Платіжки-гіганти: Як з\'являються космічні нарахування за тепло і можна їх скасувати
Опубликованно 19.06.2020 12:50
Історія з платіжкою за тепло на 53 тис. грн, яку отримала мешканка Києва на минулому тижні, буквально підірвала соцмережі, про неї розповіли всі провідні ЗМІ. Варто сказати, що це далеко не перший випадок невиправдано високих нарахувань за обігрів приміщення в опалювальний сезон і один з найбільш показових. Причина "космічних" нарахувань в платіжках криється в недосконалості методології, яка часто працює не в інтересах простих людей – споживачів тепла. 112.ua з\'ясував, в яких випадках це частіше всього відбувається, а також якихось сюрпризів у платіжках киянам варто чекати в березні.
Історія з платіжкою за тепло на 53 тис. грн, яку отримала мешканка Києва на минулому тижні, буквально підірвала соцмережі, про неї розповіли всі провідні ЗМІ. Варто сказати, що це далеко не перший випадок невиправдано високих нарахувань за обігрів приміщення в опалювальний сезон і один з найбільш показових. Причина "космічних" нарахувань в платіжках криється в недосконалості методології, яка часто працює не в інтересах простих людей – споживачів тепла. 112.ua з\'ясував, в яких випадках це частіше всього відбувається, а також якихось сюрпризів у платіжках киянам варто чекати в березні. З-за вас жінка три ночі не спала
На минулому тижні українці були шоковані новиною про неймовірно величезною платіжці з нарахуваннями за тепло, яку отримала мешканка багатоповерхівки на Лівому березі (Е. Сверстюка, 52в). За опалення чотирикімнатної квартири площею 127,3 кв. м в січні їй нарахували 52 932,18 грн. Новина буквально підірвала соцмережі: разом з представниками національних телеканалів в квартиру, отримала платіжку-гігант, виїхав відповідальний за нарахування "Київтеплоенерго" Костянтин Лопатин. Йому довелося виправдовуватися. Раніше господиня квартири повідомила журналістам, що, отримавши свою платіжку, вона не спала три ночі.
.end-video { position: relative; } .end-video .video-js .vjs-big-play-button { left: 50%; top: 50%; margin-left: -1.1em; margin-top: -0.8em; } .end-video .vjs-embed-button{ background: url("/img/icons/embed.png") no-repeat center center; } .end-video .vjs-embedoverlay{ position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; } .end-video .vjs-embedoverlay .vjs-embedoverlay-input{ background-color: rgba(0,0,0, .5); color: white; font-weight: 600; } --> --> --> --> 112.ua
Найбільший постачальник тепла та гарячої води в столиці "Київтеплоенерго" визнало неприємний факт: нарахування в платіжці на Лівобережці - це не технічний збій в системі, а закономірний результат підрахунку за чинною, затвердженої Кабміном методикою.
"Існуюча методологія, визначена постановою Кабміну № 630 від 21 липня 2005 року. Вона створює колізію: фінансове навантаження за різницю між показниками загальнобудинкового лічильника та індивідуальними приладами обліку (будь-небаланс, який неминуче виникає в зв\'язку з опаленням місць загального користування (підвалів, сходових прольотів, вестибюля), а також у зв\'язку з тепловтратами, пов\'язаними з низькою енергоефективністю будинку, - ред.) покладається на споживачів без індивідуальних лічильників. Коли в будинку без індивідуальних лічильників залишаються 2-4 квартири, суми нарахувань стають шокуючими", - йдеться в тексті роз\'яснень на сторінці "Київтеплоенерго" у Facebook.
Проблема ще й у тому, що у разі відсутності лічильників в місцях загального користування нарахування за їх обігрів відбувається згідно з нормативами, пояснила 112.ua координатор енергетичних програм Громадянської мережі "ОПОРА" Тетяна Бойко: "При відсутності лічильника на місцях загального користування (вестибюль, сходові прольоти) нарахування здійснюються за нормативами. На місця загального користування передбачено 10% від загального споживання, але ми ж розуміємо, що це пальцем в небо. За фактом в одному будинку місця загального користування можуть з\'їсти 5% від загального споживання, а в іншому 15%".
