Від Америки до Ямайки. Як Нові Санжари "прославилися" на весь світ
Опубликованно 22.06.2020 13:15
Україна за кордоном систематично на порядку денному. Ось тільки мета обговорення найчастіше - не надання допомоги, інвестиції або вступ до спілки. Наша країна згадується в американських і європейських таблоїдах з-за скандалів.
На зміну "Украинагейту", корупції і іншою "красою" прийшла нова хвиля популярності, яка на цей раз торкнулася навіть азіатські ЗМІ. Протести українців проти повернення їх співгромадян додому з Китаю здивували весь світ.
"Зіткнення, кпини та гарячі шини зустрічають в Україні евакуйованих від коронавіруса", - говорить заголовок новини американського медіа ABC. "Коронавірус: в Україні протестувальники люто виступають проти приїзду репатріантів" - пише французький сайт Lexpress.
Назва селища, куди привезли громадян з китайського Уханя, медіа перекрутили на свій лад: згадувалися і Санджари, і Санзари. Політичний оглядач Forbes Катерина Горчинська описала "Нові Санжари" як "сонний місто з населенням 8000 чоловік в центральній Україні".
“З раннього ранку 20-го числа сотні жителів міста Санзари заблокували дорогу до лікарні, бо вони боялися, що можуть заразитися. Демонстранти встановили контрольно-пропускні пункти, спалили шини і зіткнулися з ОМОНом, расчищающим дорогу. В результаті було заарештовано більше 10 протестувальників", - пише китайське медіа.
Інцидент не обійшло увагою і The Times of Israel, адже на карантині в Україні залишається і ізраїльтянин Томер Звулун. Медіа пише: “Зусилля України з карантинної евакуації понад 70 осіб з Китаю у зв\'язку з нової вірусної спалахом в четвер повергли в хаос населення".
ЗМІ активно публікують фото Reuters і ABC, на яких демонстранти кидають каміння у машини поліцейських.
Time також публікує відео, на якому чути, що протестувальники кричать "Назад!".
І якщо англомовні і китайські ЗМІ писали швидше про зіткненнях між поліцією і місцевими жителями, то німецькі колеги зробили акцент на протистоянні місцевих жителів і евакуйованих. Наприклад, Zeit опублікувало новину із заголовком “Репатріантів з Уханя закидали камінням".
“На українському телебаченні показали сцени заворушень, коли кілька транспортних автобусів приїхали з репатріантами на карантинну станцію в центральній Україні. Після цього демонстранти закидали (камінням, – ред.) вікна автобусів. Деякі з протестувальників були озброєні залізними прутами", - говорить новину.
Ще одне німецьке видання Rtl також додало це подія в текстовий "лайв" ситуації з коронавірусом.
"Засвітилися" ми навіть на онлайн-сторінках ЗМІ Ямайки. Примітно, що журналісти також побачили коренем проблеми протистояння між здоровими і хворими людьми, а не між цивільними і поліцією: "Українці закидали камінням евакуйованих з Китаю". ABC підкреслює, що кидали каміння українці не стільки в поліцію, скільки в евакуйованих, але ті виявилися неушкодженими.
Російський сайт RT в матеріалі "Барикади від коронавіруса: як на Україні протестують з-за приміщення на карантин повернулися з Китаю співвітчизників" наводить слова представника поліції регіону Юрій Сулаєва, посилаючись на 112.ua. За словами Сулаєва, місцеві всю ніч блокували прилеглі дороги.
"Сотні поліцейських в шоломах, поліцейські фургони і бронетранспортер були відправлені туди для підтримки порядку. У бік поліції періодично "ганьба вам", - описує обстановку Reuters.
Наслідки для протестувальників торкнулися небагато. Російський оглядач Life згадав, що вже порушено дві кримінальні справи.
Як ЗМІ описали протестувальників і евакуйованих
І моральний, і зовнішній вигляд протестувальників в матеріалах іноземців описаний не найприємнішим чином. У публікаціях Associated Press і The Guardian зазначається, що деякі протестуючі здавались п\'яними.
