З любов\'ю, колишні власники. Яких "свиней" Кабмін Гончарука підклав уряду Шмигаля
Опубликованно 13.06.2020 11:35
Ще жоден уряд не йшов у відставку так швидко, як Кабмін Гончарука. Тим більше, за каденції президента, який, фактично, сам його поставив. Міністри пішли, а обіцянки залишилися. Тепер українці дивуються, що чекати їх виконання.
І якщо від обіцянок ще можна відхреститися, то з постановами Кабміну питання складніше. Деякі реформи вже запущені, а соцвиплати - відстрочені. Розгрібати проблеми, які залишив по собі Гончарук, доведеться Шмыгалю. І тільки від нього залежить, чи плисти за течією, або проявити характер.
Які підніжки поставив новий Кабмін старому, і переступить їх Денис Шмигаль? 1. Індексація пенсій і соцвиплати
Кабмін Гончарука довгий час вів антисоціальну політику. Приміром, зменшив кількість професій, представникам яких можна вийти на пенсію раніше. Коли захиталися крісла, а держборг перевищив всі очікування, рішення соціальних питань перекинули на наступників.
Гончарук підклав Шмыгалю свиню - відклав на вересень індексацію пенсій, яку раніше щорічно проводили 1 березня.
“Це навіть не свиня, а жирний кнур, який лежить в багнюці похрюкує. Особливо, на тлі обіцянок, що пенсіонери старше 80 років не будуть отримувати менше прожиткового мінімуму. Індексація визначена законом, але в ньому не встановили місяць. Звичайно, вона мізерна: 200-300 гривень. Але люди чекають цих грошей. За час, на який перенесено індексація, у кожного пенсіонера вкрадуть приблизно 1,5 тисячі гривень. Гроші недоотримає 11 мільйонів українців, що зробить негативний вплив на економіку", - говорить фінансовий аналітик, експерт Growford Institute Олексій Кущ.
Зате в останні дні своєї каденції Гончарук став бомбити свій телеграм повідомленнями про соціальної допомоги різним верствам населення, яку буде нараховувати вже не він. Це і доплата за 500 гривень пенсіонерам, і 105 тисяч гривень українцям, які здійснили героїчний вчинок, і стипендія до 2 360 гривень для студентів на лінії розмежування. Справедливості заради, з подібною практикою стикаємося вже не вперше. Володимир Гройсман перед відставкою теж підвищував пенсії.
Шмигаль сказав, що соцвиплати збільшувати буде. Так що, найімовірніше, нові надбавки він не скасовуватиме, а також візьметься за індексацію. Виникає інше питання - чи вистачить йому грошей. Але до цього ми ще повернемося. 2. Тарифна політика
З 1 травня впроваджується "ринкова ціна на газ. Тим не менш, на Шмыгале залишаються обіцянки попереднього Кабміну щодо зниження тарифів. Колишнє зниження відбувалося за рахунок падіння цін на світових ринках, а не за рахунок конкретних дій Гончарука. Люди чекають, що Шмигаль вирішить це питання. Трохи послабить прем\'єру головний біль тільки той факт, що опалювальний сезон підходить до кінця.
Крім того, уряд Гончарука повністю проігнорувало енергостратегії до 2035 року. І також в повітрі повисло вимога Зе закрити неприбуткові шахти. Вирішення цих питань будуть дамокловим мечем висить над прем\'єром.
Гончарук також передав ще один полум\'яний привіт Шмыгалю. Кабмін Гончарука не тільки скоротив субсидії не тільки в бюджеті на 2020 рік, але і збільшивши розмір базової норми плати за ЖКГ. Тобто, якщо раніше потрібно було платити за ЖКГ 15% від свого доходу, то з 1 травня - 20%. Буде у нового прем\'єра політична воля скасувати таку норму? буде чергова перевірка на міцність нового прем\'єра. 3. Держборг і дірки в бюджеті
Крім різних соцвиплат, уряд останнім часом також активно витрачалося на інфраструктурні проекти, наприклад, дало "Укравтодору" кредитних гарантій майже на 20 мільярдів гривень. Враховуючи "дірку" в бюджеті і технічний дефолт у грудні, все це стане головним болем прем\'єра.
