Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Шмигаль на паузі: Звільнять чи прем\'єра?


Опубликованно 06.07.2020 03:15

Шмигаль на паузі: Звільнять чи прем\'єра?

4 червня Верховна Рада не затвердила програму уряду. Документ відправили на доопрацювання. Для будь-якого прем\'єр-міністра України неутвержденная програма – поганий знак. Без неї він втрачає право на річний імунітет. Але необов\'язково отримує квиток на вихід. Законодавство в частині відставки глави уряду прописано таким чином, що президент може грати з прем\'єром, як кіт з мишею. Сьогодні в ролі Тома і Джері – Зеленський і Шмигаль. І це тільки перші кадри мультфільму. У всьому винен коронавірус

Програма діяльності Кабінету міністрів потребує доопрацювання, оскільки вона була розроблена ще до пандемії коронавіруса і не враховує введення обмежувальних заходів і втрат економіки, сказав під час поїздки в Хмельницьку область президент Володимир Зеленський.

А пряма мова прозвучала так: "Програма уряду була розроблена, але ніхто не очікував коронавіруса. Тому він (Шмигаль) звернувся до людей і сказав: у нас коронавірус, карантинні заходи, і програма уряду повинна була змінитися через Covid-19. Треба її відновити", – зауважив Зеленський.

Іншими словами, президент прем\'єра підтримав. Нібито... Мовляв, нічого страшного, алгоритм дій є, його треба синхронізувати з витратами на "корону". Втім, так само Зеленський підтримував і Гончарука, коли виник скандал з плівками, тобто записами, на яких колишній глава уряду відгукувався про президента аж ніяк не компліментарно. Дуже скоро після демонстративної підтримки і змусили Гончарука писати заяву на відставку.

Колись так само з Віктором Ющенком (в іпостасі прем\'єра) грав і Леонід Кучма. Його фраза, сказана ще в доинтернетные часи, не збереглася в анналах Гугла. Але очевидці не дадуть збрехати: на всі закиди щодо необхідності звільнити Ющенка Леонід Данилович відповідав так: "Він людина молода, нехай працює". А Рада тим часом вже готувала резолюцію про недовіру Кабінету міністрів.

Саме так: щоб бути заміщених на посаді, прем\'єр-міністр України повинен: а) померти або б) викликати невдоволення президента, який "нагне" Ради, а Рада напише "недовіра". Хоча при президентові Зеленском був винайдений третій спосіб: тиск на небажану персону.

Як справедливо зауважує в розмові з 112.ua політолог Кирило Сазонов, попередникові Шмигаля Олексію Гончаруку річний імунітет не допоміг – його змусили подати у відставку навіть попри те, що його програма діяльності уряду була прийнята.

Тобто сама по собі програма діяльності – ще не панацея. Не вона буде вирішувати долю прем\'єра Шмигаля. Але що тоді її вирішить? Разом з експертами ми напрацювали чотири варіанти того, що зараз стримує відставку чинного глави уряду і що може її прискорити. Версія перша. Просто погана робота

Кирило Сазонов говорить нам про те, що Шмигаль дійсно погано (або, скажімо так, недостатньо добре працював. "Програма дійсно недопрацьована. Вона може бути бюрократичною, нудною, але вона повинна бути чіткою", – переконаний експерт. "Якщо уряд не здатний працювати, воно йде. Але рішення буде за Верховною Радою, а вона буде орієнтуватися на позицію президента", – додає Сазонов.

Втім, заспокоює він, "про відставку не йдеться, адже призначають нових міністрів".

"І все ж Шмигаль - прем\'р сильніше, ніж Гончарук, – каже Сазонов. – Тому що коли Гончарук прийшов на посаду, він примудрився вбити економіку, яка зростала досить швидко. Якщо не помиляюся, мова йшла про 4,6% зростання. Шмигаль ж прийшов перед пандемією, на зовсім інші умови. Так чи інакше, але він впорався. А як надалі будемо виходити з коронавирусного кризи – подивимося". Версія друга. Позиція парламенту

"Парламент не проголосував за програму, тому що не хоче розділяти з урядом його відповідальність і навмисно тримає його в підвішеному стані, аби в будь-який момент його можна було відправити у відставку. Хоча уряд без програми – це, звичайно, нонсенс. Бо над чим в такому разі зараз працює парламент?" – запитує директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

Він говорить, що парламент без синергії з урядом "буде працювати в ручному режимі, і про виконання ним якихось тактичних чи стратегічних завдань не буде йтися взагалі". Навіщо це потрібно парламенту? Бо таким чином "буде відбуватися зниження рівня довіри до уряду, який буде грати роль поганих бояр за доброго царя".

Одним словом, кожен насамперед буде рятувати свою шкуру: парламент – свою, а уряд – свою. Адже і над парламентом час від часу нависає загроза дострокового розпуску. А оскільки м\'яч на полі гри парламенту (а не навпаки), він його отпасует куди захоче.

Втім, голова фракції "Слуги народу" Давид Арахамія заспокоює: відставки Шмигаля чекати не варто. "Шмигаль працює, зараз кризова ситуація", – говорить він.

