Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Як на ринку електроенергії виникла криза і чому влада все одно прийдуть до підвищення тарифів для населення


Опубликованно 08.07.2020 23:10

Як на ринку електроенергії виникла криза і чому влада все одно прийдуть до підвищення тарифів для населення

Влада повідомляє про кроки по врегулюванню кризи, загострення на ринку електроенергії в умовах значного падіння обсягів споживання за теплої зими і Covid-19. На минулому тижні уряд схвалив Меморандум про взаєморозуміння з інвесторами та виробниками "зеленої" електроенергії, а також вніс у Верховну Раду законопроект, який на законодавчому рівні закріплює його положення, зокрема, передбачає зменшення виплат зеленої генерації. Анонсовані урядом заходи лише частково знімають проблему, а в разі схвалення законопроекту в Раді допоможуть закрити не більше чверті обсягу дефіциту фінансових коштів у розрахунках на ринку електроенергії Втім, без радикальних кроків: скасування або переформатування PSO для населення, підвищення тарифу на передачу магістральними мережами, зміни держполітики у сфері продажів електроенергії, не розрубати Гордіїв вузол, впевнені експерти і учасники ринку. Якщо ж взагалі нічого не міняти, ситуація може призвести до ще більш серйозних фінансових ускладнень і погіршення ситуації на атомних електростанціях, банкрутства ГАРПОК, а також окремих виробників електроенергії, можливого арешту рахунків оператора системи передачі "Укренерго", у зв\'язку з зростанням його боргів. Влада повідомляє про кроки по врегулюванню кризи, загострення на ринку електроенергії в умовах значного падіння обсягів споживання за теплої зими і Covid-19. На минулому тижні уряд схвалив Меморандум про взаєморозуміння з інвесторами та виробниками "зеленої" електроенергії, а також вніс у Верховну Раду законопроект, який на законодавчому рівні закріплює його положення, зокрема, передбачає зменшення виплат зеленої генерації. Анонсовані урядом заходи лише частково знімають проблему, а в разі схвалення законопроекту в Раді допоможуть закрити не більше чверті обсягу дефіциту фінансових коштів у розрахунках на ринку електроенергії Втім, без радикальних кроків: скасування або переформатування PSO для населення, підвищення тарифу на передачу магістральними мережами, зміни держполітики у сфері продажів електроенергії, не розрубати Гордіїв вузол, впевнені експерти і учасники ринку. Якщо ж взагалі нічого не міняти, ситуація може призвести до ще більш серйозних фінансових ускладнень і погіршення ситуації на атомних електростанціях, банкрутства ГАРПОК, а також окремих виробників електроенергії, можливого арешту рахунків оператора системи передачі "Укренерго", у зв\'язку з зростанням його боргів.Як на ринку електроенергії виник гострий криза

Запущений в минулому році оптовий ринок електроенергії спочатку був обтяжений двома істотними зобов\'язаннями, які, як і очікувалось, призвели до значного спотворення його моделі і сприяли накопиченню 30 млрд грн поточної заборгованості відповідальної за розрахунок з державним "Енергоатомом", "зеленої генерацією" і продаж постачальникам універсальних послуг електроенергії за зниженою ціною (PSO) для населення ДП "Гарантований покупець" - ГАРПОК. Зниження споживання електроенергії за теплої зими і Covid-19 загострило ситуацію.

За оперативними даними, споживання електроенергії в Україні в квітні в порівнянні з березнем знизилася на 11% і становить 9028 млн кВт/год. Якщо порівнювати споживання у квітні поточного року з торішнім показником, то обсяг споживання знизився на 8%. При цьому падіння споживання відбувалося у всіх групах промислових споживачів, які купують електроенергію за ринковими цінами. У порівнянні з квітнем 2019 року, найбільший спад споживання стався в машинобудівній (-21%), транспортної галузі (-17%), металургії (-13%), а також у паливній галузі та комунально-побутовому секторі (по -12% у кожному). Населення, для якого діє пільгова ціна PSO, при цьому зменшило обсяг споживання на 1% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Ускладнював ситуацію карантин, введений у зв\'язку із загрозою поширення Covid-19, обмежив можливість роботи промислових підприємств, середнього і малого бізнесу, сфери послуг.

