Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Право вибирати постачальника і підвищення цін: Що дасть українцям відкриття ринку газу для населення з 1 липня


Опубликованно 04.07.2020 13:40

Право вибирати постачальника і підвищення цін: Що дасть українцям відкриття ринку газу для населення з 1 липня

Вільний ринок газу для населення, в якому люди самі могли б вільно міняти постачальників у залежності від пропонованих ними цін, сервісу і додаткових послуг, повинен був відкритися ще 1 травня. Однак уряд "проспав" період підготовки до цього революційного кроку, не вирішивши більшість питань, без яких запуск повноцінного ринку був би неможливий, і перехід відклали на 1 липня Вільний ринок газу для населення, в якому люди самі могли б вільно міняти постачальників у залежності від пропонованих ними цін, сервісу і додаткових послуг, повинен був відкритися ще 1 травня. Однак уряд "проспав" період підготовки до цього революційного кроку, не вирішивши більшість питань, без яких запуск повноцінного ринку був би неможливий, і перехід відклали на 1 липня

Але якщо ринок все ж запуститься, ми станемо свідками грандіозної боротьби за вплив у сегменті між найбільшої газової держкомпанії НАК "Нафтогаз України" і групою облгазів/газсбытов. В боротьбу вступлять ще не менше десяти компаній. Одне з найбільш гарячих битв розгорнеться в Києві – в боротьбі за клієнтів зійдуться "Київгаз" та енергопостачальна компанія з орбіти ДТЕК – YASNO.

Але ось що примітно. Зниження цін на газ в результаті цього не станеться. Навпаки, з переходом до ринкової моделі вони можуть зрости до 4-6 тис. грн за 1 тис. куб. м. Чому ми знову говоримо про ринок газу для населення

Як повідомляв 112.ua ідея вільного ринку газу для населення полягає в тому, що власники індивідуальних господарств, багатоквартирні будинки, оснащені індивідуальними котлами, можуть самі вибрати постачальника газу з найкращими умовами. В Європі, де перехід до умов ринку стався давно, такі послуги можна придбати у компаній, що пропонують в одному пакеті також і постачання електроенергії, нерідко – і телекомунікаційні послуги. Сенс в тому, що таких компаній безліч і вони жорстко конкурують між собою за клієнта, що сприяє підвищенню якості послуг та зниження їх ціни (щоб втримати клієнтів, компанії працюють з гранично низькою маржею, пропонують знижки, бонуси). Останні шість років відмови від діючої системи поставок газу населенню та переходу до вільного ринку від української влади домагалися МВФ, Світовий банк. Важливість цього кроку неодноразово підкреслювали в секретаріаті Енергетичного співтовариства.

Черговий дедлайн по запуску ринку був призначений на 1 травня. Однак у зв\'язку з тим, що ряд питань, без яких повноцінне функціонування ринку було б неможливим, залишився невирішеним, 25 квітня Кабмін продовжив до 1 липня дія покладених на НАК "Нафтогаз України" спеціальних зобов\'язань (PSO) з продажу природного газу за спеціальною ціною, розрахованою за фіксованою формулою. Перехід до ринкової моделі для виробників теплової енергії (підприємств ПЕК) був відкладений на рік – до 1 травня 2021 року. Оскільки, відмова від PSO – одна з ключових умов, без якого перехід до повноцінного ринку неможливий, весь останній тиждень учасники ринку і експерти чекали від уряду рішення, яке б продовжило його дію і для тієї категорії населення, для якого воно повинно бути скасоване. Це б поставило жирний хрест на перехід до моделі ринку для побутових споживачів, при якій постачальники могли б конкурувати між собою, а споживачі самостійно обирати їх і кращі умови для себе.

"Де юре – ситуація, що PSO скасовується з 1 липня. Ми сьогодні ведемо дискусію з точки зору, що не продовжити (PSO) не можна. Воно буде продовжено. Ми всі розуміємо, що з 1 липня PSO скасовано не буде. Зараз мова йде про те, що воно буде продовжено на місяць (до 1 серпня), і всі сподіваються, що протягом цього місяця будуть вирішені хоча б частково проблеми, які є. Головна з них – визначення постачальника останньої надії", - говорив на минулому тижні глава НКРЭКУ Валерій Тарасюк на зустрічі Energy club. Україні доведеться червоніти перед МВФ, сказав він: "Не знаю, чи був оприлюднений меморандум з МВФ, але скажу вам, що в меморандумі МВФ це умова закладено. Вписане. І вже схоже на те, що Україна порушить меморандум з МВФ і будемо виправдовуватися перед фондом, чому ми не встигли. Будемо пояснювати, що були об\'єктивні причини... хоча знайти об\'єктивні причини ситуації, коли 2-3 тижні тому меморандум підписали і вже не виконали одне із положень – це виглядає не дуже. Будемо червоніти перед МВФ".

