Робота над помилками: Чому Зе-команда вирішила відмовитися від власних інновацій у структурі Кабміну
Опубликованно 06.06.2020 02:15
Влада відмовляється від спроби винайти новий засіб пересування і шукають можливість пересісти на старий добрий велосипед. Кабмін Шмигаля прийняв рішення про повернення в напрямках екології та енергетики до окремим міністерствам. З серпня минулого року (в Кабміні Гончарука) два напрямки були об\'єднані під дахом одного відомства - Міністерства енергетики та навколишнього середовища. Об\'єднання не лише не виправдало очікувань, але і стало причиною серйозних проблем, що призвели в тому числі до системної кризи в енергетиці, кажуть експерти. Вони попереджають, що процес повернення до колишньої моделі може затягнутися на довгий час, протягом якого важливі процеси та дозвільні процедури можуть бути тимчасово заморожені. Втім, поділом Минэкоэнерго на шляху відмови від власних інновацій у сфері держуправління Зе-команда може не обмежитися. Влада відмовляється від спроби винайти новий засіб пересування і шукають можливість пересісти на старий добрий велосипед. Кабмін Шмигаля прийняв рішення про повернення в напрямках екології та енергетики до окремим міністерствам. З серпня минулого року (в Кабміні Гончарука) два напрямки були об\'єднані під дахом одного відомства - Міністерства енергетики та навколишнього середовища. Об\'єднання не лише не виправдало очікувань, але і стало причиною серйозних проблем, що призвели в тому числі до системної кризи в енергетиці, кажуть експерти. Вони попереджають, що процес повернення до колишньої моделі може затягнутися на довгий час, протягом якого важливі процеси та дозвільні процедури можуть бути тимчасово заморожені. Втім, поділом Минэкоэнерго на шляху відмови від власних інновацій у сфері держуправління Зе-команда може не обмежитися.І батіг, і пряник - як Зе-команда створила нове Минэкоэнерго
У Кабміні Олексія Гончарука, який був сформований у серпні минулого року, напрями екології та енергетики вперше за всю історію Незалежності були об\'єднані. Це відбулося шляхом приєднання Міненерговугілля до Мінприроди. Вийшло в результаті Минэкоэнерго очолив гарячий прихильник такої інтеграції Олексій Оржель - екс-глава Української асоціації відновлюваної енергетики – громадської організації, заснованої за участю активного гравця у сфері "зеленої енергетики" Ігоря Тинного.
На першій конференції в посаді Оржель заявив, що об\'єднання усунуло конфлікт інтересів між двома відомствами. Дійсно, всі попередні роки Мінприроди та Міненерговугілля перебували у протиборстві, вони протистояли один одному, відстоюючи часто протилежні позиції, каже в коментарі 112.ua віце-президент Energy Club Іван Григорук: "Кожне відомство намагалося вирішити свої завдання, і десь на компроміс вони виходили на результат – хороший чи поганий, але він був".
Об\'єднання Міністерства екології та природних ресурсів і Міненерговугілля під одним дахом було абсолютно невиправданим кроком. І екологія, і енергетика – це фундаментальні напрямки, які повинні розвиватися кожен по своєму шляху, підкреслює експерт. За його словами, коли Міністерства об\'єднали – вийшло так, що в одну руку вручили і батіг, і пряник: "Але хто ж сам стане шмагати себе батогом?"
Помилковість обраного шляху незабаром стала очевидна і Зе-команді. Ще в грудні глава парламентської фракції "Слуги народу" Давид Арахамія висловився за необхідність реорганізувати Минэкоэнерго. "У нас у фракції є думка, що ідея з\'єднання Міністерства енергетики та Міністерства екології є не дуже хорошою, тому що одночасно енергетика фактично шкодить екології. У свою чергу, екологію необхідно захищати. Та одній людині складно це (діяльність з розвитку енергетичного комплексу та захисту навколишнього середовища) поєднувати. Ця наша думка всередині фракції, ми будемо піднімати це питання", – заявив він. Оржель, який в той час користувався великим кредитом довіри президента Володимира Зеленського, спростував слова Арахамии, заявивши, що питання поділу міністерств не обговорюється.
