«Сучасний музей — це багатофункціональний культурний центр»
Опубликованно 12.03.2018 00:30
У найближчі кілька років масштабне оновлення переживуть відразу кілька московських музеїв. Нові корпуси і відділи з\'являться в Третьяковській галереї, ДМОМ імені Пушкіна, Історичного музею. «Стрічка.ру» поговорила з директорами головних установ столиці про те, наскільки важливо розширювати і підтримувати культурний ландшафт міста і які зміни чекають у найближчому майбутньому відвідувачів виставкових просторів.Пушкінський музей
У ДМОМ імені Пушкіна в найближчі роки з\'явиться новий філіал — там будуть виставляти сучасне мистецтво, і він повинен відкритися на Ходынской вулиці, на території Хлібозаводу. У садибі Вяземских-Долгорукова на Волхонці розташується Галерея старих майстрів, а в будівлю садиби Голіциних переїде Галерея імпресіоністів і постімпресіоністів. Також в комплекс увійдуть депозитарно-реставраційний і виставковий центр і «Будинок тексту», а навколо головної будівлі розгорнеться музейне містечко.Музей кіно
Одним з перших результат «культурного будівництва» в Москві показав Музей кіно — колекція переїхала в павільйон №36 на ВДНГ, у якому провели капітальний ремонт. 5400 квадратних метрів були обладнані під виставки, зберігання колекції, кінопокази і проведення лекцій. Музей в своєму новому будинку відкрився в жовтні 2017 року.
«У сучасному світі музеї вийшли за рамки звичайного класичного експонування музейних предметів. Музей зараз досить рідко є просто площею для експозиції: зазвичай є ще освітні програми, майстер-класи, кінопокази, лекторії. Сучасний музей — це багатофункціональний культурний центр, де навколо колекції, навколо того чи іншого напрямку, в якому музей спеціалізується, створюються додаткові, необхідні сьогодні активності», — ділиться досвідом директор Музею кіно Лариса Солоніцина.
«Коли я прийшла працювати в Музей кіно три з половиною роки тому, крім колекції не було нічого. Не було ні будівлі, ні інфраструктури, ні паралельних видів діяльності. Тому коли ми в кінці 2015 року створювали проект Музею кіно, ми вже передбачали всі запити і виклики часу. Ми відразу розуміли, що крім експозиційних площ в цьому просторі має бути ще багато всього того, що зараз затребувана сучасним відвідувачем. І ми відразу перейнялися важливою річчю, як всередині фільму, так і всередині музею — атмосферою. Ми думали про те, яким чином нам організувати і оформити простір для того, щоб людина, яка потрапила в Музей кіно, опинився в світі кіно.
Ще на рівні проекту нами передбачалися не лише експозиційні площі і кінозали — у нас три кінозали для можливості плівкового показу, — але і три навчальні аудиторії, і зал-трансформер, в якому можна проводити різні заходи, включаючи вистави за кинопроизведениям або концерти музики, написаної до фільмів. Ми думали про те, щоб музей був оформлений сучасно, і тому запросили наших друзів-граффітистів, для того щоб вони в сучасній манері монументальної міської живопису нагадали нам про деякі значущих режисерів.
Те, що ми створювалися практично заново, дозволило нам бути зараз сучасними та адекватними тим потребам сприйняття, які існують у сьогоднішнього відвідувача музеїв. Я розумію, що це, звичайно, деяка проблема для музеїв, які існують вже дуже багато років і у яких вже склалася інфраструктура, склався алгоритм дії. Але мені здається, що зараз міністерство культури дуже зацікавлене в тому, щоб музеї ставали сучасними, і наш міністр неодноразово говорив про це. І, наскільки я розумію, міністерство готове вкладати кошти в актуалізацію якихось напрямків у діяльності музеїв», — підсумовує вона.Третьяковська галерея
Наприкінці 2018-го для Третьяковки збудують новий корпус на Кадашевська набережній. Там будуть проходити головні експозиції, там же будуть кабінет графіки та реставраційні майстерні. У історичної садиби в центрі міста відкриються дворики, які стануть продовженням виставкового простору. Реконструкцію переживе і будівля Нової Третьяковки на Кримському Валу — воно обзаведеться прибудовою.Історичний музей
Зміни торкнулися і одного з найстаріших музейних комплексів Москви — Державного історичного музею. В комплекс входять такі одиниці, як Храм Василя Блаженного, Палати бояр Романових, Музей Вітчизняної війни 1812 року. Найближчим часом музей сподівається обзавестися новим депозитарієм і почати реконструкцію пам\'ятника Мініну і Пожарському.
«Завдяки підтримці міністерства культури Росії, в 2017 році ми провели цілий комплекс реставраційних робіт на об\'єктах, що входять в комплекс Державного історичного музею. Насамперед, це реставрація Палат бояр Романових на Варварке, в ході якої було проведено цілий комплекс робіт, пов\'язаних з реставрацією зовнішніх фасадів, покрівлі та благоустроєм прилеглої території. Всі роботи були завершені до відкриття парку "Заряддя". В даний час ведуться роботи у внутрішніх приміщеннях музею, і до літа наступного року Палати бояр Романових знову приймуть відвідувачів. Враховуючи близькість нового парку "Заряддя" до музею, дирекція розраховує на підвищення відвідуваності музею», — розповідає директор Історичного музею Олексій Левикін.
«У цьому році ми продовжили комплекс робіт по реставрації і збереженню Покровського собору (Храму Василія Блаженного). В даний час роботи ведуться в прибудові Іоанна Блаженного, де знаходиться рака з мощами святого. Зараз ми завершуємо етап робіт зі створення іконостасу. Я думаю, що в 2018 році москвичі і гості столиці зможуть вперше за довгі десятиліття відвідати боковий вівтар Іоана Блаженного і вклонитися його мощам.
В цьому році ми отримали доручення від міністерства культури Росії по створенню Центрального музею російського козацтва. Визначено місце для майбутнього Музею — Ізмайловський острів (містечко імені Баумана). Музей передбачається розмістити в приміщенні Південного корпусу Військової богадільні, будівля якої була побудована в середині XIX століття за проектом архітектора Костянтина Тона для ветеранів — офіцерів і солдатів війни з наполеонівською Францією 1801-1815 років. Нам належить виконати певний обсяг реставраційних робіт на даному об\'єкті, створити експозицію, розробити рішення щодо розвитку прилеглої території. До 2020 року Москва повинна буде отримати новий музей.
Розвиток музею вимагає нових ресурсів і створення необхідних умов для збереження унікальних колекцій. В роботі міністерства зараз знаходиться документація про будівництво депозитарно-виставкового комплексу, де ми змогли б розмістити багатомільйонну колекцію музею, звільнивши простору в будинку на Червоній площі для постійних експозицій і виставок. Сподіваємося, що до 150-річчя Історичного музею в 2022 році ми спільно з Мінкультури вирішимо цю задачу», — додає Левикін.
Категория: Культура
«Сучасний музей — це багатофункціональний культурний центр»