Як відомо, на початку червня Міжнародний валютний фонд затвердив 18-місячну програму stand by для України на 5 млрд доларів. Перший транш склав 2,1 млрд доларів. Крім запуску ринку газу для населення, умовами отримання грошей для України було схвалення банківського "антиколомойского закону" і закону про ринок землі.

Учасники ринку говорять, що не здивується варіанту, при якому уряд спочатку дозволить ринку газу для населення запуститися, а восени, ближче до місцевих виборів і початку опалювального сезону, знову відмовиться від нього, повернувшись до практики PSO. Вступили в боротьбу оператори залишаться не тільки з запасами закупленого для поставок газу, але і з витратами на інфраструктуру: програмний софт, Центри обслуговування клієнтів, набрані працівники. Навіть у компаній, які давно працюють у сфері поставок населенню (у системі PSO), обслуговування добре налагодженої інфраструктури обходиться не менше 150 грн на 1 тис. куб. м проданого газу.

"Нам не звикати до того, що нормативну базу можуть змінити в останній момент, в процесі. Сс ринком газу може бути аналогічна ситуація. Учасники ринку розуміють, що якщо ринок не скасують зараз, то це може відбутися восени, під місцеві вибори", - сказав 112.ua президент асоціації "Газові трейдери України" Андрій Мизовец. Що не зроблено для запуску повноцінного ринку

Необхідність чергового перенесення термінів переходу до ринкової моделі пов\'язаний з тим, що незважаючи на взятий у квітні тайм-аут тривалістю без малого два місяці, Кабмін так і не вирішив більшість проблемних питань, з-за яких перехід до ринку з 1 травня переносився на 1 липня для побутових споживачів і був відкладений на рік для підприємств ТКЕ. Єдине, що було зроблено, – регулятор затвердив новий порядок зміни постачальника газу. Варто зазначити, що в Україні не було заборони на зміну постачальника газу, але чинна процедура була складною і заплутаною і займала від 30 до 150 днів. "До прийняття змін процес міг тягнутися місяцями. З новими правилами ви можете змінити постачальника хоч за три дні", - прокоментував рішення НКРЭКУ голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

Він зазначив, що з липня споживач зможе змінювати постачальника буквально в один клік, відправивши новому постачальнику заяву про приєднання.

Величезний резонанс викликали положення документа, що дозволяють вільно змінювати постачальника незважаючи на наявність боргів перед попереднім. "Нафтогаз", який зацікавлений у виході на ринок прямих поставок газу для населення і спеціально створив для цього у своїй структурі компанію-постачальника ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", позитивно оцінив нововведення: вічне яблуко розбрату – борг перед попереднім постачальником – не повинно заважати переходу до нового".

Очікувано різко виступили проти організації, які всі останні роки займалися поставками газу населенню. "Споживачі можуть вільно йти до інших постачальників, але вони, в свою чергу, не будуть мати ні одним з дійових механізмів стягнення заборгованості", - зазначив голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів, директор ТОВ ЕГАЗ Артем Компан на зустрічі Energy Club. Команда ЕГАЗ працювала на ринку поставок природного газу з 2013 року під брендом РГК-Трейдинг (була частиною компанії РГК). Зараз ЕГАЗ - великий трейдер, який продає на ринку як ресурс вітчизняних видобувних підприємств, так і імпортний ресурс: постачає газ газсбытам та іншим газопостачальним компаніям.

Очолювана Компаном Асоціація постачальників енергоресурсів (об\'єднує постачальників газу населенню, які працювали в системі PSO) брала участь в обговоренні законопроекту 3613, поданого "слугами народу", яким пропонується ввести для боржників за послуги ЖКГ види покарання, що застосовуються до злісних неплатників аліментів. Їх пропонують не випускати за кордон, позбавляти водійських прав, а також штрафувати на великі суми. У разі прийняття законопроекту постачальники мали б можливість вимагати борги із споживача навіть у разі зміни ним постачальника на нового. Втім, законопроект був зареєстрований тільки в середині червня, а коли буде прийнятий (чи взагалі), поки неясно. На зустрічі Energy Club Компан підкреслив необхідність наявності механізмів впливу на боржників і реального стягнення заборгованості.