За словами економічного експерта Андрія Блінова, "у багатьох багатоквартирних будівлях встановлення загальнобудинкового лічильника показує, що реальне споживання тепла навіть не самим утепленим будинком в 1,5-2 рази менше, ніж за нормативами. І тому трапляється кричуща несправедливість: бідні за тепло в своїх квартирах платять значно більше, ніж заможніші".
У будинку, де жителька отримала приголомшливу в 53 тис. грн платіжку, як виявилося, не було лічильника в місцях загального користування. Цей параметр був розрахований по нормативу, а оскільки без лічильника залишилася тільки одна квартира (постраждалої жінки), саме на неї і повісили весь виник з цієї причини небаланс. У разі якщо лічильниками оснащено 100% квартир, нарахована за небаланс сума (весь обсяг спожитого будинком за період вимірів тепла мінус покази квартир з лічильниками) була б розподілена між усіма мешканцями.
У "Київтеплоенерго" вважають, що для подібних випадків потрібна додаткова методика, яка давала б можливість врегулювати це питання в інтересах споживача". Мовляв, існуюча методика працює, коли 50-70% квартир обладнані індивідуальними лічильниками, але у випадках, коли оснащення перевищує 70% (при цьому не досягає 100%), алгоритм дає збій.
Звичайно, дуже дивно чути подібне заяву саме зараз, коли опалювальний сезон вже підходить до кінця. Хоча подібні історії "періодично траплялися в ході минулих опалювальних сезонів", зазначає Блінов. Він уточнив, що перш інциденти частіше виникали у випадках, коли прилади обліку тепла відсутні: "В цьому році практично всі скарги мешканців надходять саме з будинків, де стоять загальнобудинкові і навіть квартирні лічильники. Ця історія з будинком на вул. Вернадського (Сверстюка) в Києві найбільш гучна, але факт залишається фактом: у січні дуже багатьом в столиці прийшли несподівано високі платіжки. Тоді як в листопаді-грудні 2019-го суми (і, відповідно, спожиті гігакалорії) були помірними, що цілком відповідало теплої зими".
Мимоволі напрошується питання: якщо б на Сверстюка не прийшла з ряду геть величезна квитанція і провідні ЗМІ країни не підняли шум, звернув би взагалі хтось увагу на проблему, яка в тій чи іншій мірі зачіпає більшість мешканців багатоповерхівок, які отримують не такі "медійні" суми?
У випадку з конкретної платіжкою в 53 тис. грн буде перерахунок, запевнили в "Киевтеплоэенрго": "На зустрічі представників компанії з мешканцями будинку було погоджено розподіл будинкових втрат тепла пропорційно між усіма квартирами".
Але, коментуючи цей пост, багато користувачі задають цілком слушне запитання: якщо в даному конкретному випадку проблема буде врегульована, то як бути у всіх інших випадках, не отримали такої гучного розголосу? Будинковий лічильник є? Нічого скаржитися!
На одному з брифінгів, що проходили в КМДА в розпал опалювального сезону, директор структурного підрозділу "Енергозбут" Костянтин Лопатин, відповідаючи на запитання кореспондента 112.ua, заявив, що перерахунок за тепло здійснюється тільки в будинках, не обладнаних общедомовым лічильником. За його словами, "нормативними документами не передбачено перерахунок за послуги централізованого теплозабезпечення в разі наявності будинкового або індивідуального лічильника". Принцип єдиний: весь обсяг тепла, який увійшов у дім, повинен бути оплачений.
Зазначимо, що будинків з лічильниками, за даними Мінрегіону, більшість: за станом на 20 січня 2020 року, в Україні вузлами комерційного обліку (лічильниками) було оснащено 80,8% житлових будинків. Таким чином, зрозумілі причини, чому мешканка квартири, яка отримала платіжку 53 тис. грн, три ночі не спала: вона прекрасно розуміла, що скаржитися їй нікуди і нікому. І якби не піднявся після її посади в соцмережах шум, їй навряд чи вдалося б домогтися перерахунку.
