Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Президент обіцяє продати "Центренерго", щоб там не заробляли олігархи. Чому це буде непросто


Опубликованно 08.06.2020 02:55

Президент обіцяє продати

Держпакет акцій "Центренерго" - однієї з найбільш скандально відомих держкомпаній, буде передано на приватизацію, заявив президент Володимир Зеленський на вчорашній прес-конференції. Примітно, що глава держави згадав про держкомпанії, не відповідаючи на питання, а за власною ініціативою.

Втім, експерти сумніваються, що за заявами Зеленського підуть реальні дії і держкомпанія дійсно виявиться на продаж: вона обтяжена серйозними боргами і судовими процесами. До того ж зараз в цілому невдалий час для продажу компаній енергосектору.

Швидше за все, подібність активних дій по приватизації "Центренерго", як і при попередниках Зеленського, продовжить служити надійним ширмою дій олігархів, які продовжують збагачуватися за допомогою держкомпанії. Президент хоче продати "Центренерго"

Про передачу "Центренерго" на приватизацію Володимир Зеленський заявив вчора на підсумковій прес-конференції, відповідаючи на питання журналістки про перспективи великої приватизації. Примітно, що, задаючи питання, журналістка не згадувала "Центренерго", президент сказав про держкомпанії з власної ініціативи. "Багато чого говорять про "Центренерго". "Центренерго" також буде готуватися до приватизації. Фонд держмайна цим займається, у них є чіткий план", - запевнив Зеленський.

Як відомо, державі належить 78,3% акцій енергокомпанії, яка експлуатує 23 блоку (18 – пиловугільні, п\'ять - газомазутні) на Вуглегірської, Зміївської та Трипільської ТЕС сумарною встановленою потужністю 7690 МВт.

"Це одне з державних підприємств, які досі не приватизовані, хоча практично всі політичні команди, які приходили до влади, вважали своїм обов\'язком заявити про намір виставити його на приватизацію. У той же час реальної політичної волі для цього так і не було виявлено. Кожен раз все спускалося на гальмах", - сказав 112.ua експерт Energy Club Ігор Чумаченко.

Примітно, що під час спілкування з пресою восени минулого року Зеленський ухилився від відповіді на питання про "Центренерго". Тоді журналістка запитала, чи відомо йому про ситуацію в держкомпанії, куди нібито заходять люди Коломойського.

Зеленський переадресував журналістку до займав посаду прем\'єр-міністра Олексію Гончаруку, мовляв, у його веденні знаходиться кадрова політика. А от нині президент згадав про "Центренерго" сам.

"Той факт, що президент визнає, що з питання приватизації "Центренерго" є багато питань, є позитивним сигналом – значить він про них чув, в курсі, що ці проблемні питання є. Погано те, що самі питання так і залишаються невирішеними", - зазначив у коментарі для 112.ua аналітик ринку електроенергії компанії ExPro Дмитро Сидоров. "Центренерго" - компанія зі скандальною славою

Державна "Центренерго" - мабуть одна з найбільш згадуваних у ЗМІ компаній енергосектору, але, на жаль, в основному в скандальному контексті. Про намір покінчити з темним минулим і прозоро приватизувати держкомпанію регулярно говорили представники команди екс-президента Петра Порошенка практично весь термін його перебування на посаді.

У листопаді 2018 року одна з ТЕС "Центренерго" - Трипільська - навіть була включена в програму візиту в Україну міністра енергетики США Ріка Перрі: він особисто відвідав її 10 листопада 2018 року. Журналістам на станції він говорив про зацікавленість США у співпраці з Україною в енергетичній сфері і розмито натякнув на зацікавленості американських компаній в приході в сектор в країні.

Всі ці зображення подібності приватизаційного процесу служили колишньої влади гарною ширмою: до кінця терміну перебування Порошенко на посаді президента "Центренерго" залишалася в сфері впливу його найближчого соратника Ігоря Кононенка.

З приходом до влади Зеленського ситуація змінилася: влітку 2019 року Фонд держмайна провів ротацію в наглядовій раді "Центренерго", який, зокрема, контролює укладання контрактів з постачальниками, суми цих контрактів і процес відпуску готової продукції. ЗМІ писали, що в наглядову раду увійшли люди, близькі до олігарху Ігорю Коломойському.

Очолив компанію Володимир Потапенко, якого Ігор Коломойський в інтерв\'ю Цензор.немає називав "зрозумілим людиною". На пряму репліку журналіста про те, що "замість людей Кононенко в "Центренерго" ваші люди зайшли, він відповів: "не мої люди, а професійні і зрозумілі нам люди, директор Потапенко".