Про небезпеку вільного переходу до нового постачальнику на тлі відсутності реальних механізмів стягнення боргу говорять і інші постачальники. Зокрема, CEO "Енерджі Трейд Груп" (трейдер, постачальник газу, який з 2015 року працює в сегменті "бі ту бі", минулого тижня оголосив про намір вийти на ринок газу для населення) Володимир Шведкий на прес-конференції заявив: "Це рішення (про вільну зміну постачальника навіть за наявності боргів) на певний етап, щоб люди відчули, що можуть це робити (змінювати постачальника) досить вільно. У довгостроковій перспективі воно несе ризики. В силу відсутності передбачених законом процедур стягнення боргів розпочнеться міграція споживачів з боргами від одного постачальника до іншого. Враховуючи, що на українському ринку газу працює 700 ліцензіатів, можна хоч десять років міняти постачальників і не платити попереднім". Досі немає "останньої надії"

За два місяці взятого в квітні тайм-ауту уряд так і не зміг визначитися з вибором постачальника "останньої надії" (ППН) – компанії, яка на 60 днів буде приймати і забезпечувати газом тих споживачів, які з якихось причин залишилися без постачальника. Продавати їм газ компанія буде з премією, яка, як правило, становить до +20% до ринкової ціни. ПОН вибирається на конкурсі. Мало того, що з травня його так і не провели. На прес-конференції 12 червня в. о. міністра енергетики Ольга Буславец запевнила, що конкурс буде оголошений протягом тижня (15-21 червня), але цього так і не сталося!

Тільки 25 червня Буславец знову повідомила, що Міненерго планує оголосити конкурс на постачальника "останньої надії". За її словами, Міненерго розробило проект змін до деяких постанов Кабміну. Зокрема, були вдосконалені технічні зміни до конкурсантів у частині гарантованих обсягів газу. ППП повинен мати такий запас газу, щоб його було достатньо на місяць поставки в опалювальний період для всіх споживачів України". Міністр пообіцяла, що конкурс буде оголошено після публікації прийнятої постанови Кабміну.

Анонсовані умови дали їжу твердженнями про те, що умови конкурсу з визначення ППП виписуються під єдиного постачальника, який буде їм відповідати, – "Нафтогаз". Держкомпанія (при наявності запасів у ПСГ і газу власного видобутку "Укргазвидобування", на яку припадає не менше 70% у всеукраїнській видобутку) єдина може гарантовано забезпечити дотримання необхідного умови. Більшість приватних трейдерів в умовах волатильності на ринку газу і відсутність прогнозованості в ініціативах Кабміну змушені працювати на спотових умовах (короткострокові контракти на закупівлю газу) і не готові заморожувати настільки великі суми оборотних коштів в газових запасах. При цьому раніше ходили чутки про те, що головною умовою для відбору ППН буде розмір бази абонентів. І в цьому, безумовно, не було б рівних групі облгазів/газсбытов.

Ні в "Нафтогазі", ні у приватників не заперечують, що зацікавлені стати постачальниками "останньої надії". При цьому останні кажуть, що були готові брати участь у конкурсі на оператора "останньої надії", якби було прийнято рішення,призначати не всеукраїнського оператора, а відбирати оператора "останньої надії" на конкурсі в кожному окремому регіоні.

"Конкурс на оператора "останньої надії" був оголошений тільки в останній тиждень перед скасуванням PSO 1 липня, і виходячи з його умов (вимоги до наявності одноразової обсягу), єдиним його переможцем може стати тільки "Нафтогаз". Група компаній РГК також була зацікавлена стати "оператором останньої надії". Для них це було привабливо в зв\'язку з комерційним інтересом (у зв\'язку з премією до ринкової ціни, з якої оператор може торгувати газом)", - зазначає директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль. Що ж стосується "Нафтогазу", то їм вигідно стати таким оператором, в тому числі і у зв\'язку з тим, що вони можуть збільшити базу клієнтів (пропонувати їм послуги своєї газопоставляющей компанії, доносити її переваги), поки клієнт на операторі "останньої надії", сказав експерт.