У червні ситуація не поліпшувалася. Протягом останнього тижня, 9-14 червня, на тлі ослаблення карантинних заходів і значного підвищення температури середньодобове споживання в робочі дні збільшилася в порівнянні з минулим тижнем на 3% (до 361,7 млн. кВт/год проти 351 млн кВт/год). Однак це на 6% менше, ніж в аналогічний період 2019 року (385 млн кВт/год). Незважаючи на зростання споживання електроенергії і у вихідні, в цілому 9-14 червня споживання (за оперативними даними) становила 2 млрд кВт/год, що на 13% менше, ніж в аналогічний період 2019 року (2,3 млрд кВт/год).

Внаслідок ситуації, що склалася виник значний профіцит електроенергії: всі виробники електроенергії були змушені скорочувати обсяги виробництва. Не знижували обсяги виробництва тільки виробники "зеленої енергії", які не несуть відповідальності за небалансы.

Держава викуповує у "зелених" всю вироблену ними електроенергію незалежно від того, чи буде її спожити. Також ВДЕ гарантована повна компенсація недоотриманого прибутку в разі можливих обмежень. Суми нарахованої їм компенсації (різниця між зеленим тарифом і ціною в сегменті "Ринок на добу вперед") розраховуються на підставі найвищих в Європі тарифів: 9,2-46 євроцентів/кВт/год (в залежності від типу енергооб\'єкта і дати його введення в експлуатацію).

За прогнозами Міненерго, в 2020 році сума виплат виробникам "зеленої енергії" складе понад 52 млрд грн (без ПДВ). Обсяг додаткової надбавки виробникам до рівня ринкової ціни складе 33 млрд грн.

Таким чином, значно розрослася за останні роки "зеленка" (потужність ВДЕ зросла на 30% (+0,3 ГВт) за 2017 рік, на 66% (+0,9 ГВт) за 2018 рік і майже в три рази протягом 2019 року - +4,3 ГВт) за фактом змушує представників інших генерацій обмежувати обсяги виробництва електроенергії. Адже фізично в ОЕС в кожен конкретний період має надходити рівно стільки електроенергії, скільки споживається, і навіть невелике відхилення від цієї рівноваги, яке тривало кілька хвилин, могло б стати причиною стрімкого погіршення операційної безпеки, призвести до блекауту. За дотриманням балансу стежить відповідальна за нього "Укренерго".

ГАРПОК в силу свого фінансового стану не може повноцінно розраховуватися з "зеленими" і станом на початок червня (за відпущену в 2020 році електроенергію) вже має 14 млрд грн. Прогнозується, що ця сума може зрости до 26 млрд грн, залежно від цін на ринку на добу вперед і курсу євро. "У відсотковому співвідношенні виробникам ВДЕ за лютий було сплачено 98% від обсягів генерації в звітному періоді, за березень – 10%, а за квітень – 5%", - повідомив 112.ua віце-президент Energy club Іван Григорук.

Фінансова ситуація ГАРПОК ускладнюється тим, що у зв\'язку з профіцитом виробництва електроенергії, у тому числі й атомної (за рахунок продажу якої в сегменті "на добу вперед" він повинен частково покривати дефіцит коштів на виконання PSO для населення та виплату компенсації "зеленим"), держоператор несе збитки. Для компенсації витрат ГАРПОК за ним законодавчо було закріплено право продавати 85% (нещодавно Кабмін зменшив до 80%) всього обсягу електроенергії, виробленої "Енергоатомом" на ринку "на добу вперед".

ГАРПОК купує електроенергію "Енергоатому" за 57 коп. за 1 КВт/год. Для розуміння ситуації: в сегменті ринку на добу вперед (на якому держкомпанія і могла продавати придбані за такою ціною обсяги) у квітні ціна досягала 1243 грн Мвт/год (1,24 грн за КВт/год), у той час як на ринку двосторонніх договорів (де до недавнього часу ГАРПОК торгувати не міг) доходила до 1125 Мвт/год. Нещодавно ГАРПОК вийшов і в сегмент двосторонніх договорів, але поки провів лише два малоуспішних з-за високої ціни аукціону на Українській енергетичній біржі (на них було продано лише 0,8% і 0,03%).

