У Росії ЛГБТ-активіст оформив податковий відрахування на страхування чоловіка
Опубликованно 28.06.2020 17:55
Директор програм некомерційної громадської організації «Російська ЛГБТ-мережа» Ігор Кочетков зміг оформити податковий вирахування з витрат на страхування життя свого чоловіка Кирила Федорова. Про це він повідомив на своїй сторінці в соцмережі Facebook.
Як розповів «Газете.Ru» Кирило Федоров, з Кочетковим вони познайомилися в 2011 році. У 2017-му, перебуваючи в робочій поїздці в Нью-Йорку, пара вирішила одружитися. А в минулому році, вже в Росії, чоловіки задалися питанням, яким чином можна зробити свій шлюб легальним і на території рідної країни, — для відповіді на нього вони звернулися до Сімейному кодексу РФ.
«Ми обидва міркували, як ми можемо застосувати наш шлюбний статус в Росії. Крім того, ми є правозахисниками у сфері ЛГБТ, що посилювало наш інтерес до цього питання», — підкреслив Федоров у розмові з «Газетой.Ru».
Подружжя виявили, що згідно 158-ї статті Сімейного кодексу, що Росія визнає всі шлюби, оформлені за кордоном — крім тих випадків, коли союз укладений між близькими родичами або усиновителями та усиновленими. Також створення сім\'ї неможливо, якщо хтось з пари вже перебуває у шлюбі чи був визнаний судом недієздатним внаслідок психічного розладу. При цьому те, що шлюб зареєстрований між двома людьми однієї статі, як обмежує обставини не зазначено.
«Наше прогресивне сімейне законодавство визнає шлюби росіян, укладені закордоном. І ніяка процедура визнання не потрібно, можна просто на підставі документів про одруження почати користуватися сімейними правами»,
— Федоров написав у своєму Facebook.
У розмові з «Газетой.Ru» він також додав, що спочатку у пари виникли невеликі труднощі. «Спочатку ми так глибоко не думали про легалізацію шлюбу в Росії, тому упустили момент і не отримали апостиль – документ, необхідний для того, щоб цей шлюб визнавався в інших країнах. Але в минулому році ми знову були в Нью-Йорку і всі ці моменти бюрократичні доробили», — розповів чоловік.
Згідно російському законодавству, люди, які перебувають у шлюбі, можуть подати заявку на податкове вирахування в розмірі 13% від витрат на чоловіка, в тому числі при оплаті страхування його життя.
Кочетков і Федоров доклали до заяви Федеральної податкової служби (ФПС) нотаріально завірений переклад американського свідоцтва про шлюб, після чого інспекція провела перевірку і підтвердила суму заявленого податкового відрахування в повному обсязі.
«Ми радилися з юристом, і він сказав — «У вас є сертифікат про укладення шлюбу і є сімейні права, от ідіть і реалізуйте їх!», що ми, власне, і зробили», — відзначив Федоров.
«Ми чекали відмови, після якого можна було б почати судитися за визнання нашого шлюбу в Росії. І зовсім несподівано ФНС схвалила нам цей вирахування і вже перевела гроші. А це означає, що тим самим Росія в особі одного зі своїх офіційних інституцій визнала одностатевий шлюб. І дуже цікаво, що буде далі», — також написав він у своєму Facebook.
І все ж, за словами правового радника ЛГБТ-групи «Вихід» Макса Оленичева, одностатеві шлюби не передбачені російським законодавством. «Думаю, що цей випадок радше, недогляд бюрократичного апарату, ніж реальний жест політичної волі. Ми зараз не спостерігаємо, що держава у житті визнає одностатеві шлюби і дає членам сім\'ї у такому шлюбі все ті ж можливості, які є у людей, що уклали шлюб між чоловіком і жінкою», — підкреслив він у розмові з «Газетой.Ru».
На думку Оленичева, ЛГБТ-пари можуть боротися за свої права. «Найголовніше – практика. Якщо держава буде надавати таким спілкам ті ж самі права як і різностатевим спілкам, то ми зможемо говорити про те, що воно визнає одностатеві шлюби. Поки говорити про це рано», — уточнив юрист.
Цей випадок беззастережного визнання владою прав одностатевого шлюбу став прецедентним. Тим не менш, раніше подібна історія вже відбувалася з парою Євгенія Войцеховського і Павла Стоцько, однак вона закінчилася не так успішно.