Примітно, що в ході зустрічі Energy Club щодо ситуації з ринком газу це питання також порушувалося і навіть став причиною емоційної дискусії між главою газопоставляющей компанії "Нафтогазу" Максимом Рабиновичем і Артемом Компаном. На зустрічі глава регулятора Валерій Тарасюк зазначив, що одна з технічних проблем – це те, що ППП буде мати EIC-код (код енергетичної ідентифікації суб\'єкта ринку природного газу або точки комерційного обліку), але не знати прізвища, імені, фактичної адреси свого споживача, якому він міг би відправити платіжку. Рабинович в ході цієї дискусії зазначив, що те, як неохоче розлучаються з даними про клієнтській базі газсбыты, представляє проблему: "Є проблема афіляції облгазів і збуту. І сьогодні, коли ми говоримо, а готовий облгаз нам дати дані для ППН, ми розуміємо, чому він не готовий. Тому що в сусідньому кабінеті сидить його збут". Компан на це парирував тим, що "Нафтогаз" може стати одноосібним ППН, а за рахунок отриманих даних нарощувати клієнтську базу своєї газопоставляющей компанії.

З початком анбандлинга (у 2014 році) всі постачальники газу – газсбыты – підписали з споживачами договори на обслуговування. Таким чином, була сформована база клієнтів газсбытов.

У зв\'язку з цією ситуацією НКРЭКУ виступає за автоматичний перехід побутових споживачів на ППН у разі втрати постачальника. "Ми, як комісія, виступаємо за те, щоб перехід на постачальника "останньої надії" був безумовної процедурою. Ми говоримо зараз про захищеності споживачів. Щоб не було так, що у людини зник постачальник, приміром, збанкрутував, і він повинен піти дати заявку, щоб перейти на постачальника "останньої надії". І тільки після цього – дня через три - він у нього з\'явиться (і, відповідно, газ)", - сказав Тарасюк.

Поки це важливе нововведення обговорюється на рівні ідеї, і конкретних рішень щодо нього також немає.

Важливо й те, що споживачі не розуміють, навіщо і як їм змінювати постачальника. Мало хто уявляє, як і навіщо, проживаючи в дачному будинку з газовими акумуляторами в Києві, купувати газ у постачальника, приміром, зі Львова. "Уряд не провів жодної інформаційної кампанії. В більшості люди не уявляють, як вони можуть змінити постачальника і навіщо їм це робити! Єдине джерело, звідки люди могли почерпнути інформацію про підготовлювані на ринку газу зміни, матеріали журналістів", - підкреслив президент асоціації "Газові трейдери України" Андрій Мизовец. Хто буде боротися за першість на ринку газу

"Вже зрозуміло, що найбільшими операторами ринку (якщо влада все ж наважаться його запустити) будуть облгазсбыты - як входять в групу РГК, так і інші, які багато років працюють на ринку і мають відпрацьовану стратегію і базу клієнтів. Серйозну конкуренцію їм готується створити "Нафтогаз", який має доступ до ресурсу "Укргазвидобычи". Реально потенційно сильним конкурентом на ринку може стати ДТЕК, який володіє обленерго і компанією-постачальником універсальних послуг YASNO в Києві. Швидше за все, саме YASNO в столиці становитиме найбільшу конкуренцію "Київгазу". Вони також зможуть використовувати синергію з бізнесом з постачання електроенергії як у Києві, так і в області (де вже мають мережу ЦОК). Всім іншим гравцям уготована доля нішевих операторів", - сказав 112.ua Геннадій Кобаль.

"YASNO вже отримав необхідні ліцензії і готується виходити на ринок роздрібних постачань газу по мірі реалізації чергового етапу реформи. YASNO постачає електроенергію та енергоефективні рішення для 3,5 млн клієнтів у Києві, Дніпропетровській і Донецькій областях. Багатьом нашим клієнтам буде зручніше і вигідніше купувати газ у єдиного постачальника. Почати укладання контрактів ми плануємо з клієнтами-підприємствами і поступово запропонуємо продукти для житлового сектора. Укласти договір на постачання газу клієнти зможуть через інтернет на сайті компанії, так і в будь-якому з 65 энергоофисов в Києві, Дніпропетровській і Донецькій областях, які плануємо відкрити до кінця серпня", - розповів 112.ua директор зі стратегії та розвитку бізнесу YASNO Олександр Онищенко.