"Згідно з чинним законодавством, домогтися перерахунку платіжки (у разі наявності загальнобудинкового лічильника) можна в єдиному випадку: якщо будинок утеплений (поки що ще зустрічається нечасто) і при цьому температура в квартирі нижче нормативу. У цьому випадку оплата зменшується на 5% на кожний градус відхилення в температурному діапазоні від 18 до 12 градусів у житлових приміщеннях (у наріжних кімнатах – від 20 до 14 градусів Цельсія протягом усього періоду, протягом якого фіксувалися відхилення). Якщо ж температура в житлових приміщеннях нижче 12 градусів Цельсія (у наріжних кімнатах нижче 14 градусів) плата за централізоване опалення стягуватися не повинна. Так само з гарячою водою (якщо її температура нижче норми, що підтверджено відповідним актом). Але от поскаржитися на космічну платіжку, при тому що в квартирі невиправдано жарко або з крана йде окріп, тому що, наприклад, тепловик накачує будинок гигакалориями (щоб продати більше енергоносіїв, - ред.), нікуди. Подібні механізми законодавством поки не передбачено", - говорить Тетяна Бойко.
Дійсно, в будинках, де немає приладів контролю, шахрайство нерідко відбувається шляхом заниження температури, подаваного носія (близько +65 градусів в будинок з подачею гарячої води в квартири в температурному режимі +50-55 градусів), говорить Блінов: "В будинках з такими приладами — навпаки: може подаватися майже окріп, що різко збільшує кількість витрачається будинком тепла, а енергопостачальник в такому випадку списує відразу багато закуплених запас енергоносіїв".
Використовуючи цей прийом, тепловики нинішньої зими (яка видалася аномально теплою) надміру перегревали житлові будинки, щоб продати побільше тепла. Людям доводиться спати з відкритими вікнами, усвідомлюючи, що ніяких механізмів вплинути на ситуацію у них немає, і буквально чекати, коли вода охолоне до прийнятної. В кінці місяця приходить платіжка за обсяг тепла, який справедливо міг бути й меншим, але довести, що це так, неможливо.
"У будинку, не оснащені індивідуальними тепловими пунктами (ІТП) з системою погодного регулювання (а таких більшість), підприємства ТКЕ (у нинішньому аномально теплому опалювальному сезоні, - ред.) буквально заганяли в будинку зайве тепло, щоб продати побільше тепла. При цьому викрити їх практично неможливо. Є будинки, розташовані ближче до котелень, є більш віддалені, і ТКЕ будуть прикриватися методиками, що дозволяють їм не давати замерзнути навіть самим віддаленим по теплотрасі домівках. Тим часом решта будуть платити за зайве тепло, але жити з відкритими кватирками", - говорить Тетяна Бойко.
Батареї з можливістю регулювати температуру в квартирі - вихід тільки в будинках, в яких є горизонтальна розводка тепла. А от у будинках (їх більшість), де розводка вертикальна (таких більшість будинків), можна встановити тільки регульований кран: жарко не буде, але цифри в платіжці не зміняться.
"Більшість будинків в Україні мають вертикальну розводку (стояки). Тобто можливий тільки загальнобудинковий облік (або по кожному стояку, що означає все одно кілька квартир у складчину). Тут повністю колективна відповідальність мешканців, спожите будинком тепло ділиться пропорційно на кожну квартиру. Одна квартира нічого не виграє, якщо інший будинок не загвинчує регулятори, а замість цього відкриває вікна", - пояснив 112.ua Андрій Блінов.
Цілком очевидно, що при наявності такої широкої палітри можливостей, яку дає недосконалість чинної методики для нарахування сум за спожите тепло, відповідальні за це організації можуть абсолютно спокійно маніпулювати обсягами загоняемого в будинку тепла, "грати" на гарячій воді і буквально жонглювати формулами з розрахунку нормативів. Але жадібність не має меж, і в окремих випадках тепловики йдуть на відверті махінації. Одна з них пов\'язана з опалювальною площею.
"Фокус" "Фокус"
"У січні 2020-го було величезна кількість випадків, коли змінювалася постійна величина — площа опалюваного будинку(!), яка раптом ставала значно менше. Наприклад, якщо площа будинку "раптом" стискується з 15 000 до 10 000 кв. м, то частка вашої квартири площею 100 кв. м стає не 0,667%, а 1%. Та ви платите в півтора рази більше за общедомовому лічильнику", - розповів 112.ua Блінов.