Зеленський тоді висловився в цілому про укрупнення відомств як про помилковий крок. "Спочатку це було правильне рішення (укрупнення відомств), тому що у нас були професійний кадровий голод і невеликий бюджет. Час показав, що деякі міністерства повинні бути розділені", - сказав він на початку року.
Незабаром після цих подій, на початку березня Олексій Оржель "вибрав шлях не бути міністром". На сторінці в Facebook він пояснив, що рішення було обумовлене цілим рядом труднощів, з якими йому довелося зштовхнутися у своїй роботі.
Підстави сумніватися в доцільності укрупнення відомств у влади, безумовно, були. Зокрема, за час існування об\'єднаного Минэкоэнерго відбулися негативні процеси і виник цілий пул серйозних проблем, відзначають експерти. Кадрові втрати
За час існування об\'єднаного відомства міністерство понесло істотні кадрові втрати, причому напрямок енергетики постраждало набагато серйозніше. "Проблемою було протистояння на рівні чиновників міністерств, які один одного як однодумців не сприймали і тому, цілком очікувано, позитивної синергії досягти не змогли. На певному етапі команди міністерств увійшли в такий клінч, який паралізував роботу і екологів, і роботу енергетиків. В об\'єднаному міністерстві почалися масштабні кадрові чистки – вертикаль, яка прийшла у відомство з ліквідованого Міненерговугілля, була знекровлена. Профільні чиновники були звільнені. Замість них прийшли юристи і менеджери", - розповів 112.ua Іван Григорук. За його словами, кадровою політикою в об\'єднаному Минэкоэнерго займався держсекретар (в. о. на цій посаді був Михайло Томахін – екс-глава управління по роботі з об\'єктами державної власності Мінприроди). З цієї причини призначення нових людей з сфери енергетики відбувалися дуже важко або взагалі не проходили. "Варто зазначити, що не останню роль зіграла і особистість самого міністра, яка багато в чому визначала характер процесів, що відбувалися в Минэкоэнерго. Олексій Оржель далеко не "досвідчений енергетик". Втім, і екологія не його коник", - говорить експерт. Системна криза в енергетиці
Найбільшим "головним болем" уряду стало те, що об\'єднане Минэкоэнерго не змогло знайти шляхи виходу з системної кризи, в якій опинилася українська енергетика. На тлі теплої зими, що призвела до зниження обсягів споживання, збереження низьких цін PSO для населення і різкого зростання потужностей "зеленої генерації", у якій держава викуповує всю вироблену електроенергію за найвищим тарифом в Європі, відбулися серйозні цінові спотворення в сегментах оптового ринку, як сніжний ком, почали зростати збитки "Енергоатому" і борги держпідприємства "Гарантований покупець" (ГАРПОК), який в свою чергу став затримувати розрахунки з "зеленими". "Об\'єднане міністерство не змогло знайти ніяких рішень для подолання серйозної проблеми розбалансування Об\'єднаної енергосистеми (ОЕС)", - говорить Григорук.
Тільки за останні 3 місяці борги ГАРПОКа зросли аж на 12 млрд грн.
