Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Закриті на ключ, але працюють для своїх. Хто обходить заборону влади на роботу під час карантину


Опубликованно 07.07.2020 08:15

Закриті на ключ, але працюють для своїх. Хто обходить заборону влади на роботу під час карантину

З 17 березня в Києві заборонена господарська діяльність, в тому числі і роздрібна торгівля, при якій передбачається прийом відвідувачів. Заборона торкнулася більшість закладів харчування, торгові центри, а також дрібний бізнес.

Обмеження не стосуються торгівлі продуктами, паливом, засобами гігієни, ліками. Також дозволена банківська і страхова діяльність. Крім того, закрито метро, заборонені міжміські перевезення, а в громадський транспорт дозволено впускати максимум по 10 чоловік і лише в масках. Подібні запобіжні заходи діють майже у всіх регіонах України.

Але прислухався бізнес до забороні влади? 112.ua заглянув в київські заклади і прокотився громадським транспортом, щоб це з\'ясувати.

Транспорт. Що стосується маршруток, то всі, хто 18 березня виходив на вулицю, були свідками того, як виконується постанова КМДА. В районі Борщагівки обмеження певною мірою застосовували 429 і 442д. В годину-пік в транспорт запускали по 10 чоловік. Правда, маски, наявність яких для проїзду з сьогоднішнього дня обов\'язково, помічені не у всіх.

А ось 411 і 401 маршрутки, а також трамваї і автобуси вранці забиті вщерть. Втім, така ситуація була прогнозованою, адже після закриття метро в Києві люди пересіли на громадський транспорт. Деякі пасажири дихають один на одного через засоби захисту, інші ж постанову ігнорують.

Контролер трамвая їде в марлевій пов\'язці, водій - без будь-яких засобів захисту. Без масок - 80% пасажирів.

Пасажир Олексій, стоїть на автобусній зупинці, при нас одягає не тільки респіратор, але і гумові рукавички. Від фото відмовляється, але скаржитися на перевізників не перестає.

“Тільки що бачив, як у людини не виявилося маски, і водій його висаджувати не став, лише зробив зауваження, і то собі під ніс. Водії розуміють, що сьогодні маски в дефіциті. Так і обмеження по 10 чоловік - це удар і по його заробітку. Але і про людей треба подумати", - говорить співрозмовник.

Заступник голови КМДА Микола Поворозник заявляв, що поліція і санітарні служби відстежать дотримання приписів. Поки практика показала, що у держави немає можливості впровадження своїх жорстких заборон. За словами жителів Харкова і Полтави, там ситуація краща. Поліція і контролери стежать за тим, щоб більше 10 осіб у транспорті не їздило. Тим не менш, були винятки і там.

Міжміські перевезення зупинилися, але не повністю: на Вокзальній є й нелегальні пропозиції. А на сайтах з розміщення безкоштовних оголошень активізувалися приватники. Вони пропонують поїздки невеликими групами по 3-6 чоловік), побоюючись потрапити під заборону про скупченні більше 10 людей.

Торгові центри. Всі великі ТЦ вивісили на своїх сторінках в соцмережах оголошення про те, що працюють в обмеженому режимі: відкриті у них тільки продуктові магазини, аптеки, зоотовари. Тим не менше, користувачі соцмереж писали, що у ТРЦ "Гулівер" продовжують працювати ювелірні магазини і магазини одягу. Крім того, дрібні торгові центри у віддалених районах Києва теж продовжують діяльність. Це стосується і ТЦ "Відрадний". Більше 15 торгових точок, на момент нашого візиту були відкриті.

Кінотеатри не працюють, а їх співробітників повідомляють про звільнення. "Мультиплекс", за даними деяких його працівників, які побажали залишитися анонімними, скоротив персонал в Полтаві майже вдвічі.

Зате у кого немає проблем з карантином, так це у стоматологій. Адміністратор однієї з них розповідає, що запис є на кілька днів вперед. З одного боку, функціонування таких установ представляється необхідним, так як зубний біль терпіти весь карантин неможливо. Але стоматології як приватні клініки та суб\'єкти господарювання мають на увазі прийом пацієнтів, хірургію. Лікар за день може обслужити мінімум 5 пацієнтів, що загрожує поширенням епідемії. Юристи розповідають, що їх робота - також під забороною, який, щоправда, виповнюється слабо.

Кияни діляться інформацією про те, що точки обслуговування мобільних операторів не закрилися. Один з операторів написав на своїй сторінці в соцмережі про те, що робота призупинена "частково". Те ж стосується і великих магазинів техніки.

А ось малий бізнес виявився набагато відповідальніше. Майстер з виготовлення ключів вивісив таке оголошення.

Втім, даний підхід показали далеко не все.

Три з трьох квіткових яток проігнорували карантинні заходи.

“А хіба це на нас поширюється? Це правило тільки для кафе і торгових центрів. Ми ж працюємо, так би мовити, на винос", - каже дівчина в захисній масці.