Протягом всього останнього часу у зв\'язку з профіцитом (перевиробництво "зелених" і "Енергоатому") ГАРПОК регулярно вивалювався з РСВ (ринок на добу вперед) на "балансуючий ринок" (покарання за перевиробництво), де змушений відпускати електроенергію зі значним (до 45% дисконтом). У квітні ціна на балансуючому ринку становила всього 695 грн/МВт год (69 коп. за КВт/год). За такою ціною її на балансуючому ринку підхоплювали ТЕЦ, які могли різко знизити вироблення електроенергії (розвантажитися). Вони дуже вигідно перепродували придбані на балансуючому ринку обсяги в сегменті двосторонніх договорів. Не менше половини цих продаються таким чином обсягів на балансуючому ринку викуповувалися "Центренерго", яка потім продавала їх компанії "Юнайтед енерджі" і феросплавним підприємствам Ігоря Коломойського, зазначають джерела 112.ua.

До речі, ситуація з профіцитом зберігається: за даними "Укренерго", протягом останнього тижня добові обсяги непроданої кінцевому споживачеві електроенергії в середньому складають близько 40 млн кВт/год. Ці обсяги також реалізовуються на балансуючому ринку. Ця ситуація цілком відповідає інтересам групи "Приват") викликала гостре невдоволення у найбільшого гравця на ринку електроенергії групи ДТЕК, адже крім теплової генерації, у холдинг входять і шахти, які в умовах, що склалися, були змушені терпіти збитки. Сформовані на РСВ та балансуючому ринку ціни вертикально-інтегрованої корпорації невигідні.

Фінансове становище ГАРПОК значно ускладнюється і тим, що, виконуючи PSO для населення (відпускаючи постачальникам універсальних послуг ПУУ електроенергію для забезпечення ціни на рівні 90 коп. для категорій, які споживають до 100 кВт, і 1,68 грн - понад цього обсягу), за вирахуванням тарифу на передачу магістральними і локальними (ВСР) мережами, і тариф за послуги ПУУ) ГАРПОК виходить на ціну в межах 10-20 коп. КВт/год. Тобто торговий баланс в цьому випадку виглядає наступним чином: купуємо за 56 коп., а продаємо за 10-20 коп. І це на тлі 13 коп. прибутку від продажів на балансуючому ринку. Звідки ж брати кошти для розрахунків у фіналі п\'єси з "Енергоатомом" і "зеленкою"?

На фінансове становище держкомпанії чинить серйозний тиск і проблеми в розрахунках "Укренерго" (який повинен компенсувати витрати ГАРПОК за розрахунки з зеленими з тарифу на передачу). У зв\'язку з недостатнім рівнем тарифу (який необхідно підвищувати, що визнала на прес-конференції 19 червня і міністр енергетики Ольга Буславец), а також через погіршення в карантин платіжної дисципліни (що призвело до системної кризи неплатежів) загальний борг "Укренерго" перед держкомпанією досяг 16 млрд грн.

Ця ситуація призвела до погіршення розрахунків з "Енергоатомом", який заявляв про дефіцит коштів на виплату зарплат, придбання палива для атомних блоків. За останніми даними, 8-12 червня загальний борг учасників ринку перед "Енергоатомом" становив 20 млрд грн, що стало причиною відставання від затверджених термінів реалізації основних будівельних робіт. Як влада збирається вирішувати проблему на ринку електроенергії

Влада вирішила почати з "зелених", причому, щоб уникнути судових розглядів зробили спробу зробити це полюбовно. Переговори про те, на яке зменшення "зелених тарифів" погодилися б учасники ринку, велися ще з жовтня минулого року. На минулому тижні ці складні переговори були фіналізовано – 10 червня Кабмін схвалив меморандум про взаєморозуміння з інвесторами та виробниками ВДЕ, згідно з яким передбачено зниження "зеленого" тарифу для сонячних електростанцій на 15%, для вітрових – на 7,5% (глава НКРЭКУ Валерій Тарасюк виступав за більш радикальне зниження: на 30% для СЕС та 15% для ВЕС. Зокрема, про це він заявив в недавньому інтерв\'ю цензор.net.

За умовами меморандуму, з 31 липня припиняється будівництво нових СЕС, а також вводяться обмеження на будівництво ВЕС (після завершення вже початих проектів). Передбачена фінансова відповідальність за небалансы.

Держава, в свою чергу, взяла на себе зобов\'язання протягом IV кварталу погасити 40% від суми заборгованості перед "зеленими", а інше виплатити рівними сумами - по 15% щоквартально - в 2021 році.