Після цього був припинений процес банкрутства "Центренерго", який був ініційований структурами, близькими до екс-нардепу Дмитру Крючкову, контролюючими борги у розмірі 1,6 млрд грн. Також держкомпанія змінила постачальника вугілля для своїх ТЕС і стала працювати, зокрема, з компанією "Нафта Форс", яка, як доводилося в ході численних журналістських розслідувань, була пов\'язана з групою "Приват" Коломойського і в його інтересах імпортувала вугілля з Росії (для "Центренерго").

У тому ж інтерв\'ю Коломойський зазначав, що "президент в ході передвиборної кампанії поставив завдання, що тарифи повинні знижуватися, в тому числі на електроенергію, і Потапенко працює на цю задачу". Проблема в тому, що купують цю електроенергію за низькою ціною в основному феросплавні підприємства Коломойського, що також неодноразово доводилося в ході журналістських розслідувань.

Продаючи електроенергію в сегменті двосторонніх договорів у липні 2019 року - лютому 2020 року за цінами, які в середньому були на 11% нижче, ніж в сегменті ринку "на добу вперед" (тоді як у цей же період приватні компанії торгували за двосторонніми договорами за цінами вище, ніж в сегменті "на добу вперед"), "Центренерго" недоотримало 847 млн грн теоретичного доходу, говорилося в звіті проекту Low Carbon Ukraine від 22 квітня. У січні-вересні 2019 року "Центренерго" отримало чистий збиток 1 млрд 487,517 млн грн проти 489,508 млн грн чистого прибутку за аналогічний період минулого року.

Нині ситуація не змінилася, підкреслюють експерти. "Фонд держмайна останнім часом нічого не робив для поліпшення ситуації на "Центренерго". На недавньому засіданні в Минэкоэнерго в. о. міністра Ольга Буславец це зазначала: вона відкрито говорила про те, що ФДМУ не робить ніяких кроків для того, щоб оздоровити "Центренерго", вирішити проблеми", - говорить Дмитро Сидоров.

26 лютого екс-прем\'єр Гончарук повідомив, що Кабінет міністрів прийняв рішення про заміну керівництва компанії "Центренерго" і трьох обленерго, які готують до приватизації. В. о. керівника "Центренерго" був призначений Олександр Корчинський — колишній директор ТОВ "Ривнетеплоэнерго", яким володіє керівник компанії "Укртепло" Іван Надєїн.

Раніше Він очолював компанію "ТехНова" (Чернігівська ТЕЦ), яка належить екс-нардепа від блоку "Наша Україна" Анатолію Шкрибляку. Втім, приступити до виконання обов\'язків він так і не зміг: зміна менеджменту була заблокована "титушками". Після цього процес завис в судах, і за фактом "Центренерго" продовжує рулити Потапенко.

Рішення про заміну керівництва компанії "Центренерго" і трьох обленерго стало однією з головних причин відставки Олексія Гончарука, повідомляла "Українська правда" з посиланням на джерело в оточенні екс-прем\'єра.

"На "Центренерго" до цих пір так і не вдалося змінити менеджмент і, відповідно, підходи і політику, які залишаються непрозорими", - зазначає Сидоров. З 1 травня була введена спецмито, яка зробила поставки вугілля з Росії нерентабельними, після чого "Центренерго" частково перейшла на газ: були запущені газомазутні блоки (близько 5 років до цього вони перебували в простої) на Трипільської та Вуглегірської ТЕС.

З одного боку, це виправдано: зараз ціни на природний газ впали (якщо два роки тому вони доходили до 13 тис. грн за 1 тис. куб. м, то зараз впали до рекордно низьких значень в межах 3 тис. грн за 1 тис. куб. м), зазначає Чумаченко. Але з іншого боку, ТЕС "Центренерго", перекладені на газ, мають практично 3-місячний запас вугілля на складах.

"Газомазутні блоки "Центренерго" більш маневрені, ніж вугільні, що само по собі теж плюс, але проблема в тому, що держкомпанія купує газ у компанії "Юнайтед енерджі" з орбіти впливу Ігоря Коломойського. Той факт, що постачальником "Центренерго" є "Юнайтед енерджі", підтвердив і представник держкомпанії на нараді в Минэкоэнерго. До цього "Центренерго" працювала на вугіллі, яке імпортувалося з Росії також компаніями, які пов\'язують з Ігорем Коломойським", - констатує Дмитро Сидоров.

