
Як повідомлялося, ви підпишете меморандум з Кабміном з боку Louisiana Natural Gas Export Inc (з української сторони документ повинен підписати прем\'єр-міністр Денис Шмигаль). Меморандум попередньо схвалений, але, як повідомила на прес-конференції міністр енергетики і навколишнього середовища Ольга Буславец, ще знаходиться на узгодженні з міністерствами. На якому етапі документ?
Кабмін попередньо схвалив документ, доручивши його доопрацювати (перед підписанням) в одноденний термін. Процедури тривають досі. Зазначу, сам по собі меморандум не є зобов\'язуючим документом. Це рамкова угода, яким встановлюються параметри наступних документів, які містять зобов\'язання сторін. Ми очікуємо, що будуть затверджені три окремих договору на купівлю-продаж газу, зберігання газу та на будівництво та експлуатацію газопроводу, плюс всі додаткові договори, які можуть виникнути в залежності від того, як сторони домовляться структурувати співпрацю. Ми очікуємо, що після підписання меморандуму український уряд визначиться зі стороною з української сторони, з якої ми будемо проводити подальші переговори з питання укладення контракту.
Цією стороною може стати "Нафтогаз" або "Магістральні газопроводи України", які візьмуть на себе певні зобов\'язання щодо інвестицій в інфраструктурні проекти або викуп обов\'язкового обсягу газу?
Обирати контрагента з української сторони буде Кабмін. Ми в цьому не будемо приймати участі. Якщо це буде "Нафтогаз" або МДУ, ми з радістю будемо працювати з ними.
У варіанті тексту меморандуму, який опублікував народний депутат Олексій Гончаренко, і про це також писав на сторінці в Facebook екс-заступник міністра Костянтин Чижик, передбачено, що Україна буде приймати участь у капіталі всього ланцюжка: від видобутку газу в США до його продажу в Європу. Чи передбачаються інвестиції країни в інфраструктурні ланки?
Україна матиме можливість приймати участь в інфраструктурних проектах). Якщо з української сторони буде бажання інвестувати в інфраструктуру або до будь-якого з ланок у цьому ланцюгу, то, звичайно ж, ми будемо це вітати. Однак це не є обов\'язковою умовою участі України в цьому проекті. Якщо буде таке бажання, ми будемо готові це обговорити.
Будівництво яких саме інфраструктурних об\'єктів передбачено проектом? І, зокрема, чи можете прояснити ситуацію з Magnolia LNG. (За даними ЗМІ, компанія придбала проект Magnolia LNG, який включає контракти на будівництво заводу і технологію скраплення газу. Проект нібито передбачає будівництво на березі Мексиканської затоки в Луїзіані заводу зі зрідження газу.) За нашою інформацією, угода розірвана, ви не купуєте цю компанію?
Для реалізації нашого проекту необхідно насамперед збільшення газопровідних потужностей між Україною і Польщею, так званий газовий інтерконнектор. Крім того, все ще відкрите питання про те, потрібно чи збільшення потужностей заводу з регазифікації в Польщі (в Свіноуйсьце, - ред). Це те, що ми обговорювали з Міністерством енергетики України. Параметри інтерконектора, який ми запропонували, базуються на вже існуючому проекті такого інтерконектора, який вже давно розглядається (з 2015 року, - ред). Є проект вивчення його можливостей, і ми зі своєю оцінкою виходили з цих даних.
Прим. авт. У компанії уточнили, що" речь йде про будівництво нового газопроводу між газовим вузлом Германовице, починаючи від міста Страхоцина з польської сторони і сховища Більче-Волиця з української сторони. Бланшет говорить, що, на прохання української сторони, вони вилучили цей пункт з меморандуму, оскільки польська ГТС не є компетенцією Кабміну.
Проект Magnolia LNG передбачав будівництво заводу зі зрідження газу. І зараз є цілий ряд подібних проектів на ринку, які можна придбати на хороших умовах. Ми були зацікавлені в придбанні Magnolia LNG, але в результаті переговорів прийшли до висновку, що нам купівля саме цього активу не підходить. Зараз ми ведемо активні переговори з питання придбання інших проектів, їх три. Ми вважаємо, що Луїзіана – вдале місце для розміщення такого підприємства.
Чи передбачає проект видобуток газу в США і його подальше зрідження для відправки на регазифицикационные потужності в Польщі і далі по трубопроводах в Україну? Зокрема, у ЗМІ була інформація про те, що Бен Бланшет володіє ділянкою Abbeville в Луїзіані, де знаходиться нефтегазоносное родовище?
