Влада готується ввести RАB-тарифи: Навіщо це Україні і як позначиться на вартості електроенергії
Опубликованно 18.06.2020 14:25
Нацкомісія зробила серйозний крок до переходу до нової моделі тарифоутворення для операторів системи передачі електроенергії (обленерго). На засіданні комісії було затверджено проект рішення, яким передбачається перехід до RАB-тарифами – до 1 червня проект буде відкритий для обговорення. Найближчим часом навколо цього документа розгорнуться жаркі битви, пророкують експерти: передбачені в ньому зміни безпосередньо зачіпають інтереси олігархів, які контролюють найбільші українські обленерго. І в якому б вигляді не була затверджена нова модель, вона буде надавати прямий вплив на ціни електроенергії.
Нацкомісія зробила серйозний крок до переходу до нової моделі тарифоутворення для операторів системи передачі електроенергії (обленерго). На засіданні комісії було затверджено проект рішення, яким передбачається перехід до RАB-тарифами – до 1 червня проект буде відкритий для обговорення. Найближчим часом навколо цього документа розгорнуться жаркі битви, пророкують експерти: передбачені в ньому зміни безпосередньо зачіпають інтереси олігархів, які контролюють найбільші українські обленерго. І в якому б вигляді не була затверджена нова модель, вона буде надавати прямий вплив на ціни електроенергії. Що таке RАB-тарифи і для чого вони потрібні
RАB-тарифи, або стимулююче тарифоутворення – це нова методика, яка повинна докорінно змінити підхід до формування тарифів обленерго (операторів системи передачі електроенергії в локальних мережах), що відповідно позначиться на їх виручці і можливості інвестувати кошти в інфраструктуру (будівництво та ремонт підстанцій, ліній електропередач). Як неодноразово повідомляв 112.ua, передає інфраструктура в Україні застаріла і зношена, до того ж не враховує зрослих навантажень, як, наприклад, у Київській області, переживає бум новобудов.
У зв\'язку з цим показники надійності (безперервності) електропостачання в нашій країні залишаються найнижчими з усіх країн Європи (де вже давно застосовується RАB). Згідно з показниками SAIDI (середня тривалість перерв в електропостачанні на одного споживача в рік), грубо кажучи, скільки споживачі сидять "без світла" за останні 4 роки в нашій країні, в середньому показник досягав 620-690 хвилин в рік в 2015-2018 рр. Це в 10-30 разів довше, ніж у країнах Західної Європи, в 6 разів довше країн Балтії, в 3 рази довше, ніж у Польщі, і в 2 рази довше в порівнянні з показником Румунії.
Зараз в Україні використовується система утворення тарифів для обленерго "витрати +". Згідно з цією методикою, Нацкомісія щорічно затверджує тарифи для обленерго в розмірі, який, на думку енергетиків, не дозволяє їм залучати банківські кредити, швидко і в ногу з часом розвивати свою інфраструктуру. Заради утримання тарифів на низькому рівні (щоб не допустити зростання тарифів і подорожчання електроенергії), НКРЭКУ постійно "ріже" інвестиційні плани обленерго.
RАB, або стимулююче тарифоутворення докорінно змінює цей підхід. Відповідно до нової моделі, на вже наявну базу "старих" активів встановлюється мінімальна ставка дохідності, а на нову інфраструктуру, яка буде побудована після набрання чинності RАB-тарифів) висока ставка. "Це дозволить створити прогнозованість і стабільність – компанії зможуть займатися довгостроковим плануванням, розробляти інвестиційні плани щонайменше на 5 років і залучати під них банківські кредити", - пояснив 112.ua аналітик ринку електроенергії компанії ExPro Дмитро Сидоров.
Згідно затвердженого нині проектом НКРЭКУ, на стару базу прибутковість активів встановлюється в розмірі 1% (від оціночної вартості), а на нову – 15%.