Тим не менш, юристи кажуть, що з квітковими магазинами якраз все зрозуміло - їх діяльність до 3 квітня обмежена.

Магазини з товарами для риболовлі теж продовжують працювати, незважаючи на заборону. На вікні вивіска - "відкрито".

Спортклубам теж заборонено працювати. Тренера з Києва і Полтави розповіли про те, що мінімум два тижні будуть без роботи. Клуби розуміють небезпеку ситуації, так як постійна обробка тренажерів не дуже рятує від поширення інфекції. На металі бактерії зберігаються протягом декількох годин, а постійно переривати роботу спортзалів неможливо.

Але деякі з них продовжують працювати таємно. Вони створюють групи для своїх клієнтів в соцмережах, де поширюють інформацію своєї діяльності.

Також у соцмережах люди скаржилися на мережу "Спортлайф", яка ще до нової постанови не забезпечила працівників засобами захисту, а також відмовлялася запровадити тимчасову заморозку абонементів на час карантину безкоштовно. Послуга коштувала 125 гривень.

Враховуючи масштаби мережі і кількість клієнтів, це непогані гроші. Тому деякі українці звернулися в Госпотребслужбу. Після цього "Спортлайф" все-таки ввів безкоштовну заморозку абонементів.

Перукарські не працюють, але їхні співробітники пропонують виїзд на будинок. Деякі косметологічні заклади, за методом спортклубів, працюють "для своїх". Наша співрозмовниця знімає місце в салоні і, відповідно, ризикує потрапити на штраф. Тим більше, що Зеленський чітко озвучував заборона для роботи таких установ.

"Особливий режим роботи" і сервісних центрів по ремонту техніки.

Дзвонимо у дзвінок. Виходить молодий чоловік років 30, підозріло оглядає відвідувача на предмет наявності обладнання і проводжає в окрему кімнату зі зламаними гаджетами. З одного боку, ризик заразитися тут мінімальний, так як немає відвідувачів. Але вірус деякий час зберігається і на поверхнях. Так як сервісний центр приймає відвідувачів, фактично він порушує закон.

Що стосується адміністративних послуг, то всі вони повинні бути заморожені. У Київській міській держадміністрації, сервісних центрах МВС та центрах з надання адміністративних послуг спрацьовують автовідповідачі.

Соцслужби не приймають громадян: можна залишити заяву онлайн або в спеціальних скриньках на вході в приймальні.

Дзвонимо в один із столичних Рагсів. Там нам повідомляють, що шлюборозлучні процеси поки теж заморожені, але народження і смерть зареєструвати не відмовляються.

Також звертаємося на гарячу лінію державного підприємства "Документ" з проханням роз\'яснити, чи можна під час карантину оформити біометричний закордонний паспорт. У нас ввічливо розпитують про те, в якому місті та районі знаходимося, а потім запрошують відвідати торговий центр. Карантинні заходи оператор ніяк не коментує. На сайті ж спливає повідомлення про доставку документів на будинок: громадян просять бути свідомими.

“Органи держвлади, всі місцеві адміністрації працюють, хоча працювати не повинні. Вони нам кажуть: а хто буде виконувати функції держави? Ми поки з\'ясовуємо законодавчі нюанси", - розповідає керуючий партнер Bires Law Firm Роман Шахматенко.

Дитячі садки, які працювали до вчорашнього дня, закрилися. Але на сайтах з безкоштовними оголошеннями знаходимо лише пропозиції від нянь, які організовують приватні групи. Юристи пояснюють, що така діяльність не є законною. Більш того, якщо буде підтверджено, що організатор бере з батьків дітей гроші за такі послуги, його може чекати кримінальна відповідальність.

Мешканці Львова в соцмережах теж рапортують про те, що всі освітні установи закриті. Але деякі з них зіткнулися з іншими проблемами, зокрема - з відшкодуванням оплати послуг.

“Два приватних садочка у Львові закрилися на карантин, але гроші переносити на квітень також відмовилися. Обіцяють перерахувати тільки за харчування (це 900 гривень з 8 тисяч за місяць), не розповідають, торгуються вони зі своїми орендодавцями. Мій персональний рекорд - за 2 дня в садку віддати 8 тисяч. Гроші так і не повернули. І у знайомих таких випадків теж багато", - розповідає 112.ua мешканка Львова Оксана Хвалева. Як працюють ті, кому це дозволено

Кожна друга шаурмичная і кожен третій магазинчик з випічкою працюють.

З одного боку, це роздрібна торгівля продуктами харчування, яка дозволена, а з іншого - вони фактично все одно займаються прийомом відвідувачів. Але юристи кажуть, що така практика швидше законна, ніж ні, так як кафе і ресторанам дозволено працювати на винос їжі.

У кав\'ярнях нам розповідають, що присісти за столик можна.

“Власник боїться, що повісять штраф, тому ми будемо в перспективі повністю закриватися. Залишиться працювати тільки друга кав\'ярня на винос, а ми - на замок", - розповідає бариста.