За його словами, не менш важливо, за який період виставлений рахунок (буває, що це не з 1-го по 31-е число, а коли поставляє компанії заманулося зняти показання). Зазначимо, що саме період зняття показань факторів наводиться в якості одного з пояснень "Київтеплоенерго" високих нарахувань, незважаючи на розпіарену урядом знижку (з урахуванням зниження ціни на газ), у платіжках за січень. "Нарахування за опалення проводяться згідно з показаннями будинкових лічильників, які "Київтеплоенерго" фіксує в останню декаду кожного місяця (з 20-го числа до останнього дня місяця). Від того, коли були зафіксовані показання лічильника, також залежать нарахування, які відображені в платіжці клієнта. Наприклад, у грудні 2019 року свідчення були зафіксовані станом на 23-е число, а в січні 2020 року – станом на 28-є. тобто до розрахунку приймається не календарний місяць, а кількість днів від і до фіксації показників лічильників двох місяців", - повідомили в компанії у відповідь на запит 112.ua. Правда, запевнили, що за результатами опалювального сезону "загальна сума нарахувань залишається такою ж". А чи можна в принципі викрити тепловиків в махінаціях?
Андрій Блінов радить "в платіжній квитанції перевіряти, наскільки споживання тепла окремої квартири по відношенню до общедомовому показником відповідає питомій вазі цієї квартири у загальної опалювальної площі будинку". Також, приведені всі свідчення, починаючи з тарифу і розбивки по зонах споживання (загальнобудинковий лічильник + індивідуальний). Важливо знати, скільки тепла зазвичай відбирає гаряче водопостачання (це зручно заміряти протягом декількох тижнів, після закінчення опалювального сезону), щоб відстежувати аномалії і поправочні коефіцієнти, що застосовуються постачальником.
Іншими словами, на практиці слід мати як мінімум доступ до общедомовому лічильником і до платежкам всіх проживаючих у будинку мешканців. Інакше, як кажуть, "цифри ні про що".
Кореспондент 112.ua записалася в ініціативну групу від свого будинку на сайті https://1557.kyiv.ua/login/
На телефон у післяобідній час надійшов дзвінок від представника "Київтеплоенерго". Хлопець щиро здивувався. Він розповів, що, скільки діє практика ініціативних груп, в них, як правило, "записуються пенсіонери, яким нічим зайнятися, але дуже рідко, що на перевірку загальнобудинкового лічильника виходить хоча б один з них". Варто зазначити: мова йде про будинки, в яких немає сильних ОСББ.
.end-video { position: relative; } .end-video .video-js .vjs-big-play-button { left: 50%; top: 50%; margin-left: -1.1em; margin-top: -0.8em; } .end-video .vjs-embed-button{ background: url("/img/icons/embed.png") no-repeat center center; } .end-video .vjs-embedoverlay{ position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; } .end-video .vjs-embedoverlay .vjs-embedoverlay-input{ background-color: rgba(0,0,0, .5); color: white; font-weight: 600; } --> --> --> --> 112.ua
Протягом 40 хвилин кореспондент 112.ua з представником "Київтеплоенерго" чекав біля будинку появи двірнички, яка одноосібно володіє ключем від підвального приміщення, в якому розташований загальнобудинковий лічильник тепла. Відімкнувши приміщення, жінка зникла в його надрах. Представник "Київтеплоенерго" пояснює: "ось Бачиш ліжко, шафки? Ваша двірничка тут живе. Так у багатьох будинках: щоб не платити за житло, двірники облаштовують своє житло в підвалах".
Але в принципі все було ясно: при відсутності інформації про показання в інших платіжках багатоквартирного будинку все, що може зробити учасник ініціативної групи, – поставити підпис у відомості. Ніякої корисної інформації або подання "чому моя платіжка така" відвідування загальнобудинкового лічильника не дало. Прояснилося, що, в тому числі, в індивідуальну платіжку на квартиру включена оплата за батареї (варто сказати гаряче натопленные) двірнички та її друзів (підвал адже відноситься до категорії місць загального користування). За це платять усі мешканці цього будинку. І так відбувається не в одному будинку, на жаль.
