Вийшов за хлібом - забрали в армію. Який "заклик без мобілізації" хоче впровадити президент
Опубликованно 17.06.2020 07:25
Україна 18 травня відзначала день резервіста. Зеленський тоді заявив, що українська армія завжди розраховує на підтримку військових у запасі. І вже через 10 днів довів це не словом, а ділом: подав у Раду невідкладний законопроект, яким запропонував закликати резервістів на збори за власним рішенням на термін до півроку.
Як і його попередник, президент хоче привести систему військового обліку і діяльності місцевих органів військового управління у відповідність зі стандартами НАТО. Новація може торкнутися понад 200 тисяч осіб по всій Україні. Якщо депутати підтримають ініціативу президента, ухильників законно забирати у військкомати прямо з вулиці, а штрафи для них виростуть в 7 разів.
Про те, навіщо Зеленському "вилов" призовників, і конституційна дана ініціатива - в нашому матеріалі. Півроку служби та перевірочні збори
Президент України, у відповідності з новою ініціативою, отримує право на формування ще однієї "армії" з резервістів. По суті, така можливість головнокомандувача і сьогодні прописана в Конституції. Мова про призов, а не про мобілізацію. Якщо указ про мобілізацію повинна затвердити Верховна Рада, то указ про щорічне терміновому заклику президент може підписати одноосібно.
Українці, які перебувають у резерві, періодично проходять тренувальні збори для актуалізації навичок і можуть бути призвані на службу. Пройшовши перепідготовку, вони можуть стати техніками, радистами, командирами взводів. У разі прийняття законопроекту стануть можливими масштабні навчання. Служба буде тривати два-три місяці, а до півроку.
Резервісти першої черги, тобто учасники АТО з задовільним станом здоров\'я, в основному вже приписані до військових бригад. Якщо сержант, наприклад, командував відділенням і звільнився з армії, в ідеалі він займе ту ж або схожу посаду. Але за бажанням головнокомандувача, тепер цим сержантом зможуть укомплектувати не тільки ЗСУ, а й Нацгвардію. При цьому резервісти другої черги (в основному - випускники військових кафедр) поповнять ряди тилових частин і територіальної оборони.
Заклик буде можливий в будь-який момент, адже з 2014 року "особливий період" так і не був скасований. Крім того, за планом Генштабу резервістів зможуть залучати на перевірочні збори, щоб на практиці оцінити боєздатність нашої армії. Раніше офіцерів запасу збирати не могли. Але в законопроекті є невелика поступка - людей відірвуть від роботи не на 15 днів, а на 5.
"Законопроект призначений для того, щоб врегулювати некомплект нашої армії. У разі, якщо буде загострення обстановки на сході країни, ми можемо через посилення мобілізаційної готовності зміцнити бойові підрозділи резервістами першої черги за 24 години. Це правильно. Якщо такого закону не буде, склад призовної буде виправдовуватися роботою та іншими справами і не з\'явиться на службу. Навіть під час активної фази бойових дій ми провели 6 хвиль мобілізації і не змогли заповнити підрозділу. Захист батьківщини - священний обов\'язок кожного громадянина. Тому в цілому позитивна ініціатива", - переконаний військовий експерт, полковник СБУ у відставці Олег людей Похилого віку.
З 4 тисяч осіб призовного віку, які живуть в одному районі, комісари часто не можуть закликати і 40 чоловік, так що президенту доводиться продовжувати заклики.
Старих окремо наголошує, що законопроект вирішить і фінансове питання. За його словами, буде виділено фінансування збройних сил і гроші за державними програмами, спрямовані на заклики на 6 місяців.
"Виділять фінансування на оповіщення призовників військкоматами. Це дорожче, ніж здається на перший погляд. До фонду Міністерства оборони будуть закладені гроші на їх харчування, продовольче, речове, матеріально-технічне забезпечення. Також підготують гроші на зарплати при настанні "часу Ч", коли буде оголошена бойова тривога. Безкоштовно воювати ніхто не буде. Навіть німці під час Другої світової війни отримували зарплату", - підкреслює експерт.
За перебування в частині, на польових зборах або навчаннях резервіст сьогодні отримує добові, а також щорічне заохочення від 1600 до 3 100 гривень. Призовники можуть розраховувати на збереження місця роботи і окладу, а також не платити з зарплати ЄСВ. Але багато хто отримує зарплату в конверті, а значить, що при мобілізації вони ризикують втратити свою роботу.
Якщо призовники визнають такі умови непривабливими, їх силою доставлять до військкоматів. Це, мабуть, головний провокаційний аспект документа авторства Зеленського. Повернення облав і робота в "тіні"
Восени минулого року в спробі виконати план військові комісари незаконно забирали в армію хлопців навіть з медичними протипоказаннями. У Рівненській області, наприклад, військові забирали призовників прямо з робочих місць. Поліція ж з року в рік відловлювала молодих людей у клубів та гуртожитків. Але якщо раніше це вважалося незаконним, то тепер їй хочуть надати повне право на такі дії.