З метою знайти шляхи вирішення проблеми 24 квітня на позачерговому засіданні Кабмін створив Антикризовий штаб, який повинен напрацювати пакет рішень для виходу зі сформованої ситуації. До речі, серед них розглядається і часткова відмова від PSO для населення, зокрема, скасування пільгового тарифу 90 копійок за 1 кВт*год категоріями, що споживає електроенергію до 100 кВт*год, що призведе до вирівнювання тарифу для всіх споживачів на рівні 1,68 грн за 1 кВт*год. Нібито це дозволило б додатково акумулювати 12 млрд грн на рік, в тому числі і для розрахунків із "зеленкою". Паралельно уряд веде напружені переговори з учасниками ринку "зеленої енергетики", обговорюючи з ними можливість зменшення "зеленого тарифу" - за даними джерел, на 15% для СЕС і на 7,5% для ВЕС. Загальмував процес інтеграції з ENTSO-е
"В результаті того, що вся технічна політика по лінії енергетики (розробка нормативних актів) зупинилася, загальмувалися і процеси, пов\'язані з інтеграцією Об\'єднаної енергетичної системи України з ENTSO-e, зокрема з гармонізацією українського законодавства та стандартів ЄС, якими займалося Міненерговугілля до об\'єднання", - зазначає Григорук.
Робота щодо створення "енергетичного безвиза" велася тільки по лінії "Укренерго". За словами в. о. голови правління оператора системи передачі Володимира Кудрицького, в 2019 році було завершено тестування блоків теплових електростанцій, а незабаром має розпочатися тестування атомних блоків в контексті синхронізації. ENTSO-e (об\'єднання операторів енергосистем європейських країн) проводить дослідження, яке повинне завершитися до кінця I кварталу 2021 року. Воно дасть відповідь на питання, чи може українська енергосистема бути синхронізована найближчим часом або ж потрібні додаткові заходи для зниження технічних ризиків від інтеграції для європейців. Якщо відповідь буде позитивною, в 2022 році запланована тестова робота в ізольованому режимі – ОЕС буде від\'єднана від Росії та Білорусі. Після цього, з 2023 року, українська енергосистема почне працювати в системі вільних перетоків з європейською системою.
ins{ display:block; }
Ситуація ускладнювалася і жорстким конфліктом, який мав місце між екс-міністром Міненерговугілля Олексієм Оржелем і екс-голова правління (пішов з посади за власним бажанням) "Укренерго" Всеволодом Ковальчуком. "Міністерство втручалося в справи "Укренерго", яке не перебувало в його прямому підпорядкуванні", - говорить Григорук. Як повідомляв 112.ua, тривалий час Минэкоэнерго блокувало інвестиційну програму оператора системи передачі. Держкомпанія зверталася з позовом в Окружний адмінсуд Києва у зв\'язку з затримкою Минэкоэнерго узгодження інвестпрограми оператора на 2020 рік. Міністерство, очолюване Оржелем, також створило перешкоду, у зв\'язку з яким була відкладена сертифікація "Укренерго" (важлива віха на шляху інтеграції з ENTSO-e).
Однією з причин напруги, що виникла між відомствами, вважався особистісний фактор. Ковальчук вважався ймовірним претендентом на посаду міністра енергетики, але на нього був призначений нинішній міністр Олексій Оржель. З цього часу між відомствами пробігла чорна кішка.
Також, в силу відсутності необхідної регуляторної бази, яку в тому числі повинно було напрацювати об\'єднане міністерство, з 1 травня влади не змогли запустити ринок газу для населення.
Не було укладено жодної угоди про розподіл продукції на нафтогазоносних площах з переможцями конкурсу, серед яких є й іноземні інвестори. Страждала не тільки енергетика, але і екологія
"У напрямку екологічних питань також спостерігалося серйозне відставання – Україна приєдналась до Паризького угоди по клімату, яке було підписано в штаб-квартирі ООН 22 квітня 2016 року. Угода, за якою країни взяли на себе зобов\'язання скоротити викиди СО2 в атмосферу, що сприяло б зменшенню середньорічної температури на планеті, підписали 195 країн і ЄС. Вже нинішньої осені країни - учасниці угоди повинні будуть представити звіти про виконану роботу – Україна, станом на сьогодні, до цього зовсім не готова", - каже Іван Григорук.
