Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Два роки тому відбувся наймасштабніший обмін між Києвом і ОРДЛО. Згадаймо, як це було


Опубликованно 02.07.2020 07:55

Два роки тому відбувся наймасштабніший обмін між Києвом і ОРДЛО. Згадаймо, як це було

Два роки тому, 27 грудня 2017-го, відбувся наймасштабніший обмін утримуваними особами між Україною і "ЛДНР". Тоді Київ, Донецьк і Луганськ погодили звільнення за формулою "306 74". Обмін, який був організований Віктором Медведчуком, був і поки залишиться найбільшим. Завтра Київ і ОРДЛО мають намір провести операцію за формулою "130 на 80". Напередодні цієї важливої події давайте згадаємо, з чого все починалося. 27 грудня 2017 року відбувся перший етап обміну "всіх встановлених на всіх встановлених", який в підсумку так і не був доведений до кінця. Завтра, як очікується, це буде зроблено.

Обмін утримуваними особами за формулою "всіх встановлених на всіх встановлених" прописаний у мінських угодах. Однак з його реалізацією постійно виникали складності. До листопада 2017 року склалася ситуація, коли 14 місяців ніяких обмінів не було.

На прохання президента України обміном займався лідер руху "Український вибір" Віктор Медведчук. З 2014 року він домовився про звільнення десятків утримуваних осіб. Проте великий обмін просувався зі скрипом. "Ми підійшли до того, що треба виконувати пункт, записаний в мінських угодах і затверджений резолюцією Ради безпеки ООН, а він звучить "всіх на всіх", але Україна за окремими підставами (там були особи, яких ми повинні були віддати, але вони звинувачувалися у скоєнні особливо тяжких злочинів; особи, які, як вважала українська сторона, не були пов\'язані з подіями в АТО на лінії зіткнення) не могла їх віддати. Така була директива президента України", - розповідав Медведчук на початку 2018-го.

Справа в тому, що Київ висунув умову не віддавати людей, які засуджені за особливо тяжкі злочини, а представники "ЛДНР" з цим не погодилися. Обмін опинився на межі зриву.

За словами Медведчука, коли він зрозумів, що Україна не зможе обміняти "всіх на всіх", він вирішив попросити президента РФ Володимира Путіна допомогти. Він звернувся до нього в присутності патріарха Кирила в середині листопада 2017 року зі словами: "Якщо Ви, Володимире Володимировичу, використовуєте свій величезний авторитет і будете виходити з позиції принципу гуманізму і зверніться з таким проханням до пана Теслярській, лідера невизнаної "ЛНР", і пана Захарченка, я думаю, ми зрушимо з місця і зможемо звільнити 380 чоловік до Нового року та Різдва Христового".

"Я запропонував обміняти тих, по кому немає розбіжностей, а потім продовжити переговори з приводу залишилися", – сказав Медведчук. Цю його ідею підтримали глави РПЦ і УПЦ. Зокрема, патріарх Кирило теж особисто просив Путіна посприяти в обміні.

Російський лідер в той же день подзвонив представникам ОРДЛО, і вони погодилися на формулу "306 74". Але і це не влаштувало Київ. Україна заявила, що в списках "ЛДНР" на обмін є громадяни Росії. Їх Порошенко теж відмовлявся міняти.

"Коли ми затверджували списки "306 74", там були 18 громадян Росії. Потім на останньому етапі Київ зайняв позицію, що громадяни Росії повинні звільнятися відповідно до Конвенції СНД про права і основні свободи людини. Стали звучати заяви: ми проведемо заміщення цих осіб, замість цих віддамо інших, які розшукуються Донецькому і Луганському... Я приїхав до Москви 21 або 22 грудня, і ми тиждень вели переговори з представниками голів "ДНР" і "ЛНР" і представниками керівництва РФ. У нас був дуже важкий розмова, і кожну хвилину я розумів, що обмін може бути зірваний, тому що списки були затверджені усіма, в тому числі паном президентом", - розповідав Медведчук про хід переговорів.

За словами українського перемовника, обмін в кінці 2017 року став можливим саме завдяки Володимиру Путіну. Влади ОРДЛО категорично відмовлялися змінювати списки, свої вимоги. Обмін мав зірватися, оскільки сторони не могли прийти до консенсусу. Тоді Путін на прохання Медведчука вдруге натиснув на керівництво "ЛДНР".

"Коли він наполіг, що ми повинні довести (обмін, - ред.) до кінця, і позиція України нехай залишається позицією України, а Україна запропонувала поміняти (росіян у списках, - ред.) на інших 18, ми їх поміняли, тобто кількість зберегли, а тих людей, які були узгоджені, ми змінили", - згадував Віктор Медведчук. Це відкрило шлях до найбільшого обміну між Україною і "ЛДНР".

"Домовленість була досягнута "306 74", що й сталося за невеликим винятком: з тих 306, яких ми повинні були передати Донецьку і Луганську, частина вже була звільнена, так як відбули покарання або їм змінили запобіжний захід, або вони вже закінчили відбувати покарання", - розповідав Медведчук.