Втім, справедливості заради варто відзначити, що це ще не найбільша біда, коли за твій скромний рахунок гріється приміщення в розмірі трикімнатної, хоч і моторошно облаштованій квартири (місце обітниці пенсіонерки-двірнички та її друзів). Нерідко, що в таких підвалах сидять комерційні компанії, салони і навіть сауни, за які платять всі мешканці. Якщо історія має гучний резонанс, "Київтеплоенерго" приходить і таких "любителів дармовщинки" виганяє. Вихід є, але він коштує грошей
Єдиний метод вирішити проблему радикально – встановити в будинку індивідуальний тепловий пункт з регулюванням в залежності від погодних умов. Вартість такого пункту коливається в межах 250-300 тис. грн, але іноді з-за додаткових робіт обходиться і дорожче. Індивідуальний тепловий пункт в комплексі з заходами по утепленню (підвищення енергоефективності будинку) дозволяє мешканцям самостійно в залежності від погодних умов регулювати обсяг тепла, що надходить на обігрів квартир та місць загального користування (що відображається в показниках будинкового та індивідуальних лічильників).
Але тут виступає на сцену проблема іншого характеру. Незважаючи на запевнення прем\'єр-міністра Олексія Гончарука про те, що фінансування заходів з енергоефективності в якомусь найближчому майбутньому буде збільшено, на практиці, як і в усьому, проблеми.
Встановлення індивідуального теплового пункту - основний захід, для якого використовуються "теплі кредити", розповіла 112.ua Тетяна Бойко.
Але в цілому це задоволення не з дешевих. У 2019 році середня вартість проектів комплексної термомодернізації багатоквартирних будинків, включаючи теплоізоляцію будівельних конструкцій та модернізацію систем теплозабезпечення з середньою вартістю 6 837,84 тис. грн в будинку площею 3 тис. кв. м, обходилася в 2,28 тис. грн за 1 куб. м площі. Таким чином, орієнтовна вартість для мешканців двокімнатної квартири цього будинку виходила близько 150 тис. грн. Чи багато хто може дозволити викласти відразу таку круглу суму? Ясно, що ні. Деякі наважуються брати ці кошти в кредит.
З урахуванням нинішніх відсотків українських банків, які незрівнянно вище, ніж у європейських, для багатьох це буквально непідйомні суми. В ідеалі ця ситуація повинна вирішуватися за рахунок державних програм і діяльності Фонду енергоефективності. Але що маємо на практиці? Розмови про необхідність Фонду в нашій країні велися з 2014 року. Паралельно була запущена програма "теплих кредитів". Вона передбачала компенсацію частини тіла банківського кредиту для фізичних і юридичних осіб (ОСББ) – 40% для ОСББ і 35% для фізичних осіб, індивідуальних власників. І ось щороку відбувалася наступна ситуація: на програму "теплих кредитів" не виділялося необхідного обсягу коштів, бо казали: ну от, в наступному році почне працювати Фонд і тоді. І так з року в рік.
Фонд таки почав працювати в 2019 році. З цієї причини на програму "теплих кредитів" на поточний рік була виділена сама мінімальна за всі роки сума – 400 млн грн: 200 млн грн для ОСББ і стільки ж для власників індивідуальних будинків. Але очевидно, що реальна потреба набагато вище. За нашими даними, це не менше 3 млрд грн, каже Бойко.
Ситуація ускладнюється тим, що скористатися цими передбачених Держбюджетом засобами найближчим часом люди навряд чи зможуть. Минэкоэнерго як розпорядник коштів досі не затвердив паспорт програми "теплих кредитів", хоча мав це зробити через 45 днів після ухвалення бюджету. Паспорт програми не тільки не затверджений, але і документи ще навіть не передані в Мінфін.
"Тим часом з Фондом спостерігаємо непросту ситуацію. Фінансових коштів у нього в надлишку – понад 7 млрд грн (кожен рік держава виділяє на Фонд 1,2 млрд грн і стільки ж - міжнародні донори), які зосереджені на рахунках. У той же час, незважаючи на мільйони доларів, які вони витратили на інформаційні кампанії з популяризації своєї діяльності, з вересня минулого року до Фонду надійшло близько 26 заявок, і це з усією України (проти приблизно 700 на програму "теплих кредитів", - ред.)", – зазначає координатор енергетичних програм "ОПОРИ".
У чому ж проблема? По-перше, у складності процедур Фонду. На відміну від програми "теплих кредитів", де це не потрібно, Фонд вимагає і проведення енергоаудиту з виготовленням проекту технічної документації. І на кожному етапі треба організовувати загальні збори. Часто ці процеси затягуються на шість і більше місяців, протягом яких відсотки на взяті під проект банківський кредит "з\'їдають" весь економічний сенс його реалізації: "Ми вважаємо, що продукти Фонду слід диверсифікувати. Повинен бути якийсь надлегкий пакет для тих, хто тільки хоче спробувати провести часткове, а не комплексне утеплення будинку, менш дорогий".