Примітно, що оператор входить в групу ДТЕК, яка, як відомо, є одним з найбільших приватних видобувачів газу в Україні. За словами експертів, в умовах, в яких ціна буде важливим фактором, що впливає і на маржинальність постачальників, і на ціну кінцевого пропозиції, яким вони спробують зацікавити клієнтів, безумовне перевагу матимуть компанії, володіють ресурсом власного видобутку. Втім, Олександр Онищенко уточнив, що "YASNO буде закуповувати на оптовому ринку і продавати клієнтам будь-який доступний газовий ресурс - як видобувається в Україні, так і імпортний – на ринкових умовах без прив\'язки до власної здобичі".

Примітно, що, як і YASNO, синергію з поставками електроенергії має намір використовувати і компанія ЕГАЗ, яка восени планує вийти на ринок з новим брендом і розвивати сервіси для споживачів. Також компанія "Енерджі Трейд Груп", "Укрпошта" (планує вийти на ринки газу та електроенергії в 2021 році). "Якщо в сегменті газу буде здійснено перехід до виміру в енергетичних одиницях, а не в кубах, клієнти будуть реально бачити, скільки їх житло споживає газу, а скільки - електроенергії, в яку суму це обходиться і, відповідно, приймати рішення щодо різновидів використовуваних приладів – газова колонка або бойлер з електропідігрівом, електро - або газова плита або ж духовка. При цьому компанія має можливість поставляти і газ, і електроенергію, не буде страждати від зміни уподобань своїх клієнтів – буде продавати послугу пакетом", - пояснив Артем Компан.

Газсбыты також мають намір продавати газ споживачам на ринкових умовах. Ряд газсбытов працює із споживачами, в тому числі використовуючи мережу Центрів обслуговування клієнтів (ЦОК) під брендом 104.ua. Мережа буде розширюватися. Клієнтські простору 104.ua будуть відкриті в нових регіонах, зокрема в Полтаві та Кіровограді (місті, де "Нафтогаз" має єдиний облгаз). В цілому ситуація буде виглядати наступним чином: традиційні постачальники (працювали з населенням в системі PSO), у тому числі газсбыты, будуть намагатися втримати свою клієнтську аудиторію, а нові гравці будуть робити все можливе, щоб відвести до себе якомога більше клієнтів. Основними причинами невдоволення споживачів (і бажання змінити постачальника), як правило, є невдоволення якістю газу (нерідко це надумана причина, - ред.), на другому місці – ціна і сервіс компанії (черги в ЦОК, сервіси зворотного зв\'язку, час очікування відповіді оператора на лінії).

Варто зазначити, що ніхто не очікує, що процес зміни постачальників газу буде динамічним, це досить інертний сегмент. Якщо ринок промисловості істотно більш мобільний, то ринок газу для населення – досить консервативний. І це плюс для тих, хто вже зібрав пул споживачів, і непросте завдання для новачків – їм доведеться придумати способи, як перемкнути нових клієнтів на себе", - зазначає Мизовец. Він зазначив, що знає більше десятка компаній, готових вийти в сегмент постачань газу населенню.

Вихід у сегмент продажу газу населенню планує компанія ОККО (розвиває мережу АЗС). "Сьогодні компанія дійсно планує розширити діяльність і вийти на ринок поставки газу для населення. Працювати плануємо по всій Україні. Вже є кілька тестових контрактів", - повідомили 112.ua у прес-службі компанії. "Наша компанія продовжує розвиватися у напрямі комплексної енергосервісної компанії, в якій клієнт з одних рук зможе придбати всі необхідні енергетичні ресурси: нафтопродукти, природний газ, електроенергію. Так, у вересні 2017 року ми отримали ліцензію на постачання природного газу для власних потреб активів OKKO Group, так і для реалізації на ринку України. Перша партія імпортного природного газу в 2018 році - мільйон кубометрів – була здійснена із Західної Європи і дозволила нам протестувати всі процедури і процеси. Таким чином, на ринку B2B ми працюємо вже кілька років, але побудова дистриб\'юторської мережі все ще триває. Результатами торгівлі природним газом на ринку B2B за 2019 ми задоволені. Порівняно з обсягами 2018 року, вони зросли в 4,5 рази і склали 135 000 000 кубометрів. У поточному році плануємо збільшити показники попереднього року. Роком пізніше – в березні 2018 року - ми отримали ліцензію на постачання електроенергії", - наголошується в ексклюзивному коментарі.