Міняли утримуваних осіб 27 грудня в районі окупованій Горлівки. 16 українців повернулися на підконтрольну Україні територію самопроголошеної "ЛНР". З окупованої території Донецької області повернулися 57 українців. Одна жінка захотіла залишитися по той бік лінії розмежування. У той же час Україна передала на окуповані території 233 людини, що менше, ніж планувалося. Омбудсмен Валерія Лутковська пояснила це тим, що у 43 осіб до того моменту закінчилися строки перебування під вартою і вони вирішили залишитися. А ще 15 чоловік нібито відмовилися від обміну.

Серед відомих людей, які повернулися в Україну: "кіборг" Олександр Морозов, вчений Ігор Козловський, луганський ультрас Владислав Овчаренко, його друг Артем Ахмеров, солдат-контрактник Валентин Богдан і проукраїнський блогер Едуард Неделяев, макіївський активіст Володимир Фомичов, АТОшник Олександр Олійник.

У Борисполі ввечері того ж дня звільнених зустрічав президент Петро Порошенко. Чомусь в камуфляжі і берете, за що отримав свою порцію критики в соцмережах. Віктор Медведчук згадував про роль Порошенка і його представників в мінській групі так: "Якщо Порошенко мав відношення, тому що якби він не помилував людей, якщо б він не дав добро на цей обмін, то він би не відбувся, але всі інші ніякого відношення (до обміну, - ред.) не мають".

Обмін 27 грудня 2017 року повинен був стати першим етапом обміну "всіх на всіх". Такі гарантії Петро Порошенко дав Віктору Медведчуку, а той пообіцяв це лідерам Росії та ОРДЛО, щоб розблокувати шлях до грудневого обміну.

"Коли ми домовилися про обмін і провели його 27 грудня 2017 року, то ми домовилися, що це перший етап. І там Донецьк, Луганськ і Москва пішла на поступки Україні на моє прохання. Я відстояв ці поступки і відстояв інтереси України в плані того, що ми не віддаємо всіх, кого розшукують і кого хочуть отримати в Луганську і Донецьку. Це стосувалося тих, хто був не пов\'язаний зі злочинною діяльністю в районі АТО, це стосувалося громадян російської національності, хоча раніше ми їх всіх неодноразово змінювали. Але позиція Порошенка була, і він наполіг на цьому, і ми сказали, що давайте цей обмін "306 74", без цих людей, а наступний, другий етап буде за формулою "всіх встановлених на всіх встановлених". І цей другий етап повинен був відбутися в січні-лютому 2018 року", - говорить Віктор Медведчук.

Але потім Петро Порошенко відмовився від усіх обіцянок і заблокував другий етап. Як говорять багато експертів, Порошенко вже цілився на переобрання, і вся політика була з прицілом на погляди його електорату. Після цього Медведчук залишив ТКГ.

"Цим людям давав зобов\'язання я. І Путіну, і керівникам Пасічнику та Пушилину. І після цього я сказав: "Якщо ми відходимо від наших домовленостей, а ці домовленості озвучував я, але вони були узгоджені з Порошенком, то я не хочу їздити в Мінськ на засідання гуманітарної підгрупи, тим більше що питання обміну там не вирішуються". Там вирішуються питання підготовки до обмінам. Я заявив це публічно. Заявив це відкрито президентові України, що якщо ви хочете – міняйте далі, але я домовився і готовий це зробити, причому за 3-5 днів, як тільки ви погодитеся з тими домовленостями, які ви давали мені, а я давав Москві, Донецьку і Луганську. І з урахуванням того, що ця ситуація не змінилася, з травня я фактично не їздив до Мінська. І в даній ситуації не було обмінів тому, що президент Порошенко не виявив політичної волі. Він цього не хотів. Він навмисне не хотів звільняти людей, тих, кого запитували Донецьк і Луганськ, тих, про кого ми домовилися", - сказав Медведчук.

Після зміни влади в Україні повернулася надія на завершення обміну. Але Зеленський, продовжуючи політику Порошенко, більше півроку не міг домовитися з ОРДЛО. Ситуація змінилася тільки після "нормандської зустрічі" у Парижі 9 грудня. Там лідери четвірки погодили, що обмін повинен відбутися протягом місяця. Здавалося б, які тут можуть бути проблеми, але вони знову виникли. Київ відмовляється віддавати ОРДЛО екс-"беркутівців", які проходять по справі Майдану. Буквально вчора, 27 грудня, в ГПУ заявили, що колишніх силовиків у списки на обмін не внесуть. Для "ЛДНР" це принципове питання. Як він вирішиться, дізнаємося незабаром. Чи знайдеться в цей раз хтось з української сторони, хто переконає Москву, Донецьк і Луганськ піти на поступки?



Категория: Новости

Два роки тому відбувся наймасштабніший обмін між Києвом і ОРДЛО. Згадаймо, як це було


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.