По-перше, що стосується родовища в Abbeville, воно є моє і моєї сім\'ї власністю. Ця земля належала моїй родині з 1790 року, у 30-х роках минулого століття там дійсно було відкрито родовище. Власне, завдяки цьому я потрапив в нафтогазовий бізнес. Ділянка не має ніякого відношення до компанії Louisiana Natural Gas Exports. Це приватна власність, і вона не є частиною бізнесу компанії LNGE.
Тепер давайте поговоримо про частини проекту upstream (розвідка і видобуток на нафтогазових площах). Для переважної більшості компаній в США, які спеціалізуються у тому числі на LNG, нехарактерно мати власну здобич. Зазвичай це винятки. До того ж, згідно із законодавством, видобуток і наявність у власності газопроводів не можуть бути зосереджені в одних руках (вимога третього енергопакету, який також імплементовано і в Україні, - ред). Але оскільки ми і наші партнери маємо величезний досвід у газовидобувній бізнесі в США, ми, на відміну від більшості компаній на ринку, все ж розглядаємо можливість покупки родовищ. Ми б хотіли їх придбати і вести видобуток власного газу. Зараз дуже вдалий час для придбання таких активів (у зв\'язку з рекордним падінням цін на газ, - ред). Однак наявність власних родовищ і видобутку не є обов\'язковою умовою для успішної реалізації нашого проекту з Україною.
Тобто, у випадку з вашим проектом, мова не йде виключно про видобуток-сжиженні-транспортування обсягу газу, який ви будете продавати в Україну, обсяги можуть купуватися на вільному ринку?
Відповідаючи на ваше запитання, я можу сказати, що в основу проекту буде порушуватись його максимальна економічна ефективність. Тому ми будемо обговорювати це з українською стороною – якщо Україна виявить бажання, щоб ланцюжок проекту включала власний видобуток у США, то це можливо. Я теж до цього схиляюся. Але ми зі свого боку будемо пропонувати всі можливі шляхи, щоб досягти економічної ефективності.
В той же час я хочу підкреслити, що ми не є газотрейдерами. Ми спеціалізуємося на довгострокових інфраструктурних проектах, які в тому числі передбачають капітальні інвестиції в інфраструктурні об\'єкти як в ЄС, так і в США.
Але, повертаючись до питання про можливу власного видобутку в рамках проекту, особисто я вважаю ефективним придбання декількох родовищ, але все, знову ж таки, залежатиме від результату переговорів з технічних деталей проекту з українською стороною.
Україна може брати участь у спільному фінансуванні ваших придбань родовищ в США, виробничих потужностей по зріджуванню газу?
Так, безумовно! Це не є обов\'язковою умовою, але ми озвучували і таку пропозицію.
Це предмет переговорів?
Ми не ведемо переговори про це прямо зараз. Але я думаю, ми повернемося до обговорення цього питання, финализируя домовленості. Ми робили таку пропозицію українській стороні. Нам сказали, що це потенційно цікаво, але обговоримо це пізніше.
А хто це сказав з української сторони? Хто зацікавлений і безпосередньо веде цей проект з української сторони? Чи є серед цих людей представники Офісу президента?
Спочатку ми вели переговори з міністром енергетики Олексієм Оржелем і його співробітниками. Було підписано лист про наміри. Після ряду зустрічей з представниками міністерства нам порадили укласти Меморандум з Кабміном.
Нове керівництво міністерства, очолюваного вже Ольгою Буславец, дало вам таку пораду?
Немає. Це ще колишнє (міністерство Оржеля, - ред). І, власне, це питання постало тому, що в ході зустрічі міністр (Оржель) був змушений говорити, що то один, то інший з обговорюваних питань не в його компетенції. Тому меморандум про співпрацю нам потрібно підписувати безпосередньо з Кабміном.
А хто зараз веде ваш проект? Оржель пішов, Чижик звільнений. З Буславец у вас були безпосередньо переговори, зустрічі?
На даному етапі ми знаходимося у взаємодії з Кабміном.
З ким саме в Кабміні?
По лінії Міністерства енергетики меморандум з нашою компанією пішов у Кабмін. І за вказівкою прем\'єр-міністра (Дениса Шмигаля) його обговорюють міністерства. На засіданні Кабміну (27 травня, коли меморандум отримав попередньо схвалення) його презентувала в. о. міністра енергетики та навколишнього середовища Ольга Буславец. Вона вносила його на засіданні уряду з голосу. Проте зустрічі з нею безпосередньо ще не було.