Подружжя одружилося 4 січня 2018 року в Копенгагені. Після повернення в Росію чоловіки на основі тієї ж 158-ї статті Сімейного кодексу вирішили спробувати запевнити свій шлюб в одному з московських багатофункціональних центрів послуг (МФЦ). Там їм дійсно поставили штампи в паспорті, підтверджують, що чоловіки вступили в шлюб. Згідно з розповідями Стоцько і Войцеховського, документи були оформлені за п\'ять хвилин – співробітник МФЦ не задавав зайвих питань і навіть не змінився в обличчі.
Тим не менше, незабаром міністерство внутрішніх справ визнало їх паспорта недійсними. Як пояснили телеканалу «Дощ» у прес-службі управління ЗАГС Москви, так сталося через формулювання 12-ї статті Сімейного кодексу РФ – «для укладення шлюбу необхідні взаємне добровільне згоду чоловіки і жінки, що вступають у шлюб».
«Ваше питання мав би сенс у разі, якщо б у Сімейному кодексі Російської Федерації була використана інша формулювання. Наприклад, «добровільна згода осіб, що вступають у шлюб». Подальше обговорення вашого питання вважаю недоцільним», — уточнили у відомстві «Дощу».
Ігор Кочетков в свою чергу підкреслив, що це пояснення не є аргументованою.
«Це [формулювання 12-ї статті Сімейного кодексу] означає, що в Росії поки не можна укласти одностатевий шлюб. Але якщо ви уклали його за законами іншої держави, у Росії він зізнається»,
— пояснив ЛГБТ-активіст в пості на своїй сторінці в Facebook.
Однак, за розповідями Войцеховського і Стоцько, поліцейські змушували їх віддати документи і погрожували порушення кримінальної справи. Стоцько також зазначив, що його родичам телефонували невідомі і погрожували звільненням з роботи.
«Крім того, співробітники поліції відкритим текстом заявили, що вони не зможуть захистити їх від посягань з боку гомофобне налаштованих громадян і організацій. Це теж була прихована загроза. Тому було прийнято рішення, що поки вони повинні покинути Росію», – розповідав «Дощу» правозахисник Кочетков.
У підсумку подружжю довелося виїхати з країни. Про їх від\'їзд розповіла «Російська ЛГБТ-мережа». «Даний розвиток подій не планувалося, і тільки реальна загроза свободі і безпеці Павла і Євгена послужили причиною їх виїзду», – говорилося в повідомленні.
Виїхати з країни довелося та Андрію Ваганову з Євгеном Єрофєєвим. Чоловіки одружилися у Данії в 2016 році і разом виховували двох прийомних хлопчиків, яких сам Ваганов усиновив ще в 2010 році. У липні ж 2019 року сім\'єю різко зацікавився Слідчий комітет РФ – там порушили кримінальну справу стосовно працівників органів соцзахисту, дозволили усиновлення.
Як повідомив Ваганов порталу dw.com отримати опіку над дітьми не становило особливої складності. «Єдина проблема була з отриманням висновку про те, що я можу бути усиновлювачем. Зібрали цілу комісію. Сидять десять жінок, запитують, чому захотів усиновити, чому не одружений.
Я зрозумів, до чого все йде, і запитав председательницу відкритим текстом, припускає вона, що я буду трахати власного сина. Вона сказала, що цього не говорила. Через десять днів у мене було це висновок»,
— розповідав чоловік.
На думку ж слідчих СК, Ваганов, який виховує двох усиновлених хлопчиків в умовах проживання з іншим чоловіком, «пропагує нетрадиційні відносини, формуючи у дітей спотворені уявлення про сімейні цінності, завдаючи шкоди їх здоров\'ю, моральному та духовному розвитку». А «співробітники відділу соціального захисту, достовірно знаючи про ситуацію, що склалася в родині усиновлених дітей, не вжили належних заходів щодо захисту неповнолітніх від інформації, що завдає шкоди їх здоров\'ю та розвитку».
У свою чергу юрист Макс Оленичев заявив dw.com, що усиновлення одностатевими парами ще не передбачає пропаганду нетрадиційних відносин. За його словами, міжнародна статистика свідчить про те, що діти, усиновлені одностатевими парами, як правило, не копіюють сексуальну поведінку батьків і в переважній більшості випадків виростають гетеросексуальними.
Категория: Общество
У Росії ЛГБТ-активіст оформив податковий відрахування на страхування чоловіка