Ще одна серйозна проблема — це те, що Фонд проводить виплату компенсації тільки після верифікації реалізованого проекту. І при цьому критерії цього процесу дуже розмиті, викликають багато питань. Наприклад, якщо при реалізації проекту знадобилася додаткова гідроізоляція, не передбачена вже затвердженим проектом, у разі її виконання буде верифікований такий проект Фондом? "Адже це як ремонт квартири: не буває такого, щоб все, що запланували, здійснили на 100%, як замислювалося. Люди хочуть знати, в яких випадках, з якими змінами вони можуть розраховувати на компенсацію. Чи Не буде так, що будинок реалізує проект і їм із-за якихось змін відмовлять в компенсації. Поки що відповідей на ці запитання немає, тому багато хто просто остерігаються починати співпрацю з Фондом", - зазначає Бойко.
"Я вважаю нинішню роботу Фонду неефективною. При тому, що тільки на консультантів Фонду міжнародні донори виділили близько 16 млн дол., складається враження, що ця структура дуже відірвана від реальності". Фонд повинен "спуститися на землю" і проаналізувати реальні потреби та можливості власників житла в Україні, вартість фінансового ресурсу в Україні не порівнянна з вартістю в Європі, і зарплати, звичайно, теж", - каже Тетяна Бойко.
Нарівні з уже описаними можливостями повинні бути муніципальні програми з енергоефективності. Однак з-за того, що з містами не проводилася належна робота, в багатьох її немає. А на тлі невизначеності з програмою теплих кредитів, неефективної роботи Фонду навіть ті міста, які і почали реалізовувати такі ініціативи самі, зараз їх згортають. Зберігається і досить добре працює тільки, мабуть, програма в Києві "70 на 30". "З одного боку, не можна не відзначити професіоналізм команди Петра Пантелєєва, яка є її драйвером, а з іншого - Київ - небідна місто і може собі дозволити на відміну від невеликих міст з менш наповненими бюджетами", - говорить Бойко.
"Хочу підкреслити, що для досягнення максимального результату державні та муніципальні програми повинні працювати з синергією. Якщо цього не відбувається, люди можуть дозволити собі тільки якісь незначні заходи, наприклад, замінити вікна у під\'їзді. Максимум поставити індивідуальний тепловий пункт. А для виконання комплексу заходів потрібно кілька джерел", - сказала Бойко. Чого чекати від платіжок в березні?
Таким чином, очевидно, що в один з останніх місяців опалювального сезону (березень) входимо з усіма проблемами, які залишалися невирішеними нинішньою владою як напередодні опалювального сезону, так і у його розпал. З цієї причини передбачити, якими будуть платіжки в містах (у яких постанову про застосовуваної в залежності від вартості газу знижку використовується тільки "з доброї волі" тепловиків), неможливо.
У "Київтеплоенерго" запевняють, що прогнозовані суми нарахувань за розрахунковий місяць "лютий 2020", які прийдуть споживачам в березні, однозначно очікуються із змінами в бік зменшення. Це пов\'язано з такими факторами, як зниження ціни природного газу в лютому, а також підвищення середньодобової температури. Зокрема, анонсована НАК "Нафтогаз України" ціна природного газу в лютому 2020 року складає 3948,00 грн/тис. куб. м замість встановленої на опалювальний сезон 2019/2020 – 6235,51 грн/тис. куб. м. "Враховуючи таку ціну газу, очікується, що в порівнянні з базовим тарифом опалення в Києві в березні буде дешевше на 26%, а гаряча вода – на 24%".
Варто відзначити, що це далеко не перші за нинішній опалювальний сезон запевнення, що ось-ось і тарифи на тепло знизяться. Не додає ентузіазму і те, що методика нарахувань, яка призводить до масі маніпуляцій, залишається незмінною.
Ніяк не можна виключати, що і в березні українців будуть чекати платіжки з сюрпризом.
Олена Голубєва
Категория: Новости
Платіжки-гіганти: Як з\'являються космічні нарахування за тепло і можна їх скасувати