Ініціатива президента передбачає, що призовників візьмуть під жорсткий контроль. Рагси та інші органи повинні повідомляти військкомати не тільки про шлюби та розлучення, але і "про події, які пов\'язані з сім\'єю резервістів". Зате ЖЕКи і господарі будинків більше не будуть зобов\'язані доповідати про призовників. Цей обов\'язок ляже на плечі поліції, керівництва підприємств і навчальних закладів.
Для того щоб легально доставити людину проти його волі у військкомат, достатньо, щоб військовий комісар передав прізвище порушника в поліцію. Звичайно, немає нічого складного в тому, щоб передавати такі списки масово.
У самому військкоматі людини можуть змусити пройти медкомісію. Причому стосується це не тільки строковиків, але і резервістів. Передбачається, що між строковиками та резервістами взагалі не буде майже ніяких відмінностей ні в правах, ні в обов\'язках.
Юристи говорять про те, що в законності такої ініціативи є сумніви.
"У тому вигляді, в якому він запропонований законопроект порушує частину конституційних, основоположних прав громадян на вільне переміщення, можливість відмовитися від військової служби. Нагадаю, що затримати людину можна тільки за рішенням суду. Повинно бути пред\'явлення підозри, а також - надана правова допомога", - підкреслює адвокат Ростислав Кравець.
Якщо ж якимось чином призовник уникнув "доставки" в комісаріат, він ризикує залишитися без офіційної роботи. Ініціатива президента передбачає необхідність пред\'являти військовий квиток при працевлаштуванні. Теоретично, його при бажанні можуть запитати і сьогодні, але після прийняття законопроекту укласти трудовий договір без нього не вдасться.
Старих вважає це нормальною практикою.
"В Греції, наприклад, є все. А ті, хто цього не робить, наприклад, пацифісти, втрачають можливість піти на держслужбу, полетіти з країни. У таких громадян просто немає паспорта на купівлю авіаквитків. Тобто людина знижений в правах", - говорить військовий експерт
Однак політтехнолог Руслан Бортник інакше оцінює таку ініціативу.
"Нагадаю, 5 років тому стояло питання про створення професійної армії. Не знаю демократичної країни світу (я не кажу про країни Прибалтики з сумнівним рівнем демократії), де б настільки жорстко обмежувалися права чоловіків, як в Україні. Вже зараз без військового квитка можна отримати прописку. Сумнівна і конституційність таких заходів", - підкреслює Бортник.
Кравець ж упевнений, що на сьогоднішній день прийняття такого закону не на часі, адже він стане черговим поштовхом громадян в "тінь". Прийняті зміни в Податковий кодекс і так підштовхують до "тіньового" заробітку. З військового обліку знімуть людей, які відбули на строк більше 3 місяців за кордон. Тому, ймовірно, новий законопроект буде підштовхувати українців до міграції за кордон.
Можливо, державі варто було б зосередитися на тому, щоб в першу чергу дати людям можливість забезпечувати себе на гідному рівні. Крім того, коли президент декларує курс на "країну в смартфоні", впроваджує систему "Дія", використовувати вже став анахронізмом паперовий військовий квиток, - саме по собі дивне рішення.
Правда, поки неясно, чи запрацює ця норма на практиці, адже поки немає роз\'яснень щодо того, чи зможуть застосовувати до роботодавців-порушників штрафи. Якщо ні, то, теоретично, вони зможуть спокійно закривати очі на цю норму. На скільки планують штрафувати ухильників
Резервіст не може розірвати контракт до завершення "особливого періоду". Коли він завершиться - невідомо. Але навряд чи це буде найближчим часом.
Не з\'явитися у військкомат дозволено у разі стихійного лиха, смерті близького родича або якщо до кінця граничного строку перебування у резерві менше, ніж термін призову. Також будуть звільнені від служби ті, хто менше, ніж рік тому вже служив в "особливий період". Якщо у людини не менше трьох неповнолітніх дітей або він самостійно виховує хоча б одного неповнолітнього, а також у разі інвалідності у його дитини (до 18 або 23 років в залежності від ступеня інвалідності) батько теж не призивається.
Не покличуть тих, у кого родич загинув у зоні АТО, або хто вже служив у гарячих точках АТО, а також тих, хто отримує вищу освіту на денному відділенні, та працівників освітньої сфери (з деякими обмеженнями). Перешкодою може стати хвороба резервіста. Тому можна чекати посилення корупції у виписці лікарняних листів.
За неявку у військкомат по порядку, несвоєчасну постановку на облік, порушення порядку зборів для резервістів, втрату військових документів або їх псування раніше могли оштрафувати на 5-7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі ж прийняття законопроекту це буде вже 30-50 мінімумів. Один такий мінімум становить 17 гривень. Тобто за перше порушення штраф буде складати вже не 85-119 гривень, а 510-850.
