«Скупили, як гречку»: хворі залишилися без препаратів з-за пандемії
Опубликованно 12.06.2020 10:05
Дефіцит ліків від ревматоїдного артриту та ВІЛ-інфекції спостерігається в Росії у зв\'язку з тим, що росіяни масово скуповують їх для лікування коронавіруса. Про це повідомила «Газете.Ru» лікар алерголог-імунолог і член Європейської академії алергології та клінічної імунології Марія Польнер.
«Це серйозна проблема. Почалася вона на хвилі інформаційної паніки через пандемії. Коли Моз РФ випустив клінічні рекомендації про лікування коронавіруса, а по телевізору і в інших ЗМІ почала розповсюджуватися інформація про доведеної ефективності препаратів, люди почали скуповувати їх на всякий випадок, для профілактики, штучно створюючи дефіцит. Зараз під ударом препарати від ревматоїдного артриту або ВІЛ», — пояснила експерт. Життєво необхідний гідроксихлорохін
Найбільше страждають від нестачі необхідного препарату, пацієнти, що лікуються протималярійною гидроксихлорохином, що випускається під найменуваннями «Плаквеніл» і «Иммард». Даний препарат числиться в методичних рекомендаціях Моз по боротьбі з COVID-19 — поряд з хлорохіном, лопинавиром+ритонавіром, азитроміцином, мефлохіном, а також препаратами інтерферонів.
«Гідроксихлорохін зараз не можуть отримати пацієнти при таких патологіях, як ревматоїдний артрит і системний червоний вовчак. Його і так було впритул — як правило, міська влада закуповують «Плаквеніл» таким чином, щоб закрити річну потребу, але без запасів.
Зараз все розкуплено — нові препарати не завезено. Пацієнти шукають препарат по знайомих хоча б одну платівку», — розповіла Польнер.
Попит на протималярійний препарат гідроксихлорохін в Москві в період з 9 по 15 березня дійсно зріс більше ніж на половину (на 62,4%), в порівнянні з попереднім тижнем, повідомило аналітичне агентство DSM Group. Результати дослідження виявилися у розпорядженні газети «Ведомости». Різке зростання продажів ліків з діючою речовиною на основі гидроксихлорохина торкнувся не тільки Росію, але і Францію, США, а також африканські країни.
Росіяни, яким життєво необхідний препарат, б\'ють на сполох — вони просять співгромадян, котрі скупили гідроксихлорохін зі страху перед коронавірусом, продати їм ліки.
Так, уродженка Пермі Данильченко Світлана розповіла, що «Плаквеніл» і «Иммард» їй потрібні, щоб підтримати здоров\'я матері.
«З-за того, що плаквеніл немає ні в аптеках, ні на складах, люди, яким життєво необхідно його приймати, не знають, що робити. <...> Серед цих людей — моя мама. Вчора ми з нею і татом обійшли всі аптеки, ліків немає. На складах поки теж немає, тому замовити його не вийде. У Москві препарату теж немає. У Пермі теж. В онлайн-аптеках іноді він як би є, але якщо подзвонити, то, по факту, його немає», — розповіла дівчина на своїй сторінці в Facebook.
Вона заявила, що також розраховує на підтримку Моз РФ в цьому питанні. «Розумію, що, скуповуючи весь «Плаквеніл», люди намагалися збільшити свій шанс на виживання. Але як же все це дратує», — підкреслила Вона.
З тією ж проблемою звернулася москвичка Тетяна Слєпцова. «Цей препарат мені життєво необхідний. Але в Росії його знайти неможливо, так як його скупили «мудрі» люди, як і гречку.
Якщо у вас, ваших знайомих, рідних, друзів є цей препарат в будь-якій кількості чи хтось має зв\'язок з аптеками та їх складами, скажіть мені, будь ласка. Ціна питання не має значення. <...> Він мені потрібен для здоров\'я, не для запобігання коронавіруса», — підкреслила дівчина в Facebook.
Між тим росіянин Денис Якимчук, який також шукає «Плаквеніл», опублікував фотографію, на якій показав свою переписку з одним з перекупників препарату, підняв його вартість на тлі пандемії. У повідомленні продавець заявив, що готовий віддати гідроксихлорохін за €650 за упаковку з 100 таблеток.
Зазначимо, що користь гидроксихлорохина в лікуванні коронавіруса не доведена. Більше того, американські вчені вважають, що він, навпаки, посилює наслідки COVID-19, передавало агентство Associated Press.
Дослідники проаналізували історії хвороби 368 заражених новою інфекцією медцентру міністерства у справах ветеранів США. Вони встановили, що найбільша смертність серед всіх хворих була зафіксована саме серед брали протималярійний препарат – вона склала 27,8%. При цьому 22,1% померлих вживали гідроксихлорохін разом з антибіотиком азитроміцином. У пацієнтів, які не використовують у лікуванні дане ліки, смертність склала всього 11,4%.
«Це дуже токсичний рецептурний препарат. Він може викликати велику кількість побічних дій — від атрофії зорового нерва до печінкової недостатності. Передозування цього препарату може призвести до зупинки дихання, а у маленьких дітей — до летального результату», — пояснила генеральний директор аптечної мережі «Фармленд» Адель Кальметьева «Газете.Ru». Хто позбавив препарату ВІЛ-інфікованих
Другим препаратом, який масово скуповують росіяни, стали таблетки «Калетра» — вони містять у своєму складі лопінавір і ритонавір, які також значаться у списку Моз, повідомила лікар-імунолог Марія Польнер.
«Зникає препарат Калетра для лікування ВІЛ-інфекції. Його і раніше було дістати не просто, а зараз це неможливо», — підкреслила експерт у розмові з «Газетой.Ru».
Олексій Репік, власник компанії «Р-Фарма», що виробляє «Калетру», підтвердив, що попит на даний препарат виріс в рази.
«Є і зовнішній, і внутрішній попит [на «Калетру], але ми, в першу чергу, відповідаємо за те, щоб не було дефіциту в Росії. На сьогоднішній момент ми продали 50 тис. упаковок «Калетри» для лікування хворих коронавірусом. Одна упаковка коштує 5 тис. рублів. <...> Зараз ми бачимо зростання глобального попиту і збільшення вартості субстанцій, але ми поки ні пацієнтів з ВІЛ, ані нових пацієнтів з коронавірусом без препаратів не залишаємо», — запевнив бізнесмен журнал Forbes.
При цьому «Калетра» має не менш жахливі побічні ефекти, ніж гідроксихлорохін. «У всіх потужних препаратів є певні побічні дії. Вони не завжди нешкідливі, тому що ефективні. Побічні дії у «Калетри» — це будь-які реакції гіперчутливості, тобто загострення алергії, підвищення тиску і навіть інфаркт міокарда», — додала Польнер.
Вона також припустила, як можна було б вирішити питання з дефіцитом цих препаратів на тлі пандемії. «Дуже б хотілося, щоб Моз або Росспоживнагляд звернули увагу на проблему. Або треба в ЗМІ публікувати інформацію про недоведеною ефективності цих препаратів, або відомствам треба робити публічні висловлювання: «У рамках експерименту ми це використовуємо, але тим не менш в домашніх умовах застосовувати цей препарат не рекомендується», — сказала лікар-імунолог.
«Газета.Ru» направила запит в Моз РФ, щоб дізнатися, як відомство вирішує проблему нестачі вищезазначених препаратів — на момент публікації матеріалу відповідь не надійшла.
Категория: Общество
«Скупили, як гречку»: хворі залишилися без препаратів з-за пандемії