Однак і тут все непросто: для реалізації в практичній площині передбачених у меморандумі (сам по собі необязывающий документ) положень, необхідно прийняття законопроекту. 15 червня проект закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії був зареєстрований у Раді (в минулу п\'ятницю документ був схвалений Кабміном).

Документом, зокрема, передбачається: зменшення розмірів "зелених" тарифів з 1 липня 2020 року для об\'єктів, введених в експлуатацію з 1 липня до 31 грудня 2019 року, для СЕС більше 1 МВт - на 15%, для СЕС менше 1 МВт - на 10%, для ВЕС - на 7,5%; зменшення розмірів "зелених" тарифів з 01.07.2020 для СЕС і ВЕС, введених в експлуатацію з 01.01.2020, на 2,5%; встановлення граничного розміру "зеленого" тарифу для об\'єктів відновлюваної електроенергії, які введені в експлуатацію до 30.06.2015, що дозволить зменшити розмір "зелених" тарифів для таких об\'єктів до 52%; обмеження термінів введення в експлуатацію нових СЕС для отримання "зеленого" тарифу шляхом зменшення з 01.08.2020 розмірів "зеленого" тарифу для деяких об\'єктів на 50%; введення з 2022 року (50% - в 2021 році) повної відповідальності за небаланс своїх фактичних та прогнозних графіків виробництва електроенергії для всіх виробників ВДЕ, що створює для таких суб\'єктів економічні стимули для підвищення точності прогнозування своїх графіків відпуску електричної енергії та буде сприяти розвитку сектора балансуючих потужностей. При цьому розмір допустимої помилки прогнозування буде становити: для ВЕС – 10%, для СЕС – 5%.

Законопроект також уточнює багато пунктів щодо процедур організації та проведення аукціонів з розподілу квоти для підтримки "зелених". Самі аукціони, як уточнила прес-конференції Буславец, будуть проводитися вже з 2021 року. Обов\'язковою умовою для їх проведення буде визначення квот (максимальний обсяг потужності нової "зеленки"), які будуть визначені у двомісячний термін після прийняття законопроекту.

Однозначного схвалення запропонованих (і закріплених у законопроекті заходів) з боку учасників ринку законопроект не зустрів. Частину вважають їх прийнятним компромісом, але чимало й тих, хто критикує запропоновані урядом зміни правил гри на зеленому ринку. 9 червня понад 50 інвесторів у проекти СЕС (сукупно інвестували в ВДЕ 350 млн євро) спільно з Асоціацією сонячної енергетики звернулися до президента Володимиру Зеленському, Верховній Раді та Кабміну з повідомленням про те, що вони не підтримують запропоноване Меморандумом скорочення в односторонньому порядку терміну дії договорів prePPA (попередня угода купівлі-продажу електроенергії за "зеленим тарифом" (Power purchase agreement) до введення об\'єкта енергетики в експлуатацію і отримання "зеленого тарифу" на тлі того, що уряд досі не затвердив квоти і не призначив "зелені" аукціони. Також інвестори повідомили про намір через суди добиватися погашеннями перед ними заборгованості з боку ГАРПОК.

Під час голосування за підписання Меморандуму деякі члени Європейсько-українського енергетичного агентства (ЄУЕА) не погодилися з його умовами або утрималися, йдеться в прес-релізі Асоціації наданому 112.ua.

Оскільки більшість членів асоціації підтримали меморандум, Асоціацією було прийнято рішення приєднатися до його підписання, сказано в повідомленні. "Проти інвесторів грали держава і час, що дуже послаблювало їх переговорну позицію. У ситуації 90% неплатежів з боку ГАРПОК протягом декількох місяців багато інвестори просто не могли дозволити собі розкоші чекати до осені, оскільки до цього часу вони могли збанкрутувати. Не у всіх достатньо ресурсів підтримувати свій бізнес три-чотири роки до моменту отримання компенсації через арбітражі", - заявив член ради ЄУЕА Юрій Кубрушко. Запропоновані урядом заходи лише частково вирішують проблему

Експерти і учасники ринку сходяться на думці, що запропоновані заходи навіть у випадку оперативного прийняття законопроекту № 3658 в Раді лише частково вирішать проблеми. Хоча ясно, що і процес прийняття документа буде непростим і може затягнутися, адже навіть обговорення незобов\'язуючої меморандуму тривало з жовтня минулого року і стало причиною таких гарячих дискусій! У Міненерго також визнають, що у разі схвалення законопроекту проблемна заборгованість, яка в разі повної бездіяльності може зростати зі швидкістю 60 млрд грн в рік, зменшиться всього на 7 млрд грн за рік.