Зустріч з Буславец у вас запланована, ведете про це переговори?
Ми не ведемо переговорів про таку зустріч зараз, оскільки це було б складно зробити в нинішніх обставин: якщо б я прилетів в Україну з Луїзіани, мені довелося б певний час провести в ізоляції (у зв\'язку з пандемією коронавіруса, - ред.).
Екс-заступник міністра Костянтин Чижик стверджував, що проект знаходиться під патронатом президента Зеленського. Чи це Так? Чи має відношення до нього Андрій Єрмак, як про це пишуть українські ЗМІ?
Я точно знаю, що президент Зеленський знайомий з цим проектом і підтримує його, як мінімум на концептуальному рівні. Давайте я трохи розповім вам про те, як взагалі ми (Бен Бланшет і його партнери по LNGE) зацікавилися Україною. Ми заснували компанію LNGE, щоб побудувати напрямок бізнесу, користуючись змінами, які відбуваються на американському газовому ринку.
За останні роки ми з моїми партнерами реалізували чимало проектів в енергетиці. Ми працюємо з групою інвесторів, які вже багато років вкладають кошти в наші проекти. Зазвичай ми працюємо в різних країнах і беремося за проекти, які є складними для реалізації. Зокрема це проекти з певними інфраструктурними складнощами. Зокрема, зараз ми займаємося декількома проектами в Південно-Східній Азії, мова йде про отримання електроенергії з LNG.
Уточніть, в якій саме країні регіону реалізовується цей проект?
(Це питання було залишено без прямої відповіді. Компанія поки не розголошує цю інформацію, оскільки реалізація згаданого проекту, як і українського, знаходиться в стадії переговорів. Мова йде про будівництво електростанцій, які працюватимуть на LNG).
У випадку з Україною ми відштовхувалися від ситуації взаємин з російським "Газпромом" і з тими труднощами, з якими стикається країна, купуючи російський газ (Україна не купує газ безпосередньо з Росії з 2015 року, - ред). Спочатку ми створювали LNGE як компанію, яка могла б розвивати бізнес у зв\'язку з ситуацією низьких цін на газ в США, що відкриває великі можливості для експорту LNG. Україна виникла у фокусі нашої уваги на початку 2019 року. В цей час ми почали розглядати потенційні проекти, які могли б реалізувати з країною. До того ж, коли був підписаний тристоронній меморандум у вересні минулого року (про організацію поставок американського газу в українські ПСГ), ми побачили проект такого плану, який ми могли б розвивати до взаємній вигоді всіх сторін. Ми стали вивчати питання потреб України в газі, про яких обсягах поставки може йти мова.
Я мав можливість зустрітися безпосередньо з президентом Зеленським, представити йому цей проект: я почув його думку. Він сказав, що давайте продовжимо цю розмову, вам потрібно надалі вести переговори з міністром енергетики. Ми провели першу зустріч у міністерстві в грудні минулого року.
Ваша зустріч із Зеленським проходила в Україні або в США?
Це було в Україні, в Офісі президента. Цей проект також відповідає і цілям США, які зацікавлені в експорті скрапленого газу. Це важлива частина американської зовнішньої політики. Штати зацікавлені в сильній незалежній Україні і зокрема готові допомогти їй в питанні энергонезавимости, якої можна досягти, тільки покінчивши із залежністю від російського газу.
Для того щоб наш проект мав успіх, нас має підтримати уряд США. З цього питання ми зараз спілкуємося і з Держдепом, і з Міністерством торгівлі США, і з Міністерством енергетики. Наша мета – показати їм, як з допомогою цього проекту можна досягти реалізації стратегічних завдань в американській зовнішній політиці. Така підтримка нам необхідна, оскільки допоможе отримати фінансування (найдорожчих інфраструктурних об\'єктів, передбачених проектом) від державних фінансових інституцій "Ексімбанк" і Фінансової корпорації розвитку, з якими ми вже провели попередні переговори.
Наскільки я розумію, у вас вже є уявлення про те, які обсяги газу можуть поставлятися з США в Україну, назвіть їх? І дуже важливо – яку ціну піде мова, оскільки, згідно з розрахунками експертів, з якими ми спілкувалися (з урахуванням витрат на скраплювання і розрідження газу, транспортування), мова йде про не менш 180-200 дол. за 1 тис. куб м. Ця ціна відповідає вашим розрахунками?