Але, так як зараз діє "особливий період", штрафи зростають до 50-100 мінімумів, тобто до 850-1700 гривень (зараз вони складають 170-255). На ті ж штрафи ухильникам варто розраховувати і за повторне порушення.
За ухилення від мобілізації оштрафують на 1 700-3 400 гривень (до 5 100 гривень при повторному порушенні), для посадових осіб - на 3400-5100 (до 8 500 гривень - повторно).
До речі, деякі ЗМІ вирахували обсяг штрафів на основі використання податкової соціальної пільги розміром в 1 051 гривню, а не з мінімуму в 17 гривень. При таких розрахунках порушників могли б чекати штрафи і до півмільйона гривень. Втім, юристи стверджують: виходячи з практики стягнень, що застосовується сьогодні, громадянам не варто побоюватися таких драконівських заходів.
Набагато критичніше той факт, що за "злісне ухилення в особливий період" людині загрожуватиме вже не 2 роки в\'язниці, як раніше, а термін від 3 до 5 років. Це показує, що в першу чергу владі важливо не наповнити бюджет, а виконати норму за призовом, залякавши українців. Чи спрацює це - складне питання.
Українців будуть штрафувати військові комісари. До речі, вони стануть співробітниками не військкоматів, а "територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки". "Реєстр військовозобов\'язаних" теж перейменують в "реєстр призовників, військовозобов\'язаних і резервістів".
Перейменувати комісаріати хотіли давно, щоб покласти на них функції соціального захисту ветеранів. Але на сьогодні це лише зміна назви, не змінює логіки і суті установ. Експерти дивуються, до чого знадобилася зміна вивісок. Особисті інтереси Зеленського
Старих вважає, що у воюючій країні повинні служити всі: і депутати, і президент. Однак нардепів, згідно із законопроектом, закликати все ж не стануть. В світлі нової ініціативи виникає питання до самого Зеленському про справедливість і єдиних стандартах. Частина суспільства звинувачує його в тому, що він не служив. А адже перед виборами гарант підкреслював: кожен з нас - президент.
Якщо військовий ратує за посилення покарання для ухильників, це піддається логіці, але в разі Зеленського ситуація парадоксальна. Ще будучи кандидатом, він обіцяв "професійну, добровільну та вмотивовану армію". Для багатьох виборців Зеленського це стало вирішальним фактором. Та й міністр оборони Андрій Загороднюк після перемоги Зе заявляв, що строкову службу потрібно скасувати. Однак спершу мінімальний призовний вік опустили з 20 до 18 років, а тепер президент ще більше посилює вимоги до строкової служби та резервістам.
З одного боку, сьогодні ми не можемо собі дозволити повністю контрактну армію, як обіцяв Зеленський. Для цього військовий бюджет країни потрібно буде збільшити приблизно в два рази. А це означає, що менше грошей піде на соцвиплати. Особливо це складно для країни, яка перебуває в посткарантинной депресії, в умовах можливості другої хвилі епідемії коронавіруса. Однак, якщо контрактної армії і не бути, для громадян можна було б застосовувати не батіг, а пряник.
"При тих витратах, які є зараз на армію, ми повинні відмовитися від примусових тоталітарних моделей. Якщо б просто стимулювали чоловіків: наприклад, за перебування в резерві додали до відпустки кілька днів, або хоча б виділили у розмірі мінімальної зарплати гроші на покупку форми, то у військкомати стояла б черга. А так це виглядає як дурна спроба посилити свободу пересувань для чоловіків, яка призведе лише до масового їх виїзду за кордон і до підвищення соціальної напруги", - підкреслює Бортник.
Чому ж президент пропонує законопроект, який може викликати юридичний колапс і падіння його рейтингу?
Експерти припускають, що у ініціативи є політична підоснова.
"Схоже на те, що радикальне крило в оточенні президента просуває свою ідеологію і закручує гайки, хоча різьби на болтах давно немає. В країні немає довіри до державного інституту. Спостерігаємо пожвавлення у сфері: згадати навіть нещодавню ініціативу Василевської-Смаглюк (депутат "Слуги народу", - ред.) про приватних арміях. На Донбасі воювали до півмільйона осіб. Це політичний потенціал хочуть якомога швидше "освоїти" і використовувати в своїх цілях", - переконаний Руслан Бортник.
Враховуючи протистояння Зе з праворадикалами, експерти припускають: у разі протестів президент просто оголосить військові збори і таким чином зупинить повстання. Причому "гасити" локальні осередки можуть направити самих резервістів.
Якщо це підозра вірно, то Зеленський знову вирішує свої особисті проблеми за допомогою не найгуманніших законодавчих ініціатив. Українцям же залишається писати петиції з проханням відкликати законопроект. Одна з них вже зареєстрована на сайті президента. Чи вдасться достукатися до гаранта - покаже час.
Ганна Пєшкова
Категория: Новости
Вийшов за хлібом - забрали в армію. Який "заклик без мобілізації" хоче впровадити президент