Він додає, що "Центренерго" обтяжена серйозними боргами і судовими процесами, зокрема "Госугольпостач", що також може бути перешкодою для успішної приватизації цієї держкомпанії. Об\'єкт збитковий і неефективний. У нього серйозні проблеми, погоджується і Чумаченко.

За даними нардепа Михайла Волинця, заборгованість "Центренерго" складає 469,9 млн грн. Крім того, держкомпанія накопичила значні борги перед структурами з орбіти впливу "Привату" і знаходиться у судовому процесі з "Укрдонинвест" Віталія Кропачева, який намагається стягнути з "Центренерго" 1,44 млрд грн боргу за постачання вугілля.

Нинішній глава ФДМУ в інтерв\'ю відкрито визнає, що про приватизацію "Центренерго", "Одеського припортового заводу" і "Турбоатому" поки говорити складно: "Про кожний з цих підприємств можна написати детектив, тому докладно обговорювати всі історії я поки не готовий. Там роками шикувалися ланцюжка з десятками офшорних компаній, там складна дебіторська заборгованість, там все по три рази закладене та перезакладене один одному".

У січні на сайті ФДМ з\'явилося повідомлення про видання Сенниченко наказу про створення конкурсної комісії з відбору радників для приватизації "Центренерго". Після цього глава фонду сказав, що компанію можуть продати наприкінці 2020 – на початку 2021 року. Приватизація поки не реальна: одні розмови

До тих пір, поки проблеми "Центренерго", зокрема судові суперечки, що ведуться в відношенні компанії, і її проблемні заборгованості не будуть врегульовані, ні про яку приватизацію не може бути й мови, впевнені експерти. "Думаю, що за заявою про підготовку приватизації, яке зробив нині Зеленський, практичні кроки навряд чи підуть. Якби президент озвучив проблеми "Центренерго", зокрема ті, що стосуються покупки держкомпанією енергоносіїв, – це був би предметну розмову. А так він, по суті, повторив декларацію про намір, неодноразово озвучену і його "папередниками", - впевнений Дмитро Сидоров.

"Приватизація "Центренерго" - несвоєчасна ідея. Виручити за держкомпанію, обтяжену серйозними боргами за вугілля, хорошу ціну в нинішніх умовах не вийде", - погоджується Ігор Чумаченко. За словами якого зараз в цілому невдалий час для продажу компаній енергетичного сектора: "В Україні і в світі енергетика переживає серйозну кризу – очевидна тенденція падіння споживання і, відповідно, цін на енергоносії.

ТЕС переходять на дешевий газ, що стало причиною різкого падіння попиту на вугілля і зробило негативний вплив на цю галузь (ми знаємо, нещодавно компанія ДТЕК (шахти якої одні з найбільш ефективних) була змушена вивести в простій свої шахти). Не сприяла поліпшенню ситуації і тепла зима (з-за чого на складах накопичилися великі запаси вугілля), і пандемія Covid-19, зупинила роботу підприємств, життя в містах. Під впливом цих явищ різко впало споживання електроенергії". Згідно з оновленим енергобалансу, споживання електроенергії в 2020 році в Україні складе всього 139156 млн кВт/год проти 148402 в минулому році.

"Моя думка: в нинішніх умовах приватизація "Центренерго" не вдасться. Інвестора на купівлю держкомпанії навряд чи вдасться знайти. На тлі озвучених проблем ця держкомпанія так само навряд чи зацікавить іноземних інвесторів: в останні роки в Європі наявності тенденція відмови від вугільної енергетики. Німеччина закриває свої вугільні електростанції, Євросоюз надає зараз великий тиск на Польщу, де вугільна галузь розвинена і більшість електростанцій працюють на вугіллі", - упевнений Чумаченко.

Таким чином, якщо влада продовжать діяти і прикривати намірами про приватизацію одного з найбільших державних електростанцій, якою є "Центренерго", вона продовжить знецінюватися. Справдяться найгірші з прогнозів. "Спочатку ціна "Центренерго" становила понад 400 млн доларів, потім її понизили до 250 млн, а після таких дій компанія може коштувати 0,01 млн гривень. Коли ж буде оголошена приватизація, компанію куплять за борги, за копійку або за 1 гривню", – заявляв член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Олена Голубєва



Категория: Новости

Президент обіцяє продати "Центренерго", щоб там не заробляли олігархи. Чому це буде непросто


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.