Ми зараз говоримо про 5,5 млрд куб. м газу в рік. У нас немає чітко угоди за ціною – це предмет переговорів. Я можу говорити тільки про те, що ми пропонували Україні зі свого боку. Ціна, яку ми пропонуємо, в середньому буде більш сприятливою, ніж ціни спотових контрактів на хабі TTF (на підставі цін цього хаба в Україні розраховується ціна газового PSO для населення. Ціни хаба вважаються одними з найдемократичніших в Європі, – ред.). Якщо дивитися в перспективу, а ми розраховуємо, що у разі успішної реалізації проекту постачання почнуться не раніше 2023 року, то ціна, на яку ми виходимо в нашій моделі, буде більш конкурентноздатною в порівнянні з TTF, і до того ж вона буде менш волатильною.
Реалізація нашого проекту дозволить Україні уникнути небезпеки – країна нікуди не пішла від покупки "газпромівського" газу. Зараз Україна реимпортирует його, купуючи в інших країн, у тому числі з використанням механізму віртуального реверсу. Але якщо транзит російського газу в трубі припиниться, можливість для таких операцій зникне. Україні необхідна іншого плану інфраструктура.
Прим авт. Описаний Беном Бланшетом сценарій був би можливий, якби Україна не мала ні одного куба газу власного видобутку. Але це не так. Тільки за минулий рік Україна здобула 20,7 млрд куб. м природного газу. Якщо влада финализируют роботу з укладення Угоди про розподіл продукції з переможцями конкурсів, серед яких є й іноземні компанії, визначаться з проектами по розробці Чорноморського шельфу і також не будуть створювати законодавчих бар\'єрів, які б не сприяли робіт з розвідки і видобутку вуглеводнів на площах, проданих на аукціонах і діючих родовищах, протягом трьох років наша країна може значно наростити рівень власного видобутку, наблизившись до рівня споживання, який у середньому становить близько 30 млрд куб. м в рік.
Залишається відкритим питання, що робити з 5,5 млрд куб м LNG, що закуповуються в рамках 20-річного контракту, якщо він буде укладено, а обсяги власного видобутку виростуть? Консервувати свердловини, шукати ринки збуту в інших країнах або йти в Міжнародний арбітраж з американцями, доводячи, що, мовляв, уряд Шмигаля в 2020-му, можливо, і погарячкував?
Щодо ціни - наша пропозиція полягає в тому, щоб прив\'язати ціну газу до міжнародного визнаному хабу...
Мова про Henry Hub?
Так, про це хабі. І всі інші складові ціни – зрідження, транспортування в Європу, регазифікація і транспортування в Україну - будуть абсолютно прозорими для української сторони. На кожному етапі ми будемо показувати українській стороні, які ми маємо витрати на кожному з етапів і який наш заробіток. Буде реальне розуміння, скільки ми заробляємо і скільки коштують (послуги). У майбутньому українська сторона зможе проводити аудит усіх цих витрат. Ця прозорість буде закладена в контракті.
І все ж – ви можете назвати діапазон цін, про яких йде мова? Я розумію, що проект стартує тільки три роки, але оскільки залучені держоргани, держфінансування, великі інфраструктурні проекти, ви ж вважаєте для себе хоча б приблизно?
Ми показували свої розрахунки українській стороні, але мені здається, що буде більш продуктивно, якщо ми ці переговори не будемо вести в публічному просторі.
Добре, я називаю вам розрахунки наших експертів: 180-200 дол. за 1 тис. куб. м. Ця ціна дуже далека від тієї, на яку ви виходите, за вашими розрахунками?
Я точно можу сказати, що це завищена ціна.
Кількома реченнями опишіть модель, яку роль в ній відіграє польський інтерконнектор?
Давайте відштовхуватися від заводу зі зрідження газу в США.
Він буде зріджувати газ власної здобичі або обсяги, куплені на ринку у інших?
Ми вже про це говорили, і я повторюся. Я вважаю ефективною моделлю, коли ми видобуваємо частина власного газу, а частина докуповуємо на ринку. Однак, в будь-якому випадку, ця модель буде залежати від нашої домовленості за проектом з Україною.
Найважливіший питання – чи має Україна в рамках проекту взяти на себе зобов\'язання викуповувати певний обсяг газу? Про яку модель розрахунків у цьому випадку йде мова?