Без радикальних заходів поліпшити ситуацію серйозно не вдасться. Energy Club стверджує, що підписання Меморандуму не вирішує в цілому проблемних питань, які накопичувалися роками, як для ВДЕ, так і для ОЕС України. Для виходу з кризового стану необхідно приймати комплексні рішення, які б враховували оптимальну роль усіх учасників надійної роботи ОЕС України, підкреслюється, зокрема, в повідомленні профільного об\'єднання.

Учасники ринку заявляють, що, зокрема, однією з найбільш ефективних заходів міг би бути перехід до моделі фінансового PSO, в результаті якої "Енергоатом" міг би безпосередньо продавати постачальникам універсальних послуг електроенергію (на неї припадало всього до 50% у структурі обсягу продажів, інше держкомпанія продавала б на вільному ринку). Це зняло б значне навантаження з ГАРПОК і підвищило ліквідність "Енергоатому". Також можливий варіант, що "Енергоатому" дозволять 100% своєї електроенергії продавати на вільному ринку, фінансово (а не товарній електроенергією) компенсуючи PSO для населення.

Відповідаючи на питання 112.ua на якій стадії нині рішення про перехід до моделі фінансового PSO, на прес-конференції міністр енергетики Ольга Буславец повідомила, що міністерство працює над переходом до такої формі і вважає її ефективною. Вона уточнила, що перед ухваленням рішення "НКРЭКУ повинна здійснити комунікацію з цього питання з Секретаріатом енергетичного співтовариства та подати міністерству свої пропозиції, які будуть імплементовані в постанові Кабміну". На нинішньому етапі поки тільки здійснена комунікація між міністерством і НКРЭКУ. Експерти не сумніваються, що таке рішення викличе (як і викликало в минулому році перед запуском ринку електроенергії) потужний опір з боку олігархічних груп, контролюючих генерації з більш високою, ніж у "атома", собівартістю. Так що надії на таке рішення мало.

Найбільш радикально вирішити питання міг би тільки повна відмова від покриття PSO населенню. За даними джерел 112.ua в енергокомпаніях держсектора, такий крок влада навіть не розглядає поки що. "На сьогодні неможливо одночасно скасувати PSO для населення", - сказала Буславец, відповідаючи на питання 112.ua про те, чи готова влада до такого радикального рішення. Міністр зазначила, що в ухваленні рішення буде орієнтуватися на висновки регулятора – НКРЭКУ. Відзначимо, що комісія також не готова до повного скасування PSO для населення, хоча її нинішній голова Валерій Тарасюк неодноразово наголошував про необхідність такого кроку: нещодавно комісія заявила, що в тому числі розглядається часткова відміна PSO для споживачів, які споживають до 100 кВт/год і платять, відповідно, не 1,68 грн, а 90 коп. На офіційний запит 112.ua від 27 травня про те, коли може бути затверджена ця норма, в НКРЭКУ пообіцяли відповісти не пізніше 25 червня поточного року. Не дала чіткої відповіді на питання і Буславец.

В якості заходів з порятунку ситуації міністр зазначила та необхідність підвищення тарифу "Укренерго", який зараз дозволяє компенсувати тільки близько 30% місячної потреби в коштах ГАРПОК (щодо виконання спецобязательств перед виробниками ВДЕ). Як повідомляла прес-служба "Укренерго", у тарифі на передачу щомісяця на цю статтю витрат передбачено 700-800 млн грн, тоді як ГАРПОК виставляє 2-2,5 млрд грн.

В цілому висновки можна робити лише невтішні: борги ростуть, криза поглиблюється, ліквідність підприємств ринку електроенергії погіршується, але влада не робить ніяких конкретних кроків. Демонструють тільки хороше розуміння ситуації, проекти постанов і законів, необов\'язкового меморандуми і декларації про наміри. Ситуація може закінчитися плачевно: погіршення положення "Енергоатому" з усіма витікаючими наслідками, банкрутством ГАРПОК і низки приватних виробників електроенергії, арештом рахунків "Укренерго" до забезпечення судових рішень за невиплаченими боргами.

Олена Голубєва



Категория: Новости

Як на ринку електроенергії виникла криза і чому влада все одно прийдуть до підвищення тарифів для населення


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.