“Демонстранти, деякі з яких виглядали п\'яними, встановили дорожні блоки, спалили шини і зіткнулися з сотнями співробітників Омону. Один протестуючий намагався протаранити поліцію на своєму авто", - пишуть ЗМІ.
На противагу неконтрольованим і агресивним українцям іноземні медіа малюють зворушливу і від цього ще більш сумну картину повернулися на батьківщину українців.
"Евакуйовані в масках, змучені довгою подорожжю, дивилися в розбиті вікна автобуса, коли він повільно їхав під поліцейським супроводом", - пише The Guardian.
У Euronews в матеріалі "Коронавірус: українці виступають проти прибуття репатріантів з Уханя" ще більш емоційний опис новоприбулих:
“Всі пасажири, включаючи принаймні одну сім\'ю з дітьми, були в масках. Багато махали руками або маленькими українськими прапорами, інші ж ховалися за фіранками".
Про те, як цій картині вдалося розжалобити місцевих жителів, розповідає Reuters.
"Хіба в Україні немає іншого місця, де можуть розміститися 50 чоловік, де-небудь у віддалених селах або районах, де немає загрози населенню?" - цитує агентство місцевого жителя Юрія Дзюбенко.
“Один з протестувальників пропонував залишити їх в Чорнобилі, місце найстрашнішої ядерної катастрофи у світі в 1986 році. Інший запропонував відвезти їх до парламенту, в той час як третій сказав, що президент України Зеленський повинен прийняти їх у себе, якщо він дійсно вважає, що небезпеки немає".
"Це те, що я йому кажу, кажу президенту: “Прийміть 10 осіб, тоді я прийму двох", - сказав чоловік на ім\'я Юрій, який не назвав своє прізвище", - пише The Guardian.
"Мешканці незадоволені тим, що наше місто приймає цих людей", - цитує Forbes слова місцевого жителя Сергія Олійника телеканалу Zik.
Медіа також згадують, що в Тернополі люди будували барикади з бетонних блоків і молилися проти вірусу. І якщо більшість з них просто виклали сухі факти, то деякі не втрималися і від коментарів. Особливо яскраву оцінку дає Lci, яка пише про "тотальний психозі".
“ПСИХОЗ. В Україні, із-за боязні коронавіруса десятки демонстрантів намагалися заблокувати дорогу українцям, репатриированным з Уханя, - з таких слів починається новину. - Прийом, безсумнівно, був успішним", - саркастично додає оглядач.
Російський RT порівнює відбувається з евакуацією своїх громадян з провінції Хубей. Там наголошують, що 144 людини без проблем і протестів провели два тижні на карантині в спеціально обладнаному центрі в Тюменській області.
“Це ще одне підтвердження убогості радикальних сил, які намагаються розпалити вогонь внутрішнього протистояння, яке триває шість років", - наводить слова лідера "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука видання "Вести".
Також ЗМІ цитує главу російського МЗС Марію Захарову, яка вважає протести "обесчеловечиванием громадянського суспільства" і проводить паралелі з Середньовіччям.
Незважаючи на такий різко негативне забарвлення новини, багато ЗМІ все-таки підкреслили, що не всі українці так поставилися до своїх співгромадян. Вони згадали, що в соціальних мережах протест викликав масштабне засудження. Оцінка дій влади
Багато іноземців показали реакцію населення на спроби "пана Авакова" заспокоїти натовп.
“На фото, опублікованому місцевим ЗМІ, містер Аваков розповідає протестувальників: "Ми говоримо не про заражених людей, а про здорових". Один чоловік відповів: "Поки що", - пише BBC.
Euronews по-своєму подає діалог Авакова з протестувальниками:
“Це абсолютно здорові люди (...) Вони пройшли дві перевірки у китайських лікарів, потім дві - у наших лікарів, - запевнив міністр Арсен Аваков. - Якщо ви продовжите чинити опір поліції, вас заарештують". - сказав він. "Звичайно, ми будемо чинити опір", - кричав протестуючий.