Шмигаль вже пообіцяв скорочувати витрати бюджету, але при цьому і збільшити виплати пенсій. Як можна виконати два цих суперечливих обіцянки одночасно - незрозуміло.
Економіст Олег Пендзин вважає, що у прем\'єра немає ніякої можливості що-небудь виправити. Діра в бюджеті в 18 мільярдів впирається в те, що курс долара має становити 27 гривень, а фактично він на рівні 25.
“У чудовій палиці під назвою економіка є два кінця. Перший - уряд, другий - Нацбанк. Якщо хочете, щоб палиця повністю підкорилася вашій руці, вони повинні бути рівноважні. Насамперед президент повинен був би поміняти Нацбанк. Те, куди він зараз "рулить", категорично не відповідає тому, куди потрібно їхати. Виправити ситуацію з бюджетом міг би його секвестр і обрізання соцплатежів, але тоді Шмигаля закидають камінням", - говорить Пендзин.
Крім дірки в бюджеті, Гончарук залишив Шмыгалю у спадок досить сумнівну модель управління держборгом. За словами Олексія Куща, це "підстава" не тільки від Гончарука, але і від попередніх прем\'єрів.
Уряд Гончарука сформувало піраміду ОВДП, з якої практично неможливо вийти. Кущ називає лише три варіанти вирішення проблеми:
1. Поганий. Продовжувати поточну політику. Але, так як нерезиденти все менше купують наші цінні папери, доведеться знову перейти на короткі цінні папери та зростання дохідності за ними до 15-20%.
2. Жахливий. Коли при необхідності повертати внутрішні і зовнішні борги можливості рефінансування не буде, нерезиденти будуть продавати ОВДП. Щоб розрахуватися з боргами, уряду доведеться вмикати "друкарський верстат".
3. Правильний. Оголосити про реструктуризацію на 20-30 років, поспілкуватись з власниками боргів, як це робили в 1998 році.
Експерт не вірить, що Шмыгалю вдасться відсікти вплив конгломерату спекулянтів, іноземних фондів, які створили в Україні дочірні структури та пропагують тут ультралиберальную лінію. На його думку, найбільш вірогідний - "поганий" варіант".
“Влада знаходиться під двома факторами впливу: під зовнішнім тиском (іноземні спекулянти) і під внутрішнім розширенням (українські олігархи). При уряді Гончарука переважав перший фактор, при Шмыгале - другий, так як він - виходець з ДТЕК. Як говориться, чужі там не ходять. Але це лише превалювання, а не домінування. У кожної з сторін є так званий "блокуючий пакет акцій". Ми говоримо не про те, яка сила візьме верх, а яким буде баланс", - говорить Кущ. 4. Кадровий склад
Уряд приходило з гаслами скорочення кількості держслужбовців. Після того, як об\'єднані відомства виявилися не тільки не ефективними, але і роздутими за рахунок додаткових департаментів, Зе вирішив роз\'єднати їх назад. Екс-міністр культури активно критикував таку політику. Не можна виключати, що саме з-за цього Бородянський і не погодився на пропозицію залишитися в уряді. Шмыгалю доведеться зіткнутися з тим, що переїзд з кабінетів у кабінети відстрочить реальне впровадження нових рішень. Крім того, кадрів може стати ще більше, ніж було до Гончарука.
Але це підніжка від президента. А є й реальна "свиня" від Гончарука. Спершу він активно звільняв чиновником, але з часом штати стали роздмухувати.