Правда, в одній з мереж громадського харчування погодилися таємно надати зал в оренду на банкет. Через знайомих виходимо на адміністратора ресторану, і той повідомляє, що такий варіант можливий, якщо нас влаштує, що по приходу двері будуть закриті на ключ, а гостей буде менше 10.

Магазини типу "Все по ... гривень" відкриті, так як продають господарські товари.

Такі мережі, як Watsons, Eva, Cosmo, продають ще й гігієнічні товари, так що вони теж продовжують роботу - це цілком законно. Треба зазначити, що бізнес в основному працює в медичній захисту, але конкретно в цих мережах більшість співробітників - без масок.

Банки заборона обійшов. Державні установи, такі як "Ощадбанк" і "ПриватБанк", просять, щоб у відділеннях було не більше 10 осіб, в деяких випадках - не більше 5. Біля дверей більшості фінустанов - черги, людей впускають по одному. Раз на добу впроваджено санітарний перерву. Також "Приват" планує не працювати у вихідні. Крім того, деякі банки, такі як "Альфабанк", обмежили видачу готівки з-за підвищеного попиту.

Відмовляються міняти великі суми і в пунктах обміну валют, які поки продовжують свою роботу. На сайтах з розміщення безкоштовних оголошень можна побачити, як цим користуються спекулянти.

У телеграм-каналі автора пропозиції виявляється, що гроші - липа. В профілі пишуть, що купюри надруковані на обладнанні на окупованій території, а "відрізнити їх від оригіналу може тільки банківський експерт".

Ломбарди відкриті, як і установи, що видають микрозаймы. Знімати в таких приміщеннях заборонено, а охоронці натякають, що представники мереж не надто налаштовані на розмови з пресою. Згідно впровадженим КМДА правилами, в законності їх роботи до 3 квітня також є сумніви.

Та ж ситуація, що і з держбанками, повторюється на "Новій пошті" і в деяких відділеннях "Укрпошти". Люди стоять в черзі на відстані один від одного. Що стосується законності роботи пошти на час карантину, в особливості - приватної, то нові правила виписані нечітко, тому що юристи не можуть коментувати дане питання.

У відділенні всі цивільно - працівники в масках, а клієнтів не допускають ближче, ніж на 2 метри до прилавка. Але працюють співробітники без рукавичок. Так що, наскільки насправді допоможуть такі заходи, - невідомо.

Вільно працюють нотаріуси. Представник професії після нашого дзвінка пояснює, що він - приватна особа, яка займається незалежною професійною діяльністю, а не суб\'єкт господарювання, і йому ніхто не може заборонити працювати. Це підтверджують і юристи. Їх карантин теж не стосується. Що загрожує тим, хто порушив заборону

Що стосується перевірок і поліції, то поки патрулі ми не зустріли. Мабуть, бізнесу дають час на розкачку.

Згідно з новим законом "про коронавирусе", порушників карантину загрожує штраф від 17 до 34 тисяч гривень. Крім того, дії бізнесу можуть підпадати під ще більший штраф, якщо вони "свідомо приведуть" до зараження інфекцією оточуючих. У такому разі штраф може зрости до 51 тисячі гривень, а порушника можуть позбавити волі на строк до трьох років.

Раніше такою статтею залучали тільки спеціальних суб\'єктів, тобто, наприклад, лікарів, але в новому законі це не виписано. По суті, оштрафувати квітковий кіоск можна і на 51 тисячу гривень, так як мова йде про свідомих антикарантинных діях. Наслідки продажу заражених тюльпанів можуть бути смертельними, а це вже санкцію від 5 до 8 років в\'язниці. Юристи, правда, не вірять в реальність тюремних термінів і вважають, що подібні штрафи повинні просто залякати бізнес. Вони також закликають не піддаватися паніці в випадку перевірок.

“Важливо розуміти, що адміністративна відповідальність чекає не на місці і не в райвідділі. Складається протокол, відправляється в суд. Штраф загрожує лише після судового процесу, на якому будуть надані обвинувальна інформація, фото, відео. Точно так само, як це відбувається і з арештом нетверезого водія", - каже юрист Юрій Білоус.

Так що, якщо ви продовжили роботу на час карантину, а поліцейські вимагають сплатити штраф, не варто панікувати. Потрібно ще довести, що ви маєте відношення до продажу.

Чи оштрафують клієнта, якщо він скористається послугою незакрывшегося салону або спортзалу? Поки - ні. Але в майбутньому це гіпотетично можливо, так як закону суб\'єкт - загальний, а не спеціальний (хоч це детально і не виписано). А враховуючи те, що в деяких областях запроваджено режим надзвичайної ситуації, шанси на це зростають.

За підсумками нашої перевірки у столиці виявилися кілька свідомих порушників, так і несвідомі. А це вже прорахунок київської влади, які не провели для бізнесу досить роз\'яснювальних робіт.

Будьте пильні, захищайте свої права і дотримуйтесь законів.

Ганна Пєшкова



Категория: Новости

Закриті на ключ, але працюють для своїх. Хто обходить заборону влади на роботу під час карантину


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.