В Асоціації постачальників енергоресурсів кажуть, що, порівнюючи ситуацію з європейським досвідом, в компанії очікують відтоку не більше 30% клієнтів, які захочуть спробувати нове. Але зазвичай 15% минулих клієнтів повертаються до первісного постачальника.

При цьому більшість учасників ринку поділяє думку, що самим серйозним конкурентом у сегменті буде "Нафтогаз", і в чималому ступені за рахунок наявності в його руках ресурсу "Укргазвидобування". "Нафтогаз" - єдиний гравець на сьогодні на ринку, хто може дозволити собі демпінгувати з метою вибити конкурентів з ринку. Ніхто інший цього собі дозволити не може", - зазначає Кобаль. "Якщо "Нафтогаз" вигадає таку формулу, при якій він зможе розпоряджатися ресурсом УГД, і ціна буде імпортний паритет мінус, а також незалежні гравці не будуть мати доступу до цього ресурсу, ринку не буде", - погоджується Володимир Шведкий.

Учасники ринку неодноразово наполягали на тому, що ресурс УГД (який вивільниться після скасування PSO) повинен продаватися на біржі і бути доступним всім учасникам ринку в рівній мірі. Секретаріат енергетичного співтовариства рекомендував продавати на біржі не менше 20% обсягів видобутку УГД, в тому числі реалізовувати ресурс на майданчику "Української енергетичної біржі". І це, безумовно, один з найважливіших моментів, який газсбыты (нарівні з трейдерами) будуть ставити в провину "Нафтогазу". "Потрібно надати можливість всім незалежним постачальникам закуповувати газ безпосередньо в "Укргазвидобуванні" (близько 70% видобутого в Україні газу), використовуючи, наприклад, біржові механізми або систему ProZorro, а власникам ресурсу, в свою чергу, потрібно надати право реалізовувати видобутий природний газ незалежним постачальникам, а не тільки "Нафтогазу". "Нафтогаз" повинен брав участь в цих торгах на рівних з усіма учасниками", - підкреслюють в Асоціації постачальників енергоресурсів.

Загалом боротьба за частки ринку в сегменті поставок газу населенню, як очікується, розгорнеться дуже серйозна. Для учасників газового ринку, в тому числі для "Нафтогазу" і газсбытов, це хороша можливість отримати додаткові обсяги збуту газу в умовах скорочення (у зв\'язку з Covid-19 і зниженням економічної активності в цілому) сегмента промислових споживачів. У сегменті "бі ту бі" у зв\'язку з неймовірно жорсткою конкуренцією маржинальність прагне до нуля. У сегменті за обсяг 3 млрд куб. м б\'ються 700 ліцензіатів, зазначив Шведкий. З відкриттям ринку промислових споживачів частка "Нафтогазу", який був історичним монополістом, значно скоротилася і в різні періоди коливається в межах 5-10%.

Якщо PSO буде скасовано з 1 липня в умовах ринку газу виявляться побутові споживачі (домогосподарства (приватні будинки і квартири), які мають газову плиту, газову колонку або ж опалювальний котел) на цей сегмент припадає понад 10 млрд куб. м газу в рік, каже Геннадій Кобаль.

На величину цього обсягу зможуть збільшити свої продажі ті учасники ринку, яким вдасться відкусити значний шматок пирога, з яким можна порівнювати цей привабливий сегмент. Якими будуть ціни на газ для простих споживачів

Учасники ринку одностайні в думці, що нині найбільш вдалий період для відкриття ринку газу для населення. Ціни знаходяться на 15-річному мінімумі. У зв\'язку з теплою зимою і надлишком газу в ПСГ, котирування європейських бірж не перевищують 60-80 євро за 1 тис. кубів.

У той же час в Україні у зв\'язку з відсутністю хаба або окремої газової біржі (створення якої розглядалося кілька років тому) немає цінових бенчмарків для газу. "Ціни "Українській енергетичній біржі" не повною мірою відображають ситуацію. 80% газу, що продається в месенджері, по телефону", - сказав Володимир Шведкий. Ціновим орієнтиром можуть служити ціни на газ "Нафтогазу". У червні 2020 року оптова ціна для населення і виробників тепла (ПЕК), яка розраховується за формулою "Амстердам +", становила 2,14 грн за куб м (без урахування ПДВ, націнки газсбытов і витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами).