Ямайський оглядач наводить такі оцінки міністра:
"Те, що ми бачили, було ганебним... Це було одне з найбільших розчарувань у моєму житті".
Також BBC пише про те, що Зоряна Скалецька вирішила стати протестувальникам прикладом.
"Щоб продемонструвати солідарність з евакуйованими, міністр охорони здоров\'я України Зоряна Скалецька заявила, що приєднається до них у карантині і буде керувати міністерством по "Скайпу".
Місцева влада описані іноземними таблоїдами як опозиційні до центральної. Guardian пише: "Муніципальні чиновники пообіцяли і далі виступати проти евакуації, так як каналізаційна система санаторію веде до села системі і закінчується у розташованому поруч отходнике".
Що стосується оцінок діяльності уряду, то вони вкрай негативні.
“Евакуація людей з Уханя була оточена таємницями, чутками і розгубленістю. Влади до прибуття пасажирів не змогли ефективно повідомити про відсутність небезпеки і тримали пункт призначення в секреті. Те, що літак з Китаю спочатку полетів у напрямку харківського аеропорту на сході України і облетів його, викликало сум\'яття і спекуляції в соціальних мережах", - пише Forbes.
Deutsche Welle вважає, що всьому виною – погана медична підготовка:
"Українці глибоко не довіряють своєму уряду, оскільки країна страждає від корупції і має слабку систему охорони здоров\'я. Країна також боролася з епідемією кору на тлі небажання деяких вакцинувати себе і своїх дітей", - пише медіа.
Це ж підкреслили і в Euronews:
"Випадків коронавіруса в Україні, розташованої між Росією та Європейським союзом, поки не зареєстровано, але її система охорони здоров\'я, яка значною мірою руйнується, здається, погано підготовлена до викликом нового коронавіруса, який посилює побоювання населення".
Журналісти BBC вважають однією з причин протестів фальшивого листа нібито з міністерства охорони здоров\'я про те, що в літаку були і хворі коронавірусом. У медіа говорять про те, що СБУ спростувала ці дані і розслідує інцидент. На марність таких дій наполягає американський BuzzFeed News.
“Схоже, не має значення, що Центр громадської охорони здоров\'я України (Моз) випустив повідомлення, яке попереджає про фальшиві новинах, або що президент Володимир Зеленський заявив: влада все контролюють", - зазначено в новини.
"В Україні, де довіра до системи охорони здоров\'я та уряду низьке, занепокоєння з приводу спалаху поширилося так само швидко, як і брехливі новини про те, що в країні з\'явилися перші випадки захворювання", - зазначає сайт.
Французька Rfi теж пише, що, незважаючи ні на що, влада не змогли заспокоїти протестувальників.
Протягом декількох годин жителі невеликого населеного пункту Нові Санжари (між Києвом і Харковом на сході) залишалися непохитними щодо аргументів президента і міністра внутрішніх справ, який приїхав на місце подій. Ніщо не може заспокоїти жителів: побиті ОМОНом, згідно веб-сайту "Сьогодні", демонстранти кидали каміння в 7 автобусів", - говорить новину.
Цікаво, що "Голос Америки", мабуть, єдиний не став давати занадто яскравих оцінок і торкнувся питання погоди. Публікація так і називається: "Погода та протести перешкоджають зусиллям по карантину в Україні".
У багатьох медіа хроніка закінчується тільки на заворушення в Україні, і лише деякі з них підкреслюють, що евакуйованим все-таки вдалося потрапити в санаторій. А це означає, негативне враження про Україну у світовому співтоваристві буде законсервовано на деякий час.
Втім, українські ЗМІ вже пишуть, що місцеві жителі хотіли спалити санаторій. Так що навряд чи мовчання світових медіа буде довгим.
Ганна Пєшкова
Категория: Новости
Від Америки до Ямайки. Як Нові Санжари "прославилися" на весь світ