Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Музейний глухий кут: Куди Зеленський заганяє Порошенко?


Опубликованно 05.06.2020 21:05

Музейний глухий кут: Куди Зеленський заганяє Порошенко?

Кажуть, що від любові до ненависті – один крок. Невідомо, чи це працює і в зворотному напрямку. Британські вчені таке питання поки не досліджували, а якщо захочуть досліджувати, їм варто звернутися на Банкову. Тому що нинішня українська влада активно не любить своїх попередників, ставиться до них більш-менш терпимо. А вже на наступний день знову розганяє цю емоційну гойдалку. Труднощі перехідного періоду

"Я – ваш вирок", – говорив Володимир Зеленський Петру Порошенку. На знаменитому стадіоні рівень їх взаємної ворожості відчувався на енергетичному рівні: між двома політиками просто-таки проскакували іскри. Але коли треба було проголосувати за "антиколомойский" закон, фракції непримиренних опонентів "зробили це разом". І за закон про ринок землі також голосували солідарно. Політологи навіть почали говорити про нову коаліцію (нехай навіть неформальної) між "Слугою народу" і "Європейської солідарністю". На цьому, втім, вся їх конспірологія і перервався.

Тому що складно давати прогнози, коли між Зеленським і Порошенко відбувається щось незрозуміле. Проти колишнього президента кримінальні справи, ініційовані владою, то відкривають, то знову закривають. Відкритих, правда, більше. Але є і винятки.

Наприклад, 28 лютого 2020 року Шевченківський суд постановив зобов\'язати ДБР закрити справу, по якому Петро Порошенко був викликаний на допит, у зв\'язку з відсутністю складу злочину. (Мова йде про звинувачення, пред\'явлені йому за ч. 2 ст. 364 ("Зловживання владою або службовим становищем"), ч. 2 ст. 367 ("Службова недбалість") і ч. 2 ст. 376 (Втручання в діяльність судових органів) Кримінального кодексу України).

У той же час інший суд – знаменитий Печерський – напередодні дав "добро" на примусовий привід Порошенко на допит, якщо він відмовиться йти добровільно.

Пізніше, 1 квітня (тобто на наступний день після відкриття ринку землі), НАБУ закрило кримінальну справу про можливе підбурювання з боку п\'ятого президента до розтрати коштів офшорної компанії Wonderbliss Ltd шляхом спецконфискации 1,5 млрд доларів, заарештованих на рахунках Віктора Януковича.

А 7 квітня прийшла ще одна цікава звістка: САП повернула в ГБР справа, де мова йшла про узурпацію влади Петром Порошенком. Про це без подробиць, але з посиланням на інформовані джерела повідомило агентство "Українські новини". Причина рішення САП вкрай проста: повернута справа – не підслідна Спеціалізованої антикорупційної прокуратурі.

Поточний місяць – травень – також не пройшов без новин. 25-го числа, в понеділок, Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження за фактом прослуховування розмови Порошенка з колишнім віце-президентом США Джозефом Байденом. Мотивувалося це, правда, не надмірною симпатією до Порошенка, а тим, що "незаконне використання технічних засобів отримання інформації могло заподіяти шкоду державним інтересам", – йдеться в рішенні ДБР.

В цьому конкретному випадку силовики, таким чином, стали на бік колишнього президента. Але не пройшло і доби, як те ж саме ДБР влаштувала "маски-шоу" у музеї Гончара, куди Петро Порошенко привіз свою колекцію картин. Картина маслом

Вранці 26 травня правоохоронці у спеціальній екіпіровці, з зброєю і написами "ДБР" виламали двері київського музею Івана Гончара, де Петро Порошенко відкрив виставку приватної колекції картин. До речі, знавці даного предмета вказували на те, що "броникам" ДБР позаздрив би кожен боєць на східному фронті. Але Збройні сили такими жилетами, такий взуттям і такою зброєю просто не комплектують. Чому – питання відкрите. Але ціна такого обмундирування зашкалює.

Так навіщо ДБР заявилося в музей? Можливо, з любові до мистецтва. Але перш за все для того, щоб вручити колишньому президенту повістку на допит у справі про можливу несплату їм мита під час ввезення в Україну 43 картин. Допит повинен був відбутися 26 травня, але Порошенка на нього не пішов. За його словами, виклик правоохоронці зробили неналежним чином – через відеозвернення. Натомість екс-гарант відкрив у музеї виставку цих самих картин, які фігурують у розслідуванні ДБР. Ще й дружину Марину з собою взяв.

Президентське подружжя під час візиту в музей ДБР не постраждала, а ось однієї з журналісток завдали тілесні ушкодження. Та й музей як такої теж зазнав збитки – його директор Петро Гончар вже зараз складає акт про пошкодження майна.

Порошенко разом з картинами виставив і митні платежі, демонструючи всім зацікавленим, що закон він не порушував. Ці платіжні документи і забрали з собою представники ДБР, виламавши їх з красивих рамочок, в яких вони висіли на стінах.

Директор музею розповідає, що в цілому силовики вели себе як дикуни. Вони без пояснень виламали двері в приміщення експозиції, а директора, за його словами, заблокували в кабінеті і говорили, що просто оглянуть "громадське приміщення" музею. Петро Гончар стверджує, що ніяких ордерів на обшук йому не показували.

На місце інциденту прибула поліція, яка не втручалася в дії своїх колег. А "колеги" тим часом заблокували вхід у музей для журналістів та народних депутатів. Вони вели себе і виглядали так, ніби прийшли брати штурмом наркопритон, де засіли бандити, здатні відстрілюватися, іронізує в коментарях для 112.ua політолог Кирило Сазонов.