Приміром, Кабмін постановив звільнити 20 тисяч держчиновників з районних держадміністрацій, що розпалило кадрове питання в регіонах. Натомість за день до відставки Кабмін ввів посаду керівника цифровий трансформації у всіх державних органах влади. Над такими керівниками буде стояти технічний директор країни, назву якого вже висміяли в соцмережах. Чому сам міністр цифровий політики Федоров не міг узяти на себе функції контролю за цифровізацією-велике питання. Втім, як і те, звідки взяти гроші на кадри, якщо на програму "держава в смартфоні" грошей не передбачили.
Також Кабмін розчерком пера створив пробний "Офіс євроінтеграції" у Херсонській області. Він повинен пояснити нашому бізнесу можливості, які надає орієнтація на Європу. Такі офіси Кабмін запланував зробити у всіх обласних центрах. Хіба не зрозуміли б бізнесмени переваги руху в Європу і без додаткового штату чиновників?
Крім того, що Шмыгалю доведеться або блокувати такі ініціативи, або просто закрити на них очі, він ще і зіткнеться з дріб\'язком, неприємною особисто йому. Місяць тому Кабмін Гончарука обмежив сам собі зарплати. З цим рішенням він затягнув до останнього - скандал з виплатами адже стався ще в грудні. Крім того, чиновникам все одно видавали премії розміром у дві-три зарплати, всупереч вимозі Зеленського.
Все це - не підніжка, а швидше висолоплений язик дитини в проїжджючої повз автобусі. Автобус поїхав, а кадрові питання залишилися. 5. Багатостраждальна приватизація
А ось з державними підприємствами все складніше. Перед звільненням міністри вирішили приватизувати ще 401 підприємство. Серед них виявилися і "Хліб України", "Державна продовольчо-зернова корпорація України", "Артемсіль", "Перший київський машинобудівний завод".
Таке рішення ухвалили всупереч регламенту і без погодження з Міністерством економіки. Теоретично, його можна оскаржити через суд. Крім того, "Артемсіль" потенційно може бути донором бюджету, так що Гончарук позбавив Шмигаля курки, яка могла б принести йому золоті яйця.
Також ще в грудні Кабмін прийняв постанову про приватної тязі на українській залізниці. Міністерству інфраструктури потрібно буде визначати умови проведення пілотного проекту.
Це нібито повинно вирішити проблему дефіциту рухомого складу. Але в реальності великі вантажовласники матимуть преференції, а малий і середній бізнес можуть постраждати. "УЗ" продасть все прибуткове, высокомаржинальное, а собі залишить галузі з негативною прибутковістю. А це не може не спричинити за собою погіршення якості залізниці, вважають експерти. Втім, це навряд чи хвилює Шмигаля, адже міністр інфраструктури залишився колишнім."В умовах глобальної фінансової кризи, коли капіталізація всіх активів знижується, продавати свої низьколіквідні активи - ідіотія. Ми маємо справу з гібридною приватизацією на користь місцевих фінансово-промислових груп під виглядом того, що від деяких активів потрібно позбавлятися. Крім того, є ще один кнур. Він ще в зародку, але УЗД показало - свин потворний, з трьома головами і хвостами. Це розпродаж української землі", - говорить Олексій Кущ.
Є великі сумніви в тому, що Шмигаль буде гальмувати приватизацію. Особливо це сумно з урахуванням того, що Кабмін Гончарука своєю постановою зобов\'язав "УЗ" і ще дві компанії відраховувати в бюджет 90% прибутку замість 30%. 6. Освіта
Не все солодко і в сфері освіти. Так само, як і з соцвиплатами, Кабмін спочатку погіршував умови, а в останній день своєї роботи став набагато щедрішими.
Гончарук спершу знизив зарплату вчителям, скасувавши постанову про те, що вона не може бути нижче 6 306 гривень. Також вони з Новосад підвищили вартість контрактної форми навчання для трьох десятків популярних спеціальностей. Тепер доведеться платити мінімум 26,4 тис. гривень на рік.
В останній день своєї роботи Кабмін приймає постанову, згідно з яким молодим педагогам доплатять за 21 тисячу гривень. Новому міністру освіти доведеться якось це розгрібати. До речі, його Шмигаль не представив. І тим складніше прогнозувати, що ж буде чекати сферу.