Перехід до нової конфігурації планується вже з 1 січня 2021 року. Чому навколо RАB жаркі баталії розгорнуться
Слід зазначити, що ідея переходу до RАB-тарифами далеко не нова. Нормативна база, яка передбачала перехід до цієї моделі, була затверджена НКРЭКУ ще в 2013 році. Пізніше, коли президентом був Петро Порошенко, а головою регулятора - Дмитро Вовк, до питання переходу на нову методику неодноразово поверталися: в неї були внесені зміни. Однак ввести її в практику колишня влада так і не зважилися: з цієї причини досі застосовується модель "витрати +". Примітно, що у варіанті із змінами, прийнятими під час головування в комісії Вовка, був затверджений дещо дивний підхід до RАB: і на стару, і нову базу активів встановлювалася одна ставка прибутковості 12,5%.
Питання прибутковості саме старої бази активів і зараз може стати головним каменем спотикання та предметом гарячих дискусій, каже Сидоров. Ключові обленерго в країні контролюють олігархи, і вони зовсім не мають наміру втрачати свої грошики на старій базі активів, вкладаючись виключно у створення нових інфраструктурних об\'єктів для країни.
Не виключено, що олігархи, в принципі, докладуть всі зусилля, щоб зупинити перехід до RАB. Драйверами процесу можуть виступити ті з них, хто зацікавлений в посиленні свого впливу в секторі энергопередачи: під контролем держави, крім деяких міноритарних пакетів обленерго, залишаються ще мінімум п\'ять об\'єктів – "Хмельницькобленерго", "Харківобленерго", "Миколаївобленерго", "Запоріжжяобленерго", "Тернопільобленерго". Після переходу до стимулюючого тарифоутворення їх вартість може значно зрости, а це зовсім не вигідно тим, хто націлився на їх приватизацію за приємною ціною.
Але найвідчутніше в цьому питанні, мабуть, те, що нова конфігурація буде впливати на кінцеву ціну електроенергії. І тут багато чого буде залежати і від того, який підхід обере регулятор до переоцінки бази активів. Залежно від цього тарифи обленерго можуть зрости від 15% до 100%, що буде відображено і в кінцевій ціні.
В інтерв\'ю ExPro Валерій Тарасюк прогнозував, що в результаті введення стимулюючого тарифоутворення на базі двох ставок (на стару і нову базу активів) у середньому тариф "облов" у перший рік може зрости на 10%, що призведе до приблизно 2%-го зростання в кінцевій ціні електроенергії для споживачів. "Якесь підвищення все одно буде. Інша справа, що в попередні роки комісія вважала, і було надто високе підвищення тарифу, зараз ми прораховуємо інші варіанти. За допомогою наших міжнародних консультантів (USAID, - ред.) ми вивчаємо варіанти, щоб якомога м\'якше перейти до стимулюючого регулювання", - говорив глава регулятора.
Але ось, що може звучати втішає, так це те, що за даними джерел 112.ua, влади надовго відкинули ідею відмови від ПСО для населення та вирівнювання цін до однакового з промисловістю рівня. Таке рішення було прийнято у зв\'язку з ситуацією, що виникла із-за коронавіруса: як повідомлялося, платіжна дисципліна за останній місяць і рівень розрахунків за електроенергію впали до рекордно низьких значень. Єдине, що може бути змінено – це конфігурація самого ПСО: нова в. о. міністра енергетики та навколишнього середовища Ольга Буславец зробила кілька заяв про намір перейти до "фінансової моделі" ПСО, зазначив в коментарі 112.ua Дмитро Сидоров. Однак ця модель населення безпосередньо торкнутися не повинна і вплине тільки на розстановку сил і фінансове становище основних генерацій.
Тому населення як і раніше буде платити свої 90 коп. за перші 100 кВт спожитої електроенергії і 1,68 грн за споживання понад цієї норми. Категорії промислових споживачів, які зараз купують електроенергію за 3-4 грн за кВт, доведеться ще більше розщедритися. Але завдяки дії RАB у всіх підвищиться якість подачі електроенергії і зменшиться число відключень.
Олена Голубєва
Категория: Новости
Влада готується ввести RАB-тарифи: Навіщо це Україні і як позначиться на вартості електроенергії