При цьому ціни на газ для промисловості визначені на рівні 3500 грн на умовах передоплати і 4 тис. грн - за фактом. "Що стосується цін, ситуація залишається непростою. За тиждень до запуску конкурентного ринку не було вироблено чітких і зрозумілих правил, які б дозволяли постачальникам прогнозувати ціну за місяць до поставки. Постачальники досі були змушені працювати за спотовими контрактами, не маючи можливості грати в довгу у зв\'язку з тим, що ситуація залишалася невизначеною. Зокрема, не було ясності, чи скасують ПСО з 1 липня, в якому вигляді воно буде діяти з 1 липня, якщо його не скасують (чи вигідно буде працювати приватним постачальникам). Але найголовніше, не було остаточного розуміння щодо того, чи не захочуть в уряді повернути ПСО восени під місцеві вибори і початок опалювального сезону. В цьому випадку ті постачальники, які зараз закуплять великі обсяги газу або укладати довгострокові контракти, просто залишаться ні з чим і будуть шукати, де їм збути газ", - сказали 112.ua в Асоціації постачальників енергоресурсів.

Експерти, з якими поспілкувався 112.ua, одностайно стверджують, що в цілому для зростання цін на газ у світі в нинішньому опалювальному сезоні серйозних підстав немає. У той же час розраховувати на низькі ціни для побутових споживачів в умовах ринку не доводиться. "В цілому немає ніяких передумов для зростання цін на газ в нинішньому опалювальному сезоні: підземні сховища заповнені газом як в Україні, так і в Європі. Пропозиція на ринку надлишкове. Можливі невеликі коливання у зв\'язку з ситуацією, з-за якої може на кілька місяців зупинитися реверс газу зі Словаччини", - зазначає Кобаль. За його словами, після скасування PSO (з настанням ринку) ціна підвищиться до рівня комерційної пропозиції "Нафтогазу" для промислових споживачів.

Підвищення відбудеться в зв\'язку з тим, що в умовах PSO постачальники працювали в умовах обмеженої Кабміном торгової націнки, а з його скасуванням постачальники зможуть встановлювати її виходячи з власних оцінок економічних реалій. У цьому випадку на кінцеву ціну газу буде впливати не тільки закупівельна ціна газу та супутні витрати, але і витрати на організацію роботи з населенням (програмне забезпечення, ЦОК, зарплата співробітникам, які будуть займатися паперовою тяганиною і ресурсами в digital). "Згідно з нашим очікуванням, економічно ефективно постачальникам буде працювати з маржинального не менше 7-10%, тому що кожному, хто увійде завтра в цей ринок, потрібно буде інвестувати протягом не менше 3-х років (в інфраструктуру для роботи з населенням, - Ред). Ми розраховували на таку маржинальність 7-10%, але все буде залежати від того, як буде сформована ринкова модель", - розповів Володимир Шведкий з "Енерджі Трейд Груп". Обсяги, які купують домогосподарства, в сотні разів нижче обсягів, які купують промислові об\'єкти, і цим пояснюється висока витратність в обслуговуванні цього напряму, говорять учасники ринку.

За словами Мизовца, після настання ринку ціни для населення будуть на рівні цін для промисловості або навіть трохи вище – близько 6 тис. грн за 1 тис. куб. м: "Якщо не буде серйозних політичних потрясінь, стрибків курсу долара, не буде ніяких передумов для зростання ціни газу на майбутній сезон. Але багато чого буде залежати і від ситуації з розвитком коронавіруса, що впливатиме на обсяги споживання промисловістю. Мій прогноз: у разі ринку ціни на газ для населення будуть йти в коридорі 4-6 за тисячу кубометрів".

Безумовно, на зниження ціни могла б тиснути конкуренція, якби вона була в сегменті. Власне, в цьому і полягає головна цінність ринкової моделі. Однак у силу невизначеності і невирішеність значної пулу багато проблем компанії поки зачаїлися і вичікують з рішенням вийти в напрямок.

Олена Голубєва



Категория: Новости

Право вибирати постачальника і підвищення цін: Що дасть українцям відкриття ринку газу для населення з 1 липня


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.