Ті обсяги, про які ми говоримо – 5,5 млрд куб. м в рік, - це те, що ми пропонуємо включити в контракт (обязующей закупівлі). Сценарій, при якому цей обсяг газу буде затребуваний у країні – нереалістичний. Також ми пропонуємо свою допомогу, однак якщо Україна захоче, вона може співпрацювати з цього питання з іншими компаніями – хеджувати цінові ризики (у разі провалу ціни, якщо LNG, що поставляється за контрактом з американською компанією, виявиться набагато дорожче трубопровідних поставок газу в Європі, - ред).
Наскільки розрахований контракт поставки 5,5 млрд куб. м LNG в Україну під обов\'язковий викуп держкомпанією?
Ми обговорюємо термін 20 років.
Які плани компанії щодо реалізації проекту польського інтерконектора і яка можлива роль України в цьому проекті?
Наша пропозиція полягає в тому, що зі свого боку ми повністю забезпечимо фінансування будівництва інтерконектора, а Україна не матиме фінансових зобов\'язань, якщо не виявить іншого бажання брати в цьому участь.
Але ж вартість проекту складає близько 200 млн дол. Потягнете?
Якщо ви подивіться на те, як фінансувалися аналогічні інтерконектори у Східній Європі, то будете мати гарне уявлення про те, як ми будемо фінансувати цей проект. Всюди, де мова йде про капіталомістких інфраструктурних проектах, як в Європі, так і в США – компанія, яка реалізує проект, робить початкові вкладення, а решта залучає кошти в кредитних установах. Ми вже проводили попередні переговори з американським "Ексімбанком", Міжнародною корпорацією розвитку, можливо, захочуть брати участь і європейські фінансові інституції, тому що у всьому світі ніхто не реалізує інфраструктурні проекти за власні кошти. Набагато економніше залучити кошти від кредитних установ, а якщо це держустанови – можна бути впевненим у наданні фінансування на хороших умовах.
Ділянка газопроводу близько Катовіце ви також готові добудувати? І чи обговорювали ви вже проект з Gaz-System, представниками польського уряду?
Ми проводили дуже попередні розмови з польськими партнерами. І так як ми розуміємо, на польській стороні потрібно добудувати дуже невелику ділянку газопроводу. Але, звичайно ж, ми будемо готові інвестувати в будівництво всієї інфраструктури, яка буде потрібна для цього проекту. Мова йде про будівництво нового газопроводу між газовим вузлом Германовице, починаючи від міста Страхоцина з польської сторони і сховища Більче-Волиця з української сторони. На прохання української сторони, ми вилучили цей пункт з меморандуму, оскільки польська ГТС не є компетенцією Кабміну.
Хто саме ті партнери, з якими ви попередньо говорили з боку Польщі? Gaz-System? Представники польського уряду?
В тому числі ми спілкувалися і з Gaz-System, але ми не можемо приступити до детальних переговорів, поки не отримаємо підтвердження зацікавленості української сторони у вигляді підписаного меморандуму про співпрацю. Зараз у нас є загальна оцінка проекту, але, звичайно, він потребує більш глибокого вивчення, зокрема технічної сторони. Це величезний ділянку роботи, але його потрібно буде виконати, так як ми хочемо бути впевненими, що отримуємо оптимальний проект, з яким згодні всі сторони.
Голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв засумнівався в адекватності запропонованого вами проекту. Чи зустрічалися ви з ним особисто або ж мали зустрічі з ким-небудь з представників "Нафтогазу" з питання співпраці в проекті? Як далеко зайшло партнерство з держкомпанією, що у них виникла настільки негативна реакція?
Я не уявляю, на якій підставі пан Коболєв прийшов до висновку про те, що ми не відповідаємо вимогам їх compliance. У нас ніхто (від "Нафтогазу") не просив ніякої інформації чи документів. Його заяви, які ми бачили в публічній сфері, не підтверджені жодними фактами. Якщо дійсно "Нафтогаз" буде нашою стороною в переговорах, я буду дуже радий можливості сісти з паном Коболевым, як от зараз з вами, і відповісти на всі його запитання. Коли ми працюємо з великими міжнародними банками, коли працювали з китайською державною корпорацією CNPC – ні в кого з них не було питань до compliance. Я абсолютно впевнений, що ми можемо заспокоїти пана Коболєва і його команду.
Розмовляла Олена Голубєва
Категория: Новости
Американська компанія хоче постачати скраплений газ в Україну. Пропонує контракт на 20 років і 5,5 млрд кубометрів щорічно