Також Новосад напакостила своєму наступникові, ліквідувавши в останні дні роботи столичну Національну академію прокуратури, єдиний профільний вуз для прокурорів. Раніше йому заборонили готувати магістрів, а тепер його перетворюють у Тренінговий центр з надання платних послуг. Крім лекцій, тепер в установі можна сходити в лазню, випрати і почистити речі. Але це - вже не головний біль Новосад. 7. Медицина
За кілька днів до відставки Гончарук оголосив про те, що в квітні стартує наступний етап медреформи. Це впровадження навіть з деяким запізненням: стартувати він повинен був ще в січні.
Все б нічого, але уряду Шмигаля потрібно буде впроваджувати реформу на тлі досить обмеженого бюджету і непідготовленості клінік. Далеко не всі вони пройшли процес автономізації, мають обладнання або підключені до медичної базі. Скалецька ці проблеми переважила на свого наступника, хоча до його призначення все вже повинно бути готово.
Виступаючи в Раді, Зеленський сказав, що сумнівається, чи готова країна до "грошей, які ходять за пацієнтом". Але прем\'єр Шмигаль висловив більше впевненості. Так що малоймовірно, що новий міністр охорони здоров\'я Ілля Ємець зупинить медреформу. Як це позначиться на українцях - можна тільки гадати. Куди нас "привезе" Шмигаль
Зазвичай, коли говорять про "нових осіб", мають на увазі не невідомих людей, а тих, хто запропонує нові підходи. Приміром, Трамп впровадив "трампономику", поєднання функцій та потужної протекціоністської політики.
Гончарук ж запам\'ятався тільки бездіяльністю, яка, у поєднанні з окремими провальними ініціативами, стала для України фатальним. Олексій Кущ не вірить в те, що Шмигаль їх скасує. Він вважає, що зміни курсу не буде - зміняться лише бенефіціари.
Що ж стосується обіцянок Гончарука, які не закріплені на папері, то їх залишився цілий пласт - близько 500, за даними порталу "Слово і діло". Шмигаль - окрема особа і не зобов\'язаний відповідати за слова "попєрєдніка". Тим не менш, є ймовірність, що йому доведеться відповідати і за них. Особливо враховуючи, що більшість яких були дані по установці Зеленського, або корелюються з його програмою. Олексій Кущ припускає, що деякі з них він може хіба що профанувати, сповільнюючи їх реалізацію.
Чи зможе він в таких умовах домогтися процвітання нашої країни?
Олег Пендзин порівнює Україну з поламаним автомобілем, а прем\'єра - з водієм.
“Якщо у машини двигун барахлить (проблема з промисловістю, надходження до бюджету скоротилися), полагодити її водій не може. Зробити це може тільки слюсар, той, хто машину клепав. Але це старі кадри, яких не комільфо кликати. Тому прийшла ідея покликати слюсаря з закордону. Але є проблема: вони мерседесам, а це запорожець.
Шмигаль - це не слюсар. Що він в змозі зробити? Зміни на митниці - дуже тривалий процес. Падіння промисловості залежить від курсової політики. Йому залишається бути стороннім спостерігачем над процесами і в ручному режимі поправляти ті шматки, які вивалюються з автомобіля", - говорить експерт.
Більш того, Пендзин переконаний, що прем\'єр прийшов на півроку. Як тільки фільтр у вигляді прем\'єра перестане приймати на себе бруд, яка летить на президента, тут же виникне необхідність його замінити. На думку експерта, подібні рокіровки можна робити нескінченно, поки є монобольшінство в Раді.
Залишається сподіватися, що наш запорожець, переповнений свинями, все-таки поїде, - з Шмыгалем або без. Нехай і тією ж дорогою, що при Гончаруке. Головне, щоб він не "встав" на півдорозі.
Ганна Пєшкова
Категория: Новости
З любов\'ю, колишні власники. Яких "свиней" Кабмін Гончарука підклав уряду Шмигаля