Варто зазначити, що у нашої країни немає ніякого остаточного рішення щодо вугільної генерації. На початку був озвучений "зелений курс", в рамках якого екс-міністр Оржель радив дітям шахтарів не йти по стопах батьків. Але потім в захист вугільної генерації різко виступив президент Зеленський.
У тих країнах, в яких напрямки екології та енергетики зараз функціонують в об\'єднаному відомстві, прийшли до цього еволюційним шляхом, сказав 112.ua Григорук: "Тільки коли була вибудувана система: робота об\'єктів енергетики приведена до еталонів і стандартів, стандартизовані вимоги до викидів в атмосферу, встановлено жорсткий контроль за дотриманням технічної та екологічної політики, коли система запрацювала стабільно, прогнозовано в автоматичному режимі, без ризику втручання ручного управління, для оптимізації фінансування відомства стали об\'єднувати". Екологічний та енергетичний напрями об\'єднані в Німеччині, США, інших країнах з розвиненою економікою. "Особисто я великий противник бездумної екстраполяції досвіду цих країн в Україні, яка за багатьма параметрами до подібного кроку не була готова", - сказав віце-президент Energy Club. Рішення про поділ є, але реалізувати його буде непросто
Рішення про поділ Минэкоэнерго і повернення до колишньої моделі окремих відомств за напрямами екології та енергетики було прийнято на засіданні Кабміну 27 травня.
Напередодні в інтерв\'ю агентству "Інтерфакс-Україна" прем\'єр-міністр Денис Шмигаль говорив про назрілу необхідність такого кроку через "відсутність очікуваного ефекту від об\'єднання". Глава уряду сказав, що для нього було дивно чути на засіданнях Кабінету міністрів, коли міністр енергетики спочатку доповідав про стан справ в атомній енергетиці, потім - вугільна галузь, а потім - про червонокнижні рослини і вилові мотиля. "З тих пір я став прихильником того, що екологією повинен займатися професійний еколог, якому це близько і який цим живе", - заявив він.
"Рішення про поділ Міністерств – правильне: кожен повинен займатися своєю справою. Однак не можна виключати, що питання може значно затягнутися в часі, а це позначиться на термінах виконання необхідних процедур", - зазначив Григорук. За словами експерта, щодо юридичної та бухгалтерської структури Міненерговугілля ліквідаційні процеси вже запущені, і вони незворотні. В аналогічній ситуації і старе Мінприроди. Тепер потрібно створити ще одне нове Міністерство екології. Причому функції йому будуть передані тільки після того, як воно буде створена і почне функціонувати. Крім того, абсолютно незрозуміло, хто може очолити нове екологічне Міністерство – прізвища претендентів поки не відомі.
Крім іншого, нове міністерство (екології), яке по ідеї повинно повернути собі право видавати дозволи для багатьох галузей, поки не має ні юридичної адреси, ні штатного розкладу, ні бюджету, ні майна (у тому числі приміщення). Екс-міністр екології та природних ресурсів (2016-2019 рр.) Остап Семерак оцінює терміни, необхідні для відтворення Міністерства, не менше 6 місяців.
У зв\'язку з цим учасники ринку вже висловлюють стурбованість. "Від налагодженої та ефективної роботи міністерств (екології та енергетики, - ред.) залежить робота багатьох індустрій і бізнесів. Для нас не має значення організаційна структура відомства, з яким ми працюємо, головне, щоб зміни не приводили до затримок в роботі структур", - заявила виконавчий директор "Європейської бізнес асоціації" Ганна Дерев\'янко, зазначивши, що суспільство очікує від уряду оперативного призначення голови нового міністерства, затвердження положення та штатного розкладу. Виконавчий директор ЄБА висловила надію, що на час реорганізації всі дозвільно-ліцензійні функції та адміністративні послуги, а саме – оцінка впливу на навколишнє середовище (в газовидобувній бізнесі), реєстрація та державні випробування пестицидів і агрохімікатів, видача ліцензій на поводження з небезпечними відходами та інші сервіси будуть надаватися у встановлені законодавством терміни.