Але керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов вказує на одну промовисту деталь: програма дій уряду недарма не пройшла горнило профільного комітету ВР. А його, нагадує експерт, контролює монобольшінство. "Тобто депутати чекали сигнал Банковій, а оскільки президент не став на них тиснути, було очевидно, що підтримки вона не знаходить. А без програми уряд – кульгава качка", – зазначає Золотарьов. Версія третя. Все вирішать вибори

Власне, третя версія є підвидом другий. Тільки акцент у ній з дій парламенту перенесено на інтереси президента. Андрій Золотарьов припускає, що все вирішиться восени, тобто після місцевих виборів, запланованих на жовтень, а також під кінець фінансового року, коли стане зрозумілим, з яким дефіцитом бюджету ми його завершуємо.

"Відставка прем\'єра можлива восени, саме тоді ми отримаємо всі наслідки кризи. Тоді і почнуться пошуки козла відпущення. Олігархи будуть щасливі повісити негатив на Зеленського, а Зеленський, якщо він тільки не політичний самогубець, буде шукати, на кого б йому в свою чергу перекинути цей негатив", – говорить він.

Експерти в цілому одностайні в тому, що тасування кадрової колоди – для Зеленського свого роду сублімація. Він не має інших рішень, як тільки займатися показовими звільненнями. І Шмигаль, безперечно, також стоїть у черзі потенційних безробітних. Причому поставили його туди вже в день призначення. Версія четверта. Фактор Ахметова

"У Шмигаля немає підтримки в Раді, на яку він міг би сподіватися. Відбувається поляризація груп впливу всередині "Слуги народу", і кожна з таких груп хоче, щоб її прагнення були реалізовані в Кабміні. А Кабмін поки що відстоює інтереси тільки однієї групи впливу – групи Ахметова, яка навіть не представлена в парламенті", – переконаний заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

При чому тут Ахметов? Все просто. "Саме завдяки діяльності цього уряду у нас чомусь почали зупиняти атомні станції, які виробляють дешевшу енергетику, для того щоб виробляла енергію мережу ТЕС і ТЕЦ, яка належить Ахметову", – пояснює Петренко.

У країні дійсно зупинені три блоки потужністю 3000 МВт, а також зменшено виробництво ще на п\'яти діючих енергоблоках АЕС. Причин такого рішення нібито дві: профіцит електроенергії, яку виробляють АЕС, та перехід на більш екологічні варіанти – так звану "зелену" енергетику.

Але зелена вона не тому, що пов\'язана з Зе-командою. Замовлення на зупинку АЕС виходить не з Офісу президента, але президент, спостерігаючи за розвитком подій, повинен був би сказати своє слово, вважає Андрій Золотарьов.

"Це був той момент, коли президент повинен був втрутитися. І, як мінімум, пояснити уряду, що наслідком його дій буде підвищення тарифів на електроенергію для населення. А хто виграє? Ахметов? Але якщо вже затягувати паски, то це повинні робити всі, а не пересічні громадяни, які забезпечать олігарху прибутку на колишньому рівні", – говорить експерт.

А тим часом з-за зв\'язки з Ахметовим прем\'єр Шмигаль відчуває себе достатньо впевнено, каже Богдан Петренко. "І хоча без затвердженої програми Шмигаль не отримує свій річний імунітет, просто так писати заяву на звільнення, як Гончарук, він не стане – за ними маячить тінь значного людини", – стверджує він.

Цікаво, що цього "значного особи" зараз згадують ще в одному контексті. Ще з лютого циркулюють чутки про те, що Рінат Ахметов запропонував спікеру ВР Дмитру Разумкова разом іти на парламентські вибори. За словами інсайдерів, обидва фігуранти вже зараз ділять майбутній список. Правда це чи ні, але розмови на цю тему пожвавилися з настанням літа. Тому прем\'єр Шмигаль, можливо, не самотній у пошуках прихильності відомого олігарха. Не самотній він і в ряду претендентів на урядове крісло. Хто наступний?

112.ua намагався з\'ясувати в експертів, хто прийде на зміну Шмыгалю, якщо той таки буде змушений піти у відставку. Однак ніхто не ризикує робити конкретні припущення. "Враховуючи особистості Гончарука та Шмигаля, наступним прем\'єром може стати будь-який з половини населення України. Зокрема, і якась зовсім маловідома постать. Але якщо криза буде поглиблюватися, можна буде очікувати повернення того чи іншого важкоатлета", – говорить Руслан Бортник.

Цікаво, що ніхто не бачить "новим Шмыгалем" Міхеїла Саакашвілі. А він, безперечно, має відповідні амбіції. Але до отримання цієї булави грається лялькової, тобто розвиває потроху тіньовий Кабмін, про що ми вже писали.

Втім, поки що прем\'єр у нас є. Пораховано, що довше за всіх на цій посаді перебував у свій час Микола Азаров, а найменше – Олексій Гончарук. Якщо включити турборежим, Шмигаль може побити рекорд Гончарука, але час для цього, судячи з усього, ще не настав.

Наталія Лебідь



Категория: Новости

Шмигаль на паузі: Звільнять чи прем\'єра?


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.