"Те, що ДБР – то на боці Порошенка, то проти нього, свідчить лише про те, що система глибоко порочна. Плюс до всього ДБР прийшло, не представляючись і не пред\'являючи ордер суду, і ввалилися в музей. У мене тільки одне питання: коли до тебе ломляться незрозумілі чоловіка в чорному, можна відстрілюватися вже або варто почекати?.. Те, що ДБР відштовхувало журналістів, цілячись дівчаткам-репортерам ліктями прямо в живіт – це взагалі за гранню. І те, що поліція просто байдуже стояла і знімала все це на камеру – за межею теж", – констатує Сазонов.

"Я так думаю, що з дій ДБР можна порушувати справу за статтею 171-й – "Перешкоджання діяльності журналіста". Ну і по перешкоджанню народним депутатам, яких штовхали, теж. Можливо, чиїсь голови і полетять після цієї історії", – говорить він. Влада, що ти робиш, припини!

Але і Петру Порошенко теж дісталося на горіхи. Не буквально, до щастя, а фігурально. Прискіпливі експерти побачили серед експонованих їм полотен картину Іллі Глазунова. Нині покійний Глазунов був "придворним живописцем" Путіна і пропагував ненависне Порошенко "русский мир" у всій його красі і атрибутиці – з кокошниками і сарафанами. Треба бути дуже специфічним патріотом, щоб купувати і виставляти таке, обурювався Фейсбук.

Друге, за що "прилетіло" Порошенка, так це за експлуатацію музею у власних "хайпових" цілях. Мовляв, негарно використовувати музей не заради виставки як такої, а заради розгортання політичного скандалу. "Порошенко добре потролил ДБР – з цієї точки зору він правий. Але і ДБР, якщо тільки спробувати закрити очі на неетичність дій Держбюро, на вламывание в музей разом з групою захоплення, повинно займатися справою, якщо воно вже порушено", – говорить з цього приводу заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

А Кирило Сазонов говорить наступне: "Порошенко в цій ситуації поводиться абсолютно правильно, підтримуючи гру. Тому що якщо його раптом залишать у спокої, то все, що залишиться у нього під рукою, – це трибуна для виступів у Верховній Раді. А так у нас на деяких телеканалах триває марафон довжиною в цілу добу – на тему, що ж відбулося в музеї Гончара".

Але якщо Порошенко – у виграші, то хто ж тоді в програші? Звичайно, його антагоніст. "Зеленського справедливо критикують за те, що він занадто гостро сприймає все, що пов\'язано з Порошенком. На парламентських виборах 2019 року "Європейська солідарність" Порошенка зайняла навіть не друге і не третє місце, але Зеленський постійно піднімає свого суперника до рівня головного конкурента. І взагалі – до втілення самого головного зла, важливіше навіть, ніж Путін і інше", – вказує Петренко.

Експерт додає: "Якщо ти постійно говориш про кримінальні справи проти Порошенка, але жодне з них не доводиш до кінця, а лише працюєш на Фейсбук, то ти однозначно програєш в цій грі".

У той же час Кирило Сазонов вважає, що зацикленість Зеленського на Порошенка дещо перебільшена. Тобто неприязнь шостого до п\'ятого має місце, але ініціатива щодо низки дій, спрямованих проти Порошенка, виходить не особисто від Зеленського. У будь-якому випадку, не завжди від нього самого.

"Не думаю, щоб Зеленський особисто віддавав такі накази. Такі, як ламати двері в музей. Просто є "генеральна лінія партії", і є ексцес виконавця. І ніхто не замислюється над тим, що з точки зору політтехнологій Порошенко створюють просто ідеальну рекламу – як на Заході, так і всередині країни. Доходить до того, що всякі руху опору, наприклад, "Ні – капітуляції", просто відсунуті на другий план, тому що поле опозиції повністю зайнято Порошенко".

Тобто не варто зводити в абсолют бажання Зеленського поквитатися зі старим суперником. Як не варто й переоцінювати порушена справа про прослуховування Порошенко. "Будь-яку справу про незаконне прослуховування повинно бути порушено автоматично. Я тут не бачу нічого екстраординарного", – коментує директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

А Богдан Петренко додає наступне: "Справа про прослуховування завести можна, але чи буде воно доведено до кінця? Хоча Зеленському може бути неприємно, що президентів в Україні слухають і пишуть – така історія майже напевно повториться і з ним самим. Тут він захищає в першу чергу себе самого, і в цьому конкретному випадку намагається грати за правилами".

А взагалі вся ця історія з "плівками Байдена" і прослуховуванням Порошенко буде розвиватися в залежності від відношення до неї в США. Якщо Сполучені Штати разом з Трампом і республіканцями виявлять в ній зацікавленість, справа стануть розслідувати в Україні. Якщо ж ні – воно так і не перейде з політично-медійної площини в юридичну. Про це 112.ua говорить директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

А в цілому, кажучи про прослуховування Порошенка, влада намагається зберегти баланс і продемонструвати свою відстороненість, вважає він. "Тут-то ми підемо на поступки, десь створимо видимість, що діємо згідно букві закону, що у нас немає упереджень. Тобто якщо Порошенко щось порушив – ми будемо розслідувати, і якщо проти нього вчинено щось незаконне – ми теж будемо розслідувати. Така собі дитяча гра, яка легко розшифровується. Але вона повинна показати, що ДБР діє об\'єктивно і справедливо", – переконаний Карасьов.

Що думають на Заході про цій грі – поки невідомо. Але обидва її вітчизняні учасники так захопилися взаємним пікіруванням, що, здається, мало що помічають навколо. Втім, одному з них це дозволяється, а от для другого стати сліпим і глухим до реакцій ззовні – недозволена розкіш.

Наталія Лебідь



Категория: Новости

Музейний глухий кут: Куди Зеленський заганяє Порошенко?


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.