"Ми сподіваємося, що процеси роз\'єднання будуть проведені в найкоротші терміни та не матимуть жодного впливу на роботу інституцій. Для галузі важливо, щоб ті процеси і функції, які повинні виконуватися з боку держустанов – робилися вчасно і в повному обсязі", - сказав 112.ua виконавчий директор Асоціації газодобувних компаній України Артем Петренко. За його словами, також слід очікувати переформатування міжвідомчої комісії, яка відповідає за конкурси УРП та укладення угод з переможцями цих конкурсів. Це пов\'язано з технічною необхідністю: у комісії повинні бути представники від Міненерго, і вже від Мінекології.
"Зі свого боку ми сподіваємося, що процедура не затягнеться, і все буде зроблено швидко, та угоди про розподіл продукції з переможцями 9-ти конкурсів будуть підписані в найкоротші строки, а також буде продовжена робота і по інших конкурсів. Хочеться вірити, що в результаті поділу міністерств процеси підготовки та виставлення на аукціони нафтогазових ділянок продовжуватись не менш активно, ніж ми спостерігали це останнім часом, а також проводитиметься робота із залучення інвесторів, зокрема іноземних, в нафтогазовий сектор", - сказав Артем Петренко. Він зазначив, що не чув "суттєвих зауважень від учасників ринку у зв\'язку з об\'єднанням двох відомств в одне".
Опитані 112.ua експерти та учасники ринку також відзначали, що в контексті поділу міністерств виникає питання і про підпорядкування таких важливих відомств, як Держгеонадра, Держводагентство, Держлісагенство, Держрибагентство, Державне агентство з управління зоною відчуження, які в минулі роки традиційно були сферою відповідальності Мінекології. У разі передачі їх під управління нового міністра, не можна виключати зміни голів цих відомств, а також їх політики. Робота над помилками продовжиться
Схоже, що рішення влади про поділ Минэкоэнерго не приватне рішення, а глобальний тренд відмови Зе-команди від політики укрупнення.
Наступним очікуваним кроком може бути відродження в якості окремого відомства Міністерства аграрної політики. Його ліквідацію та передачу процесів в МЕРТ учасники ринку також вважають великою помилкою. Як повідомляв 112.ua ліквідація відомства призвела до ряду серйозних проблем. Як повідомлялося, аграрії в минулому році не змогли отримати виплати за бюджетними програмами держпідтримки, зокрема щодо компенсації ставок кредитів, підтримки на садівництво, по компенсації при будівництві нових тваринницьких комплексів, придбання сільгосптехніки. Ситуація ускладнювалася і штучними затримками з відшкодуванням ПДВ. Все це відбувалося напередодні посівної компанії, коли сільгоспвиробники традиційно повинні були закуповувати насіння, добрива, паливо. Представники галузі попереджали, що, якщо компаніям продовжать затримувати виплати, з рекордними врожаями зерна можна буде розпрощатися, посівна буде зірвана. В результаті прогнози урожаю пшениці в Україні в нинішньому сезоні переглянуті в бік зменшення.
До речі, Денис Шмигаль в недавньому інтерв\'ю заявляв, що виділення аграрного міністерства вже існує на рівні ідеї і над цим працюють в уряді спільно з міністром економіки та з віце-прем\'єрами. Він також підкреслив необхідність посилення промислового блоку. "Яким чином це робити, поки що дискутується: створювати окрему посаду віце-прем\'єра або призначити сильного заступника у Міністерстві економіки, або, можливо, створювати Міністерство промислової політики та оборонного замовлення", - сказав Шмигаль.
Влада шукає формули, людей та кращий формат усунення власних помилкових рішень.
Олена Голубєва
Категория: Новости
Робота над помилками: Чому Зе-команда вирішила відмовитися від власних інновацій у структурі Кабміну